Gorączka złota w NBP. W 6 miesięcy bank kupił 100 ton kruszcu

Na przestrzeni 1,5 roku Narodowy Bank Polski kupił łącznie 125,7 ton złota, z czego większość w tym roku. Obecne zasoby banku wynoszą 228,6 ton.

Tylko w tym roku zasoby banku centralnego zwiększyły się o 100 ton złota. 25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018 r., gdy jego cena była znacznie niższa (1.170-1.350 USD za uncję).

Inwestycja w złoto półki co okazuje się strzałem w dziesiątkę. 20 czerwca kurs kruszcu przełamał kluczowy, długoterminowy opór i znalazł się na najwyższych poziomach od ponad 6 lat. W szczytowym momencie za uncję płacono nawet ok. 1.430 USD. Obecny kurs jest nieco niższy i wynosi nieco ponad 1.400 USD, ale zdaniem ekspertów, to jeszcze nie koniec „gorączki złota”. Czerwcowe pokonanie oporu zostało potwierdzone wysokimi obrotami, a to oznacza, że droga do dalszych wzrostów jest otwarta. W długim okresie notowania kruszcu mogą pokusić się nawet o atak na historyczne szczyty na poziomie 1.920 USD, ustanowione jeszcze we wrześniu 2011 roku.

W czerwcu br. cena złota wybiła się z 7-letniego trendu bocznego. Zdaniem ekspertów, to nie koniec wzrostów na rynku złotego kruszcu.

Najnowsze zakupy zbliżyły polski bank pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie. NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu oraz takie państwa jak Szwecja czy Belgia.

– Za decyzją o zakupach złota przemawiały również względy porównawcze. Polska zajmowała dotychczas 21. miejsce na świecie pod względem posiadanych rezerw dewizowych i 34. pod względem zasobów złota. Również udział złota w rezerwach dewizowych NBP kształtował się poniżej średniej dla wszystkich banków centralnych (10,5 proc.) i znacznie poniżej średniej w krajach europejskich (20,5 proc.). Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5 proc.) – czytamy dalej.

Jak podkreśla NBP, złoto jest „najbardziej rezerwowym” z aktywów rezerwowych: dywersyfikuje ryzyko geopolityczne i stanowi swoistą kotwicę zaufania, szczególnie w czasach napięć i kryzysów. W wypadku Polski to jednak wyjątkowo dobra sytuacja gospodarcza i stały, silny przyrost rezerw dewizowych (o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat) pozwoliły na zwiększenie polskich zasobów złota, które będzie wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową naszego kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach.

Polskie złoto wróci do kraju

Złoto należące do NBP wcale nie znajduje się w Polsce, tylko przechowywane jest w skarbcach Banku Anglii. Wkrótce ten stan ulegnie zmianie. Po ostatnich zakupach NBP zdecydował o przeniesieniu blisko połowy obecnych zasobów złota (około 100 ton) do skarbców NBP. W tej kwestii strony ustaliły już harmonogram przenosin. Jak zaznacza NBP, podobną praktykę stosują pozostałe banki centralne na świecie.

– Jestem dumny i wzruszony, że za mojej kadencji – w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju – udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa – skomentował prezes NBP Adam Glapiński, cytowany w komunikacie.

Jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, złoto NBP spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR