Glapiński: Sektor bankowy może mieć stratę w 2021 r., zapomnijmy o dywidendach

Z analiz Narodowego Banku Polskiego wynika, że trend spadkowy zyskowności banków będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach i nie jest wykluczone, że sektor jako całość odnotuje stratę w 2021 r., poinformował prezes NBP Adam Glapiński. Według niego, "należy zapomnieć' o zamiarach rozdysponowania zysku z poprzednich lat w formie dywidendy czy buy-backu.

banki, dywidendy, akcje, gospodarka, 2021, straty

Glapiński: Sektor bankowy może mieć stratę w 2021 r., zapomnijmy o dywidendach

– Po pierwsze, w kolejnych kwartałach kontynuowany będzie spadkowy trend zyskowności banków. Po drugie, głównym czynnikiem obciążającym wyniki banków będą nie niższe stopy procentowe, jak to się powszechnie błędnie powtarza, ale postępujące odpisy na oczekiwane straty kredytowe. Po trzecie, najtrudniejszy będzie 2021 rok, kiedy możliwa jest nawet sytuacja, gdy sektor bankowy jako całość odnotuje stratę – jest to wariant pesymistyczny, ale wykluczyć go nie można. Po czwarte, mimo spodziewanej znacznej skali strat, sektor jako całość posiada wysokie nadwyżki kapitału, które mogą być wykorzystane na pokrycie tych strat. W sektorze wciąż zachowany będzie adekwatny poziom współczynnika wypłacalności i banki będą mogły dalej rozwijać akcję kredytową – powiedział Glapiński podczas wystąpienia na ” Warsaw International Banking Summit”

– Po piąte, wyniki naszych analiz wskazują, że ważne jest, aby banki mające nierozdysponowane zyski z lat ubiegłych przeznaczyły je na zwiększenie funduszy własnych. Należy zapomnieć o zamiarach rozdysponowania zysku z poprzednich lat w formie dywidendy czy np. wykupu akcji własnych z rynku. Kapitał zarządom będzie potrzebny. Oczywiście, mamy świadomość, że wszystkie wyniki analiz są obarczone nadal olbrzymią niepewnością dotyczącą rozwoju pandemii. Jednocześnie ostatnie dane gospodarcze i rewizje prognoz pokazują, że spowolnienie gospodarcze może być łagodniejsze niż spodziewaliśmy się jeszcze w lipcu w ‚Raporcie o inflacji’ NBP. Pozwala to traktować nasze przewidywania co do rozwoju sytuacji w sektorze bankowym jako bardzo konserwatywne – powiedział też Glapiński.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

NBP podał wcześniej, że zysk netto sektora bankowego wyniósł 5,65 mld zł w okresie styczeń-sierpień 2020 r. i zmniejszył się o 46,6 proc. r/r. Po siedmiu miesiącach br. zysk netto sektora wynosił 4,35 mld zł.

Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej NBP, opublikowanej w lipcowym „Raporcie o inflacji”, spadek PKB sięgnie 5,4 proc. w tym roku, a następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 4,9 proc. w 2021 r. i 3,7 proc. w 2022 r. Według projekcie, powrót do poziomu PKB sprzed wybuchu pandemii będzie wydłużony w czasie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR