Głębokie lockdowny na horyzoncie

Rynki azjatyckie dobrze znoszą wzrost obaw o pandemię, notując niewielkie spadki (a w przypadku Szanghaju nawet wzrosty), ale sesja w Europie zapowiada się bardzo źle. Informacje, że Francja rozważa miesięczny pełny lockdown, a Niemcy dwutygodniowy, rodzą poważne obawy o skalę spadku PKB w 4Q2020. Trudno liczyć, by Polska bardzo się dziś wyróżniała.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

We wtorek bardzo szybko okazało się, że fala podaży zgasi nadzieje na sugerowane w godzinach porannych przez kontrakty futures odbicie. Indeksy błyskawicznie zeszły na ujemne poziomy, a chociaż po dziesiątej tradycyjnie utworzono pierwszy lokalny dołek i pojawiła się szansa na wzrosty, była to tylko korekta w ruchu spadkowym, który rozpoczął się wczesnym popołudniem i trwał niemal do końca sesji. Na głównych rynkach wymiar kary wyniósł od 0,9 proc. (DAX) do 2,1 proc. (IBEX). Jak zapewne większość dni w najbliższym czasie, także i ten przynosił nowe rekordy ofiar śmiertelnych (Wielka Brytania, Francja) czy zakażeń (Włochy, Holandia). Kurs EUR/USD ponownie znalazł się poniżej 1,18, a koronawirus przynajmniej tymczasowo (zapewne do jutrzejszego posiedzenia EBC) marginalizuje jakiekolwiek inne wydarzenia na kontynencie. W tym otoczeniu paradoksalnie nieźle radzi sobie GPW. WIG20 spadł wczoraj o 0,4 proc., mWIG40 o 0,6 proc., a sWIG80 o 0,8 proc. Druga fala epidemii, rozpoczęta w Polsce i okolicy wcześniej i w większym nasileniu została zapewne w większym stopniu zdyskontowana przez rynek, choć trudno z dobrego początku tygodnia wyciągać daleko idące konkluzje. Zachowanie głównego indeksu to w olbrzymiej mierze zasługa Allegro, które drożało wczoraj o kolejne 3,2 proc. i jak zwykle w takich przypadkach sytuacja może szybko drastycznie się zmienić.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

NASDAQ wzrósł wczoraj o 0,6 proc., ale dobra kondycja sektora technologicznego nie wystarczyła, by szeroki rynek zamknął się nad kreską – S&P500 spadł o 0,3 proc. Tematem dnia była informacja, że AMD będzie chciał przejąć Xilinx w wartej 35 mld USD transakcji. Opublikowane po sesji wyniki Microsoftu były lepsze od oczekiwań zarówno na poziomie przychodów, jak i zysku netto. Minimalnie niższy od oczekiwań był natomiast wzrost biznesu Azure (48 proc. r/r vs. konsensus 50 proc. r/r) i to wystarczyło, by po sesji głównej spółka wymazała wczorajsze półtoraprocentowe wzrosty. Rynki azjatyckie dobrze znoszą wzrost obaw o pandemię, notując niewielkie spadki (a w przypadku Szanghaju nawet wzrosty), ale sesja w Europie zapowiada się bardzo źle. Informacje, że Francja rozważa miesięczny pełny lockdown, a Niemcy dwutygodniowy, rodzą poważne obawy o skalę spadku PKB w 4Q2020. Trudno liczyć, by Polska bardzo się dziś wyróżniała. Informacja o kolejnym przesunięciu premiery Cyberpunka, choć nie jest wielką niespodzianką, powinna wywierać presję na notowania CD Projekt.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 28 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR