GPW próbuje odbić. Spadające noże na Elementalu, Idea Banku i Mostostalu Zabrze

Po czterech kolejnych spadkowych sesjach indeks WIG20 próbuje odbić. W górę ciągną akcje Orlenu i PKO BP. Fatalnie za to spisuje się sWIG80, który traci ponad 1 proc., głównie przez dwucyfrową wyprzedaż na kursach Elementalu, Idea Banku i Mostostalu Zabrze.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie mija pod znakiem wzrostów indeksu WIG20, co wpisuje się w podobne zachowanie zdecydowanej większości europejskich parkietów oraz rosnące notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Gdyby do końca dnia sytuacja nie uległa zmianie, byłby to pierwszy zielony akcent WIG20 od czterech sesji.

Duże spółki ciągną za sobą w górę indeks WIG, który o godzinie 15:00 rósł o 0,3 proc. do 59435,30 pkt. Na symbolicznym plusie jest mWIG40 (0,1 proc.). Fatalnie zaś radzi sobie indeks spółek małych. sWIG80 traci 1,1 proc. i spada poniżej 14.000 pkt.

Wzrosty WIG20 to w głównej mierze zasługa nastrojów na rynkach globalnych i dobrego zachowania akcji PKN Orlen (+2,3 proc.), PKO BP (+1,4 proc.) i PGNiG (+2,2 proc.). Ta pierwsza spółka dziś przed sesją opublikowała raport kwartalny. W I kwartale 2018 roku PKN wypracował 1,042 mld zł zysku netto przy konsensusie na poziomie 1,019 mld zł. Przychody w tym czasie wzrosły o 4 proc. rok do roku do 18,771 mld zł. Pozostając jeszcze w temacie spółki z Płocka, inwestorzy dowiedzieli się dziś, że szykuje przymusowy wykup akcji Unipetrolu oraz zamierza złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o przejęcie Lotosu.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Dziś po sesji raport finansowy za I kwartał opublikuje natomiast m.in. Kruk. W oczekiwaniu na niego akcje spółki windykacyjnej kontynuują, zapoczątkowane w pierwszych dniach kwietnia spadki, tracąc 1,75 proc. i cofają się do 225 zł.

Jak GetBack przez atomową opcję put skończył na skraju bankructwa >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Przy okazji Kruka warto wspomnieć o GetBacku. Spółka poinformowała, że na 25 kwietnia wartość niewykupionych w terminie obligacji wynosiła 88,26 mln zł, a łączna wartość niewypłaconych odsetek 3,32 mln zł. Przypomnijmy, że notowania akcjami GetBack na warszawskiej giełdzie są zawieszone. Najwcześniej notowania te mogą zostać odwieszone po publikacji przez spółkę raportu za 2017 rok, co zaplanowane jest na 30 kwietnia 2018 roku. Ponadto inwestorzy dowiedzieli się jeszcze, że agencja Fitch Ratings obniżyła rating dla GetBacku do poziomu RD (ograniczona niewypłacalność) z wcześniejszego B-.

Powodów do zadowolenia nie mają dziś jednak przede wszystkim posiadacze akcji Chemoservis-Dwory i Elemental Holdingu, Idea Banku i Mostostalu Zabrze. Akcje pierwszej spółki tracą momentami 38 proc. Spółka poinformowała o trudnej sytuacji finansowej i nie wykluczyła restrukturyzacji.

notowania

Kurs Elementalu spada zaś o 34 proc. w reakcji na fatalne wyniki. W IV kwartale 2017 roku spółka z branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi zarobiła zaledwie 0,8 mln zł, podczas gdy oczekiwano wyniku powyżej 11 mln zł.

notowania

Czarną passę kontynuują akcje Idea Banku i Mostostalu Zabrze. Jeszcze wczoraj zarząd banku próbował uspokoić inwestorów zapewnieniami, że sytuacja spółki pozostaje stabilna i nie zachodzą fundamentalne przesłanki uzasadniające znaczące wahania kursu giełdowego. Efekt okazał się wręcz odwrotny. Dziś notowania Idea Banku tracą momentami ponad 19 proc.

notowania

Z kolei 16-proc. wyprzedaż na kursie Mostostalu Zabrze to efekt opublikowanych na początku tygodnia wyników za 2017 rok. Rezultaty okazały się najsłabsze od czasów upadłości.

notowania

Tak różne zachowanie WIG20 i sWIG80 nie jest dobrą wiadomością i świadczy o słabości polskiego rynku akcji. Tak samo jak fakt, że dziś na rocznych minimach znalazło się 21 spółek, podczas gdy tylko 3 były najwyżej conajmniej od roku. Zachowanie to może też potwierdzać, że sezon wyników na GPW raczej stanowi ryzyko dla giełdy, niż czynnik ją wspierający. Nie jedyne zresztą ryzyko. W dalszym ciągu nad parkietem w Warszawie, a także innymi emerging markets, utrzymuje się cień wysokich rentowności amerykańskich obligacji i umacniającego się dolara, co może w późniejszym czasie wywołać masową ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących.

Bez emocji na giełdach została przyjęta dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który nie zmienił stóp procentowych. Z podobnym brakiem reakcji należy się liczyć również przy okazji publikowanych jeszcze dziś danych z USA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CHEMOS, Elemental, getback, Ideabank, Kruk, mostalzab, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zarząd GetBack: informacje przedstawione w informacji aktualizującej uprawdopodobniają realizację układu w istotnie wyższym stopniu

  GETBACK w restrukturyzacji złożył do Sądu Rejonowego we Wrocławiu, prowadzącego przyspieszone postępowanie układowe, pismo aktualizujące część danych zawartych w Planie Restrukturyzacji. Zarząd GETBACK ocenia, że informacje zawarte w piśmie uprawdopodobniają realizację układu w stopniu istotnie wyższym niż istniejący na datę wydania postanowienia o zatwierdzeniu układu.

 • Kruk: Wartość długów polskich seniorów wzrosła o miliard zł r/r Przekracza już 5,7 mld zł

  Ponad pół miliona polskich seniorów zmaga się z długami o łącznej wartości 5,7 mld zł, wynika z danych Grupy KRUK. To prawie o 1 mld zł więcej niż w ubiegłym roku. Długi osób powyżej 65. roku życia stanowią 13 proc. wszystkich spraw obsługiwanych przez Grupę KRUK w III kw. 2019 roku.

 • Rekordowe spłaty i niższe zyski Kruka w 2019 r.

  Spłaty od klientów Grupy KRUK na portfelach własnych wyniosły w 2019 roku 1,78 mld złotych, o 13 procent więcej niż w 2018 roku i najwięcej w historii jej działalności. W tym samym czasie Grupa zainwestowała łącznie w nowe portfele 781 mln złotych.

 • Rzecznik UKNF tłumaczy utajnienie posiedzenia KFP dotyczącego GetBacku

  Jacek Barszczewski, rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, opublikował wyjaśnienie utajnienia wtorkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych dotyczącego informacji Najwyższej Izby Kontroli w sprawie nadzoru nad GETBACKiem. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

 • PKN Orlen sponsorem tytularnym zespołu Formuły 1

  PKN Orlen został tytularnym sponsorem zespołu Alfa Romeo Racing w sezonie 2020 Formuły 1. W ramach współpracy Robert Kubica dołączy do zespołu, a logotyp Orlen będzie głównym elementem malowania bolidu i kombinezonów. Nazwa koncernu będzie również używana w oficjalnej komunikacji zespołu Alfa Romeo Racing Orlen.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR