Decyzje o ewentualnym luzowaniu obostrzeń rząd podejmie nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Fot. twitter/MNiSW
– Co do tego, kiedy te restrykcje zostaną poluzowane, dziś za wcześnie przesądzać. Obserwujemy sytuację w kraju. Ona nie jest zła, ale nie doprowadziliśmy do jakiegoś radykalnego spadku liczby zachorowań i liczby zgonów, natomiast nieomal wszędzie w Europie, w tym także w krajach sąsiadujących z Polską – zwłaszcza w Czechach, na Słowacji – sytuacja jest dramatyczna. Dlatego decyzje o ewentualnym rozluźnieniu restrykcji podejmiemy nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu – powiedział Gowin w trakcie konferencji prasowej.
Przypomniał, że rząd planuje przedłużenie tarczy branżowej (zwolnień z ZUS, wypłaty postojowego, mikropożyczek i dofinansowania kosztów pracy dla firm z branż, najbardziej dotkniętych obostrzeniami) na grudzień 2020 i styczeń 2021 r.
– To rozwiązanie może być przedłużone ewentualnie na następne miesiące, o ile stan pandemiczny wymagałby przedłużenia restrykcji – dodał.
Obecnie obowiązujące dodatkowe obostrzenia, wprowadzone w ramach tzw. narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia zostaną przedłużone do 31 stycznia. Zamknięte są hotele i stoki narciarskie, a także galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii.
Środowe mocne wzrosty na Wall Street zapewniły "zielone" otwarcie w Warszawie. GPW musi jednak znaleźć w sobie wewnętrzną siłę, żeby dowieźć te plusy do końca sesji. Szczególnie, że szybujące rentowności amerykańskich obligacji i tracący CD Projekt nie są dobrą wróżbą na drugą połowę dnia.
Asseco South Eastern Europe nie planuje sprzedaży Payten, natomiast wprowadzenie tej spółki na giełdę jest opcją, ale nie na 2021 rok, poinformował prezes Piotr Jeleński.
Bank Pekao oczekuje, że wynik z opłat i prowizji w kolejnych kwartałach tego roku będzie kontynuował trend rosnący m.in. dzięki większej liczbie i aktywności transakcyjnej klientów, poinformował wiceprezes Tomasz Kubiak.
Dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zrealizował prognozę finansową na 2020 rok i wypracował rekordowe w swojej historii wyniki finansowe zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2020 roku. W czwartek kurs akcji Asbisu rośnie o kilka procent i poprawia historyczne szczyty. Za jedną akcję trzeba zapłacić już ponad 10 zł.
Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki
Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.
Sprzedawcy, którzy chcą oferować swoje towary na polskim Amazonie, zostali poinformowani, że polska domena może ruszyć już 1 marca, wynika z informacji portalu Money.pl.