Grecka tragikomedia dołuje giełdy w Europie, w grze KGHM i Agora

Omawiane walory: , , , ,

Początek notowań na rynkach akcji upływa pod znakiem przeceny. Inwestorzy nie wierzą, że poniedziałkowe spotkanie ministrów finansów strefy euro przyniesie jakikolwiek przełom w sprawie pomocy dla Grecji. W Polsce tematem numer jeden są wyniki I tury wyborów prezydenckich oraz raporty spółek za I kwartał.

Dane z amerykańskiego rynku pracy zasponsorowały wzrostową końcówkę ubiegłego tygodnia. Wynik na poziomie 223 tys. nowych miejsc pracy z jednej strony okazał się neutralny względem prognozy 228 tys., ale z drugiej lepszy od pesymistycznych oczekiwań poniżej poziomu 200 tys. Stopa bezrobocia wstrzeliła się w konsensus i spadła do 5,4 proc. W efekcie główne indeksy zachodnioeuropejskich giełd zwyżkowały o 2,3-2,6 proc., a w Stanach o ponad 1 proc. W Polsce WIG urósł o 0,8 proc. i poprawił tegoroczny szczyt.

Początek tygodnia na warszawskiej GPW upływa pod znakiem symbolicznych zmian indeksów. Nad kreską utrzymuje sWIG80, który zyskuje ok. 0,2 proc. Na rynku walutowym polski złoty zalicza lekki spadek, co w znacznej mierze jest pokłosiem zaskakujących wyników I tury wyborów prezydenckich. Według wstępnych sondaży, Andrzej Duda nieoczekiwanie zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki PKW opublikuje dzisiaj wieczorem lub we wtorek rano.

Poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne nie zawiera istotnych publikacji, dlatego uwaga inwestorów będzie koncentrować się na informacjach w sprawie Grecji. Przypomnijmy, że dzisiaj odbędzie się spotkanie Eurogrupy, podczas którego ministrowie finansów mają omówić stan negocjacji w sprawie wypłaty 7,2 mld euro pomocy dla Aten. W poprzednich dniach europejscy decydenci podkreślali brak postępów w sprawie reform, dając do zrozumienia, że poniedziałkowe spotkanie ma małe szanse na przełom. Około południa główny indeks giełdy w Atenach traci ponad 2,6 proc.>> Bieżące informacje i komentarze ekspertów na temat rynków zagranicznych znajdziesz w serwisie trading.stockwatch.pl

– Bloomberg podał, że międzynarodowe firmy zajmujące się papierami wartościowymi ograniczają współpracę z największymi greckimi bankami – wstrzymują linie kredytowe i ograniczają handel FX – wszystko z powodu obaw, że Grecja może wprowadzić kontrole kapitałowe lub nawet zbankrutować. – komentują eksperci z IronFX.

Wśród dużych spółek na GPW najsłabiej wypada KGHM, którego akcje tanieją o 1,7 proc. Wyniki za I kwartał lubińskiej grupy rozminęły się oczekiwaniami rynku. Jednostkowo KGHM wypracował 3,77 mld zł przychodów (-0,9 proc. r/r) przy konsensusie zakładającym blisko 4 mld zł sprzedaży. Wynikom wydobywczej grupy zaszkodziły też spadające ceny miedzi i srebra oraz niższy wolumen sprzedaży miedzi ze 138 tys. ton w 2014 do 132 tys. ton w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku.

Przeciwwagą dla taniejących akcji KGHM jest dzisiaj PKN Orlen. Notowania płockiego koncerny zyskują ponad 2,7 proc. i zbliżają się do historycznego szczytu na poziomie 70 zł. Ostatnia rekomendacja dla płockiego koncernu pochodzi z końca kwietnia. Analitycy Societe Generale wycenili wówczas jeden walor Orlenu na 74 zł.

10 najlepszych spółek w indeksie sWIG80

10 najlepszych spółek w indeksie sWIG80

O ok. 3 proc. drożeją akcje Kruka. Grupa windykacyjna zarobiła na czysto w I kwartale ponad 50 mln zł. Wynik okazał się lepszy od konsensusu aż o 1/4, w czym duża zasługa bardzo dobrych spłat w Rumunii. W poniedziałek Kruk, którego notowania biją nowe historyczne rekordy, jest najmocniejszym ogniwem indeksu mWIG40.>> Czytaj więcej

Po przeciwnej stronie w gronie parkietowych średniaków są akcje Banku Millennium. Za sprawą transakcji z godziny 11:30 notowania zapikowały aż o 5,2 proc. W kolejnych minutach przecena zmalała do 1,1 proc.

Znacznie lepiej od oczekiwań ekspertów wypadła Agora. Po wynikach akcje spółki drożeją o ponad 5 proc. Grupa w I kwartale zanotowała 25,9 mln zł zysku EBITDA wobec 14,2 mln zł zysku rok temu. Rynkowi eksperci zakładali wynik na poziomie nieco ponad 20 mln zł. Mocnym punktem Agory okazał się segment kinowy.

Nowy tydzień od spadkowej luki rozpoczęły tydzień notowania Ambry. Producent i dystrybutor win musujących w okresie styczeń-marzec pogłębił stratę netto w ujęciu rok do roku z 3,3 mln zł do 6,15 mln zł. Spółka tłumaczy gorszy wynik m.in. niższą rentownością zysku brutto ze sprzedaży spowodowaną zmianą stanu zapasów w kwocie 1,4 mln zł oraz poniesionymi wcześniej niż w roku ubiegłym kosztami wsparcia marketingowego Cydru Lubelskiego w wysokości 1,5 mln zł. W poniedziałek akcje Ambry tanieją o blisko 4 proc.>> Aktualną listę raportów za I kwartał znajdziesz tutaj

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, AMBRA, kghm, millenium, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR