Gorąco na LiveChacie, Kruku i energetyce, w tle szczyt G20 i Fed

Omawiane walory: , , , , ,

Sektor energetyczny kontynuuje wzrostowe odbicie na GPW, LiveChat rośnie po wynikach, notowania Altusa uginają się pod ciężarem kary nałożonej przez KNF, a to wszystko podane jest w wakacyjnym sosie. 

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Trzecia sesja w tym tygodniu i trzeci dzień wzrostowego odbicia na spółkach energetycznych. Po prawie dwóch godzinach notowań akcje Enei drożeją o 3,3 proc. do 8,88 zł, Tauronu o 2,5 proc. do 1,657 zł, Energi o 3,2 proc. do 7,64 zł, a PGE o 2,4 proc. do 9,292 zł. Subindeks WIG-Energia, który w maju i czerwcu udeptywał historyczne dno, rośnie dziś o 2,5 proc. i jest najwyżej od miesiąca. Tym samym jest on o krok od wybicia się górą z 1,5-miesięcznej konsolidacji, co mogłoby zapowiadać nieco mocniejszy ruch w górę, skutkujący średnim skokiem notowań akcji koncernów energetycznych o około 10 proc.

Gorąco jest nie tylko na energetycznych molochach, ale również na kliku mniejszych spółkach. W centrum uwagi znalazł się m.in. LiveChat, Altus TFI i Kruk.

Akcje LiveChat drożeją o 5,4 proc. do 30,15 zł w reakcji na opublikowane przed sesją wyniki za IV kwartał roku obrotowego 2018/2019 (pierwszy kwartał roku kalendarzowego 2019). Zysk netto wzrósł w raportowanym okresie o 18,6 proc. w skali roku do 15,18 mln zł, a przychody podskoczyły o 28 proc. do 29,42 mln zł. Był to dla spółki rekordowy kwartał. Inną pozytywną informacją jest to, że wypracowana marża netto wróciła do poziomu ponad 50 proc. I co ważne, bo wiele firm w Polsce ma z tym duży problem, poprawa wyników nastąpiła w sytuacji, gdy zatrudnienie w LiveChat w ostatnim roku wzrosło aż o 2/3. Pod koniec marca w spółce pracowało 140 osób.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dzisiejszy skok notowań LiveChat otwiera drogę do ataku na kwietniowy szczyt (31,50 zł), którego przełamanie może być przepustką do dalszych wzrostów.

Kurs Altus TFI spada o 2,2 proc. do 2,25 zł, utrzymując się jednak w przedziale wahań z ostatniego tygodnia, po tym jak Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu na spółkę dwóch kar pieniężnych w wysokości po 600 tys. zł. Kary zostały nałożone „w związku z naruszeniami Altus FIO Parasolowego dotyczącymi wyceny akcji spółki z NewConnect”.

Akcje Kruka tanieją o 2,2 proc. do 184,40 zł i są o krok od wybicia dołem z 2-miesięcznej konsolidacji w przedziale 183,80-193,50 zł. Impulsem do przeceny była informacja o przyjęciu na wczorajszym posiedzeniu rządu autopoprawki do projektu ustawy antylichwiarskiej obniżającą limit kosztów pozaodsetkowych do poziomu 20 proc. w skali roku (wcześniej do 45 proc.). To w powszechnym odczuciu zabije branżę „chwilówek”. Tymczasem w tym roku Kruk za 97,1 mln zł kupił spółkę Wonga.pl, działająca na rynku pożyczek online.

Pomijając powyższe przypadki na giełdzie w Warszawie jest dziś dość spokojnie. Po niespełna dwóch godzinach notowań indeksy pozostają blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. WIG20 miał wartość 2.306,01 pkt. (+0,12 proc.), WIG testował poziom 59.491,11 pkt. (+0,02 proc.), mWIG40 4.041,21 pkt. (+0,11 proc.), a sWIG80 11.618,30 pkt. (-0,018 proc.). Podobne ograniczone wahania mają też miejsce na innych europejskich parkietach. Tym samym inwestorzy nie przestraszyli się wczorajszej wyprzedaży na Wall Street (DJIA -0,67 proc.; S&P500 -0,95 proc., Nasdaq Composite -1,51 proc.), ani też tonujących oczekiwania na duże obniżki stóp procentowych w USA wypowiedzi Powella i Bullarda. Humorów inwestorom nie psuje też oczekiwanie na wyniki rozpoczynającego się w piątek szczytu przywódców G20 w Osace pomimo, że prawdopodobnie wyniki tego szczytu mogą przesądzić o nastrojach na giełdach w przyszłym tygodniu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, Enea, energa, Kruk, Livechat, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR