GPW: Udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku wyniósł 22 proc. w I połowie 2020

Omawiane walory:

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wyniósł 22 proc. w I poł. 2020 r. (o 9 pkt proc. więcej r/r). Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 93 proc. obrotów (wzrost o 9 pkt proc. r/r).

gpw, inwestorzy, indywidualni, akcje,

GPW: Udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku wyniósł 22 proc. w I poł. 2020

– W I połowie 2020 r. na głównym rynku akcji GPW największy udział w obrocie mieli inwestorzy zagraniczni. Wyniósł on 58 proc., o 3 pkt proc. mniej w porównaniu z poprzednim rokiem. Istotnie – o 9 pkt proc. r/r – wzrósł udział w obrotach krajowych inwestorów indywidualnych. W pierwszym półroczu wyniósł on 22 proc. Krajowi inwestorzy instytucjonalni wygenerowali jedną piątą obrotów, o 6 pkt proc. mniej niż w I połowie 2019 r. Wzrost udziału inwestorów indywidualnych potwierdzają również dane KDPW, które wskazują, że w pierwszym półroczu 2020 r. założono 73,5 tys. nowych rachunków maklerskich – czytamy w komunikacie.

W I półroczu 2019 r. wśród krajowych instytucji w czołówce uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (udział na poziomie 32 proc.), a tuż za nimi TFI (30 proc.). Podium w pierwszej połowie 2020 r. zamykają firmy z 14-proc. udziałem w obrotach.

– Na rynku NewConnect największą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni a ich udział systematycznie rośnie. W pierwszej połowie tego roku odpowiadali za 93 proc. obrotów, co stanowi wzrost o 9 pkt proc. r/r. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 2 proc. obrotów, o 1 pkt proc. mniej r/r. Instytucje odpowiadały za 5 proc. obrotów – o 8 pkt proc. mniej niż w tym okresie przed rokiem i o 4 pkt proc. mniej niż w drugim półroczu 2019 r. – czytamy dalej.

Wśród inwestorów instytucjonalnych handlujących na NewConnect w pierwszym półroczu tego roku TFI osiągnęły 44 proc. udziału w obrocie. Animatorzy wygenerowali 18 proc., a firmy 17 proc.

– W pierwszej połowie 2020 r. krajowi inwestorzy indywidualni odegrali dominującą rolę także na rynku derywatów. Ich udział w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 42 proc. (-7 pkt proc. r/r), a opcjami 49 proc. (+9 pkt proc. r/r). Udział inwestorów zagranicznych spadł o 1 pkt proc. r/r do 20 proc. w obrotach kontraktami oraz wzrósł o 4 pkt proc. na opcjach (30 proc.). Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych wzrósł w pierwszym półroczu tego roku do 38 proc. (+8 pkt proc. r/r), a na rynku opcji zmniejszył się do 21 proc. (-13 pkt proc. r/r). Zarówno na rynku kontraktów terminowych, jak i opcji dominującą rolę odgrywali animatorzy. W pierwszym półroczu 2020 r. ich udział w obrotach wygenerowanych przez krajowych inwestorów instytucjonalnych wyniósł odpowiednio: 44 proc. i 53 proc. – podano także.

Udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst spadł o 1 pkt proc. r/r do 39 proc. w pierwszej połowie 2020 r. Udział inwestorów instytucjonalnych wzrósł o 2 pkt proc. r/r do 61 proc., natomiast zagranicznych zmalał do zera. Przeważającą rolę odgrywali na nim animatorzy z udziałem na poziomie 38 proc., banki odpowiadały za 21 proc., a TFI za 19 proc. udziału wśród inwestorów instytucjonalnych.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • GPW chce zainwestować ok. 4 mln zł w armeńską giełdę Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podpisała porozumienie z Centralnym Bankiem Armenii w sprawie negocjacji odkupienia 65 proc. udziałów w giełdzie armeńskiej. Jak podaje GPW, szacunkowa wartość 100 proc. udziałów AMX wynosi około 5,8 mln zł, co oznacza, że wartość potencjalnej transakcji wyniesie niecałe 4 mln zł.
 • GPW ma term sheet ws. zakupu 65 proc. udziałów Armenia Securities Exchange

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podpisała porozumienie term sheet z Central Bank of Armenia w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Armenia Securities Exchange, organizującej obrót instrumentami finansowymi oraz prowadzącej izbę depozytowo-rozliczeniową w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii.

 • XTB i DataWalk zastąpią Bogdankę i Getin Noble Bank w indeksie mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 18 września br. X-Trade Brokers i DataWalk zastąpią Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Getin Noble Bank w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • Obroty na rynku głównym GPW wzrosły o 7 proc. r/r do 17,5 mld zł w sierpniu

  Łączna wartość obrotów akcjami na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wyniosła 17,49 mld zł w sierpniu 2020 r., tj. wzrosła o 6,9 proc. r/r. Kurs akcji warszawskiego parkietu spada w środę po godz. 16:00 o blisko 3 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR