Glapiński widzi ryzyko inflacji poniżej celu w 2021, scenariusz baz.: CPI w celu

Scenariuszem bazowym Narodowego Banku Polskiego na 2021 r. jest stopniowe ożywienie koniunktury i inflacja zgodna z celem (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), natomiast dłuższy powrót gospodarki do normalności rodziłby ryzyko spadku dynamiki cen poniżej celu inflacyjnego, uważa prezes NBP Adam Glapiński.

inflacja,cpi,Glapiński,NBP

Adam Glapiński, prezes NBP, przewodniczący RPP.

– Jeżeli wpływ pandemii na gospodarkę rzeczywiście wyraźnie osłabnie, to istnieje spora szansa, że 2021 r. przyniesie poprawę koniunktury. Na taki scenariusz wskazują zresztą nasze prognozy, według których w 2021 r. będziemy notować stopniową odbudowę aktywności gospodarczej. Co ważne, ożywieniu aktywności gospodarczej będzie towarzyszyć umiarkowana inflacja, która według prognoz będzie zgodna z celem NBP. Warto przy tym pamiętać, że podwyższająco na inflację nadal będą oddziaływały czynniki regulacyjne, które mają charakter negatywnych szoków podażowych, czyli wzrost cen energii i wywozu śmieci. Bez ich oddziaływania dynamika cen byłaby istotnie niższa – powiedział Glapiński w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl.

– Krótko mówiąc – scenariuszem bazowym na 2021 r. jest stopniowe ożywienie koniunktury i inflacja zgodna z celem NBP. Mam nadzieję, że taki scenariusz się zmaterializuje. Ale 2020 r. nam przypomniał, że przebieg procesów epidemicznych, a przez to także gospodarczych, nie jest łatwy do przewidzenia. W takiej sytuacji powrót gospodarki do normalności może zająć nam więcej czasu niż przewidujemy. To z kolei rodziłoby także ryzyko spadku dynamiki cen poniżej celu inflacyjnego, co w obecnej sytuacji makroekonomicznej byłoby dodatkowo niekorzystne dla gospodarki – dodał.

W połowie grudnia szef banku centralnego mówił, że choć oczekuje wyraźnie dodatniego wpływu czynników regulacyjnych na inflację – ceny energii, ceny wywozu śmieci – to dalszego, szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych w przyszłym roku zasadniczo nie przewiduje.

W listopadzie Glapiński sygnalizował, że wraz z rozwojem pandemii znacząco wzrosło prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego w kolejnych latach.

Z centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP wynika, że inflacja konsumencka wyniesie 3,4 proc. w 2020 r., po czym spowolni do 2,6 proc. r/r w 2021 r. i wyniesie 2,7 proc. w 2022 r.

W listopadzie 2020 r. inflacja konsumencka wyniosła 3 proc. r/r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR