GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

Omawiane walory: , , ,

Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

mapa,rynku,gpw

Źródło: ATTrader.pl

Kolor czerwony dominuje w piątek na warszawskim parkiecie. O godzinie 12:48 indeks WIG20 spadał o 0,53 proc. do 2.162 pkt. i obok indeksu giełdy w Rydze był najgorzej radzącym sobie indeksem w Europie. W tym samym czasie WIG tracił 0,51 proc. i testował poziom 57.005 pkt., mWIG40 miał wartość 3.654 pkt., tracąc 0,44 proc., a sWIG80 cofał się o 0,08 proc. do 11.442 pkt. Łącznie taniały akcje 46,4 proc. wszystkich notowanych na GPW spółek, podczas gdy walory 28,7 proc. z nich drożały.

Powodów do sprzedaży akcji dziś nie brakuje. Wyhamowanie w III kwartale br. tempa wzrostu gospodarczego w Chinach do 6 proc., co jest najgorszym wynikiem od 27 lat jest jednym z nich. Drugim jest nałożenie przez USA ceł na towary z krajów Unii Europejskiej o wartości 7,5 mld dolarów, w związku ze wcześniejszym nielegalnym subsydiowaniem przez Unię Airbusa. Znak zapytania, jaki pomimo wynegocjowanego kompromisu, wciąż pojawia się przy brexicie, może być trzecim powodem. Czwartym jest sytuacja na wykresach niemieckiego DAX-a i francuskiego CAC40. Wczoraj oba indeksy zawróciły z poziomu znaczących oporów, kreśląc złowrogie świecowe formacje spadającej gwiazdy, które mogą zapowiadać mocniejsze spadki obu indeksów.

Oczywiście te negatywne czynniki są nieco neutralizowane przez wstrzymanie działań przez Turcję w Syrii, co pompuje indeks tureckiej giełdy i wspiera lirę, czy opublikowane rano lepsze od prognoz dane o produkcji przemysłowej w Polsce (5,6 proc. wobec prognozowanych 5 proc.), ale i tak ich wymowa jest zdecydowanie negatywna.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Paradoksalnie jednak to nie czynniki globalne, ale rodzime spółki finansowe w największym stopniu psują nastroje przy ulicy Książęcej. To właśnie spadki cen akcji PZU (36,78 zł; -2 proc.), PKO BP (37,39 zł; -1,2 proc.) i Pekao (106,15 zł; -1,3 proc.) spychają w dół indeks WIG20.

Innym negatywnym bohaterem sesji jest JSW. Akcje węglowej spółki tanieją o 2,3 proc. do 19,34 zł, spadając 5. kolejny dzień i zmierzając w kierunku dołka z pierwszej połowy miesiąca na poziomie 18,83 zł. Jedynym pozytywem jest to, że test tego wsparcia może uruchomić grę pod ewentualną formację podwójnego dna.

W piątek fala przeceny przetacza się przez sektor gamingowy. Część spółek notuje dziś nawet dwucyfrowe spadki.


Kolejną odsłonę przeceny obserwujemy dziś na akcjach The Farm 51. Środowa premiera wczesnego dostępu do gry Chernobylite na platformie Steam nie wypadła tak okazale, jak oczekiwali tego inwestorzy. Gra szybko spadła w rankingu światowych bestsellerów Steam. W efekcie, akcjonariusze błyskawicznie przystąpili do realizacji zysków, po tym jak w okresie sierpień – połowa września trwały spekulacyjne wzrosty właśnie pod tę grę. Dziś akcje The Farm 51 tanieją o 9 proc. i spadają do 22,96 zł, po tym jak wczoraj zostały one przecenione o 7,1 proc.

Od dwóch dni podobną ścieżką podąża 11 bit studios. Kurs tego producenta gier spada o 2,3 proc. do 345 zł, po tym jak wczoraj spadł o 5,4 proc., wybijając się dołem z półrocznej konsolidacji. Na gruncie analizy technicznej obecnie otwarta jest droga do testu 325 zł.

Pozytywną gwiazdą sesji jest Stelmet. Jego akcje drożeją o ponad 5 proc. i za jedną trzeba zapłacić 8,30 zł, po tym jak Stanisław Bieńkowski, główny akcjonariusz spółki i jej prezes, podniósł do 8,40 zł z dotychczasowych 7,74 zł cenę za akcję w wezwaniu do ich sprzedaży. Bieńkowski chce kupić ponad 29 mln akcji, stanowiących 99,05 proc. ogólnej liczby głosów. Wezwanie potrwa do końca października.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, farm51, jsw, stelmet, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR