Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Grupa Azoty Police sprowadzi fosforyty z Izraela

Opublikowano: 2019-02-18 11:45:35

Omawiane walory:

Dwa statki fosforytów po ok. 25 tys. ton każdy przypłyną z Izraela do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police w marcu i kwietniu 2019 r. To efekt podpisanej w lutym br. umowy z holenderską firmą Israel Chemicals Ltd (ICL), która posiada kopalnie w Izraelu.

(Fot. spółka)

– Zawarcie tego kontraktu jest konsekwencją podjętej i skutecznie realizowanej strategii dywersyfikacji źródeł fosforytów, podstawowego surowca do produkcji nawozów wieloskładnikowych – zaznaczył prezes zarządu Grupy Azoty Police Wojciech Wardacki.

Statki ładowane będą w izraelskim porcie Ashdod i po 17 dniach mają dopłynąć do Polic. Spółka podała także, że planuje kolejne zakupy fosforytów od firmy ICL w 2019 r. W ostatnich latach Grupa Azoty Police kupuje fosforyty z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu (głównie z Maroka, Senegalu, Algierii, Egiptu i Izraela). Wybór dostawcy uzależniony jest od aktualnych potrzeb spółki oraz przedstawionych przez dostawców ofert od strony zakupowej, a od strony technicznej wymogów jakościowych i technologicznych produktów finalnych.

– Rynek producentów fosforytów jest ograniczony, dlatego pozostajemy w stałym kontakcie ze wszystkimi potencjalnymi dostawcami – dodał Wardacki. Jego zdaniem, tak prowadzona polityka zakupowa to gwarancja bezpieczeństwa surowcowego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Izrael jest także jednym z wiodących producentów soli potasowej, równie ważnej dla produkcji nawozów wieloskładnikowych. Dlatego policka spółka oraz Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory, które wchodzą w skład Grupy Azoty, prowadzą negocjacje z ICL w sprawie zakupu również tego surowca. Ponadto, gdańska fabryka w ramach nawiązanej współpracy, prowadzi rozmowy na temat zakupu kwasu fosforowego.

Na początku lutego br. GA Police podpisały trójstronną umowę z Ameropa (sprzedającym) oraz Somiva (producentem – kopalnią fosforytu), która gwarantuje zakładom dostęp do niskokadmowych złóż fosforytów do 2021 roku i która zaspokaja tylko w części zapotrzebowanie grupy na ten surowiec.

Dwa tygodnie wcześniej chemiczna spółka zabezpieczyła dostawy soli potasowej od białoruskiego dostawcy – JSC Belarusian Potash Company. Szacunkowa wartość kontraktu wyniosła ok. 130 mln zł, a surowiec będzie sprowadzany w pierwszym półroczu 2019 r.

Grupa Azoty Police, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest producentem wieloskładnikowych nawozów mineralnych oraz bieli tytanowej. Zatrudnia ok 3,5 tys. osób. Od 2006 r. jest notowana na GPW.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9,62 mld zł w 2017 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Police)

 • Chemia, czyli czarny koń sezonu wyników za II kwartał 2019 r.

  Do zamknięcia okresu rozliczeniowego pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już teraz wiadomo, że cały II kwartał będzie wyjątkowo udany dla branży chemicznej. 

 • Zakłady Chemiczne Police zawiesiły publiczną ofertę akcji

  Zarząd spółki wycofał się z planowanego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Swoją decyzję spółka argumentuje możliwością wystąpienia ewentualnych ryzyk dla inwestorów wynikających z aktualnego stanu prawnego dot. prawa pierwokupu akcji przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przysługującego wobec spółek posiadających nieruchomości rolne.

 • Świetny kwartał Grupy Azoty. Zyski i przychody urosły w dwucyfrowym tempie

  Grupa Azoty ma za sobą wymarzony początek roku. Wyniki za I kwartał na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat zanotowały wysokie dwucyfrowe dynamiki. Spółce sprzyjały m.in. spadki cen gazu oraz wzrosty stawek większości produktów w segmentach nawozy i chemia.

 • ZCh Police rekomendują niewypłacanie dywidendy z zysku za 2018 r.

  Zarząd Grupy Azoty Zakłady Chemiczne POLICE (ZCh POLICE) zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie zysku netto za 2018 w wysokości 29.531.767,29 zł w całości na powiększenie kapitału zapasowego.

 • Grupa Azoty ma umowę z Hyundai Engineering na realizację Polimerów Police

  PDH Polska, spółka celowa Azoty POLICE i Grupy Azoty, oraz Hyundai Engineering zawarły umowę na kompleksową realizację projektu Polimery POLICE według formuły "pod klucz". Wynagrodzenie należne wykonawcy ma charakter ryczałtowy i wynosi 992,8 mln euro netto w zakresie podstawowym.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku