Grupa AB nie wyklucza wyższej dywidendy niż w ub.r., prowadzi rozmowy z Amazonem

Omawiane walory:

Grupa AB nie wyklucza wypłaty dywidendy w kwocie wyższej niż w ubiegłym roku. Prowadzi też rozmowy z Amazonem w kwestii rozszerzenia współpracy, poinformował prezes Andrzej Przybyło.

ab, dywidenda, amazon, akcje,

Grupa AB nie wyklucza wyższej dywidendy niż w ub.r., prowadzi rozmowy z Amazonem

– W kwestii dywidendy – to będziemy ją finalizować na jesieni i, patrząc na obecną sytuację, zakładamy, że będzie ona nie mniejsza niż rok temu, a widzimy szanse, że może być większa – powiedział Przybyło podczas wideokonferencji prasowej.

Pod koniec ubiegłego roku akcjonariusze Grupy AB zdecydowali o wypłacie 0,44 zł dywidendy na akcję za rok obrotowy 2019/2020.

Grupa AB oczekuje także znacznych wzrostów na rynku IT w w Polsce w kolejnych okresach. Prowadzi również rozmowy z Amazonem.

– Amazon jest graczem globalnym w e-commerce, a my jesteśmy liderem w tym regionie więc nasza współpraca wydaje się nieunikniona. Jeżeli chodzi o dystrybucję w IT, to siłą sprawczą są zawsze vendorzy (dostawcy), więc jest to współpraca zawsze trójstronna przy tworzeniu odpowiedniej oferty. Tak naprawdę czekamy na ruchy dostawców. Jesteśmy w tym względzie spokojni i optymistyczni, ponieważ jesteśmy największym partnerem dla Apple’a, jak i dla wielu innych producentów w tym regionie, więc współpraca będzie za jakiś czas przy udziale vendorów – powiedział Przybyło. 

Członek zarządu i dyrektor finansowy Grzegorz Ochędzan zwrócił uwagę, że współpraca z Amazonem odbywa się już od 2012 r.

– Z każdym z klientów układamy odpowiednio współprace i podobnie jak Allegro także i Amazon jest naszym klientem i ta współpraca odbywa się w taki sposób, aby zagwarantować maksymalizację efektów w długim terminie – wyjaśnił dyrektor finansowy.

Ochędzan dodał, że wraz nakłady na IT będą rosły wraz ze wsparciem kolejnych programów rządowych, jak i unijnych. 

– Krajowy Program Odbudowy zakłada skierowanie na projekty związane z transformacją cyfrową kwoty 13,7 mld zł. Do tego program Cyfrowa Europa, w której środki przewidziano w kwocie 9,3 mld euro. Osobny jest jeszcze program Polska Cyfrowa, gdzie przewidziano fundusze w kwocie 2 mld euro. Są to więc bardzo duże środki, które będą przeznaczone na inwestycje w tym przede wszystkim na obszar cyfrowy – powiedział Ochędzan. 

Przybyło dodał, że szacuje się wzrost globalnych wydatków na IT o 8% r/r w tym roku, a  to oznacza, że na niektórych rynkach te wzrosty będą jeszcze wyższe.

Przedstawiciele spółki zwrócili także uwagę, że nie ma problemów z należnościami, a sprzedaż mogłaby być znacznie wyższa, gdyby nie było problemów z dostępnością niektórych produktów.

– Nie mamy problemów z należnościami, a także nasze zapasy są również na odpowiednim poziomie. Oczywiście, w niektórych asortymentach ze względu na popyt chcielibyśmy mieć wyższy ich poziom, ale tutaj napotykamy problem z odpowiednią ich dostępnością – dodał Przybyło. 

Grupa AB jest jednym z największych podmiotów prowadzących działalność dystrybucyjną w branży IT w regionie Środkowej Europy obejmującym Polskę, Czechy i Słowację. AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW od 2006 roku. W roku obrotowym 2019/2020 (lipiec 2019 – czerwiec 2020) miała 10,2 mld zł skonsolidowanych przychodów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abpl)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR