GPW kontynuuje wzrosty, w grze Oncoarendi Therapeutics i Pure Biologics

Omawiane walory: , , , ,

OncoArendi Therapeutics kontynuuje wzrosty z piątku, Pure Biologics rośnie na fali emisji akcji, a Mercator Medical lekko się cofa po wynikach. Na GPW wciąż jest zielono, ale w kolejnych dniach ryzyko realizacji zysków z ubiegłego tygodnia rośnie.

oat, mercator, pure, mobruk, unimot, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Dobre nastroje sprzed weekendu wciąż się utrzymują na giełdach. Warszawskie indeksy wkroczyły w nowy tydzień w zielonych kolorach, co doskonale koreluje ze sporymi wzrostami na innych europejskich parkietach. To 6. kolejna wzrostowa sesja przy ulicy Książęcej. Wprawdzie pokusa realizacji zysków jest już duża, ale jest spora szansa na dowiezienie porannych wzrostów do końca sesji.

O godzinie 11:15 indeks WIG20 rósł o 0,84 proc. do 1.711 pkt., testując poziomy najwyższe od miesiąca. mWIG40 rósł o 0,86 proc. do 3.542 pkt. Najlepiej radził sobie sWIG80, wciąż ciągnięty w górę przede wszystkim przez drożejące akcje OncoArendi Therapeutics (+35,3 proc.). Rósł on o 2,13 proc. do 14.195 proc. i podobnie jak indeks blue chipów miał najwyższą wartość od miesiąca.

Na tle Europy rodzimy parkiet wypadał dobrze. Plasował się połowie, niemal w całości zielonej, giełdowej tabeli. Jej liderami były indeks giełdy greckiej (+3,2 proc.) i tureckiej (+2,5 proc.). Niemiecki DAX rósł o 2 proc., a francuski CAC40 o 1,6 proc.

Wyniki kwartalne spółek notowanych w Warszawie i powyborcza euforia na globalnych rynkach akcji, stały za ubiegłotygodniowymi wzrostami w USA. W efekcie indeks WIG20 zaliczył najlepszy tydzień od listopada 2008 roku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rozpoczynający się tydzień, w odróżnieniu od dwóch ostatnich, zapowiada się dużo spokojniej. Wydaje się, że potwierdzone w weekend zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA powoli anuluje ten pozytywny impuls. Po prostu jest to już w cenach. W kalendarzu też brak ważnych publikacji makroekonomicznych, a sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki powoli dobiega końca. Będzie więc brakować mocnych impulsów. Oczywiście za wyjątkiem tematu pandemii. Na GPW spokojnie będzie również dlatego, że środa 11 listopada jest dniem wolnym w Polsce.

Przed południem drożały akcje nie tylko na prawie wszystkich giełdach w Europie, ale też na dużych plusach były kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, co dla GPW jest dobrą wróżbą na drugą połowę dnia. Niemniej jednak po tak mocnym tygodniu ryzyko realizacji zysków będzie narastać. Szczególnie przed wolną środą. Co ciekawe, ten najlepszy od 12 lat giełdowy tydzień dla WIG20 paradoksalnie również nie zachęca do kupna akcji. Jeżeli cofniemy się pamięcią do wspomnianego listopada 2008 to zobaczymy, że po tamtym wyskoku kolejne 3 tygodnie upłynęły pod znakiem spadków, a indeks blue chipów pierwszy raz zamknął tydzień powyżej tamtego zamknięcia dopiero w maju 2009 roku.

Wracając do dzisiejszej sesji to po dwóch godzinach notowań w WIG20 drożały akcje 11 z 20 spółek. Najwięcej PKN Orlen, którego kurs rósł o 3,1 proc. do 40,69 zł. Najsłabiej radziło sobie Pekao (-1,45 proc.). Zielony kolor indeks blue chipów zawdzięczał przede wszystkim spółkom CD Projekt (+2,3 proc.), Allegro (+2 proc.) i wspomnianemu Orlenowi.

Dużo ciekawiej było natomiast na szerokim rynku. Akcje OncoArendi Therapeutics drożały o 35,3 proc., kontynuując piątkowy rajd wywołany podpisaną umową z belgijską firmą Galapagos.

Notowania Mercator Medical spadały o 2,9 proc. do 596 zł. Impulsem do realizacji zysków była publikacja wyników kwartalnych, które przyniosły potwierdzenie wstępnych szacunków.

Kurs Pure Biologics wystrzelił o 12 proc. do 117 zł. Spółka ruszył z emisją akcji, po tym jak w piątek po sesji KNF poinformowało o zatwierdzeniu prospektu.

Akcje w ramach oferty publicznej będą też sprzedawali główni akcjonariusze spółki Mo-Bruk. Kurs zareagował na to wzrostem o 5,6 proc. do 340 zł.

Dobrego dnia nie mają za to akcjonariusze Unimotu. W III kwartale skorygowany zysk EBITDA spadł o 40,4 proc. w relacji rocznej do 10,9 mln zł, przy wzroście przychodów do 1,34 mld zł z 1,26 mld zł. Inwestorzy zareagowali na to sprzedażą akcji. Kurs spada o 3,2 proc. do 25,75 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o mercator, mobruk, OAT, Pure, UNIMOT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR