GPW próbuje odbić. Spadające noże na Elementalu, Idea Banku i Mostostalu Zabrze

Po czterech kolejnych spadkowych sesjach indeks WIG20 próbuje odbić. W górę ciągną akcje Orlenu i PKO BP. Fatalnie za to spisuje się sWIG80, który traci ponad 1 proc., głównie przez dwucyfrową wyprzedaż na kursach Elementalu, Idea Banku i Mostostalu Zabrze.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie mija pod znakiem wzrostów indeksu WIG20, co wpisuje się w podobne zachowanie zdecydowanej większości europejskich parkietów oraz rosnące notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Gdyby do końca dnia sytuacja nie uległa zmianie, byłby to pierwszy zielony akcent WIG20 od czterech sesji.

Duże spółki ciągną za sobą w górę indeks WIG, który o godzinie 15:00 rósł o 0,3 proc. do 59435,30 pkt. Na symbolicznym plusie jest mWIG40 (0,1 proc.). Fatalnie zaś radzi sobie indeks spółek małych. sWIG80 traci 1,1 proc. i spada poniżej 14.000 pkt.

Wzrosty WIG20 to w głównej mierze zasługa nastrojów na rynkach globalnych i dobrego zachowania akcji PKN Orlen (+2,3 proc.), PKO BP (+1,4 proc.) i PGNiG (+2,2 proc.). Ta pierwsza spółka dziś przed sesją opublikowała raport kwartalny. W I kwartale 2018 roku PKN wypracował 1,042 mld zł zysku netto przy konsensusie na poziomie 1,019 mld zł. Przychody w tym czasie wzrosły o 4 proc. rok do roku do 18,771 mld zł. Pozostając jeszcze w temacie spółki z Płocka, inwestorzy dowiedzieli się dziś, że szykuje przymusowy wykup akcji Unipetrolu oraz zamierza złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o przejęcie Lotosu.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Dziś po sesji raport finansowy za I kwartał opublikuje natomiast m.in. Kruk. W oczekiwaniu na niego akcje spółki windykacyjnej kontynuują, zapoczątkowane w pierwszych dniach kwietnia spadki, tracąc 1,75 proc. i cofają się do 225 zł.

Jak GetBack przez atomową opcję put skończył na skraju bankructwa >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Przy okazji Kruka warto wspomnieć o GetBacku. Spółka poinformowała, że na 25 kwietnia wartość niewykupionych w terminie obligacji wynosiła 88,26 mln zł, a łączna wartość niewypłaconych odsetek 3,32 mln zł. Przypomnijmy, że notowania akcjami GetBack na warszawskiej giełdzie są zawieszone. Najwcześniej notowania te mogą zostać odwieszone po publikacji przez spółkę raportu za 2017 rok, co zaplanowane jest na 30 kwietnia 2018 roku. Ponadto inwestorzy dowiedzieli się jeszcze, że agencja Fitch Ratings obniżyła rating dla GetBacku do poziomu RD (ograniczona niewypłacalność) z wcześniejszego B-.

Powodów do zadowolenia nie mają dziś jednak przede wszystkim posiadacze akcji Chemoservis-Dwory i Elemental Holdingu, Idea Banku i Mostostalu Zabrze. Akcje pierwszej spółki tracą momentami 38 proc. Spółka poinformowała o trudnej sytuacji finansowej i nie wykluczyła restrukturyzacji.

notowania

Kurs Elementalu spada zaś o 34 proc. w reakcji na fatalne wyniki. W IV kwartale 2017 roku spółka z branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi zarobiła zaledwie 0,8 mln zł, podczas gdy oczekiwano wyniku powyżej 11 mln zł.

notowania

Czarną passę kontynuują akcje Idea Banku i Mostostalu Zabrze. Jeszcze wczoraj zarząd banku próbował uspokoić inwestorów zapewnieniami, że sytuacja spółki pozostaje stabilna i nie zachodzą fundamentalne przesłanki uzasadniające znaczące wahania kursu giełdowego. Efekt okazał się wręcz odwrotny. Dziś notowania Idea Banku tracą momentami ponad 19 proc.

notowania

Z kolei 16-proc. wyprzedaż na kursie Mostostalu Zabrze to efekt opublikowanych na początku tygodnia wyników za 2017 rok. Rezultaty okazały się najsłabsze od czasów upadłości.

notowania

Tak różne zachowanie WIG20 i sWIG80 nie jest dobrą wiadomością i świadczy o słabości polskiego rynku akcji. Tak samo jak fakt, że dziś na rocznych minimach znalazło się 21 spółek, podczas gdy tylko 3 były najwyżej conajmniej od roku. Zachowanie to może też potwierdzać, że sezon wyników na GPW raczej stanowi ryzyko dla giełdy, niż czynnik ją wspierający. Nie jedyne zresztą ryzyko. W dalszym ciągu nad parkietem w Warszawie, a także innymi emerging markets, utrzymuje się cień wysokich rentowności amerykańskich obligacji i umacniającego się dolara, co może w późniejszym czasie wywołać masową ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących.

Bez emocji na giełdach została przyjęta dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który nie zmienił stóp procentowych. Z podobnym brakiem reakcji należy się liczyć również przy okazji publikowanych jeszcze dziś danych z USA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CHEMOS, Elemental, getback, Ideabank, Kruk, mostalzab, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrostowa sesja na GPW. CD Projekt wrócił powyżej 400 zł To była jedna z ciekawszych sesji na GPW w ostatnim czasie. Mocny KGHM i CD Projekt zapewnił wzrosty indeksowi WIG20. Fatalna postawa Ten Square Games stała się głównym powodem przeceny mWIG40.
 • KNF nałożyła karę w wysokości 10 mln zł na Idea Bank

  Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Idea Bank karę pieniężną w wysokości 10 mln zł w związku m.in z naruszeniem statutu banku oraz rozporządzeń ws. systemu zarządzania ryzykiem. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy prawnej bank podejmie decyzję co do ewentualnego wniesienia odpowiedniego środka odwoławczego.

 • Inwestorom spodobała się nowa strategia Orlenu i deklaracja dywidendy

  Transformacja energetyczna, wielomiliardowe inwestycje, dążenie do zeroemisyjności, poprawa wyników finansowych i coroczna dywidenda dla akcjonariuszy. To początek długiej listy planów Orlenu na najbliższą dekadę. W poniedziałek notowania paliwowej spółki w mocnym stylu odrobiły 5-proc. spadki i wyszły na plus.

 • PKN Orlen złoży wniosek do KE w sprawie przejęcia PGNiG w I kw. 2021

  PKN Orlen planuje złożyć wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w I kwartale 2021 roku, zapowiedział prezes Daniel Obajtek.

 • Czerwona końcówka mocnego listopada na GPW, na fali CD Projekt i Orlen

  Banki i KGHM ciągną w dół GPW, a CD Projekt i PKN Orlen rosną o ponad 6 proc. Poniedziałkowa przecena to nic innego jak zwykła realizacja zysków na zakończenie świetnego miesiąca. I nawet nie ma pewności, że dzisiejsza sesja zakończy się spadkami indeksów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR