Grupa Lotos, Hyundai i KIND objęły akcje nowej emisji GA Polyolefins

Omawiane walory: ,

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Grupy Azoty Polyolefins - spółki celowej powołanej do realizacji projektu Polimery Police - dokonało podwyższenia kapitału zakładowego spółki o 323 684 990 zł, do 922 968 300 zł, w drodze emisji akcji, które objęły Grupa Lotos oraz Hyundai Engineering i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation.

azoty,lotos, Polyolefins, akcje,

Grupa Lotos, Hyundai i KIND objęły akcje nowej emisji GA Polyolefins

Partnerzy dokonali wpłaty środków na pokrycie nowych akcji Grupy Azoty Polyolefins i po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego, wspólnie z Grupą Azoty oraz Grupą Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, staną się akcjonariuszami spółki realizującej projekt Polimery Police. Tym samym zakończony został kolejny etap procesu pozyskania części kapitałowej finansowania tej inwestycji.

– Zamknęliśmy kolejny etap na drodze do realizacji projektu ‚Polimery Police’. Zostały spełnione warunki wskazane w umowach inwestycyjnych, co w konsekwencji umożliwiło podwyższenie kapitału zakładowego oraz wpłatę środków przez naszych partnerów. To ogromny sukces całego zespołu zaangażowanego w ten proces oraz efekt owocnej współpracy ze wszystkimi akcjonariuszami. Jestem usatysfakcjonowany, że wspólnie z nowymi akcjonariuszami możemy realizować to ambitne przedsięwzięcie – powiedział prezes Grupy Azoty Mariusz Grab, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W efekcie dokonanych wpłat i po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” będzie posiadać 34,41 proc., Grupa Azoty – 30,52 proc., Grupa Lotos – 17,3 proc., Huyndai – 16,63 proc., natomiast KIND – 1,14 proc. akcji i głosów na WZA Grupy Azoty Polyolefins.

Wkłady pieniężne, które zostały wniesione na pokrycie wszystkich nowych akcji wynoszą: Grupa Lotos – 300 mln zł, Hyundai – 73 mln USD (co stanowi równowartość 275 808 600 zł ) i KIND – 5 mln USD (co stanowi równowartość 18 891 000 zł). Nadwyżka wartości ceny emisyjnej nowych akcji nad ich wartością nominalną (agio) w wysokości 271 014 610 zł została przeznaczona na kapitał zapasowy Grupy Azoty Polyolefins.

Ponadto, zgodnie z zapisami umów inwestycyjnych, Grupa Lotos i KIND udostępnią Grupie Azoty Polyolefins pożyczki podporządkowane w kwocie 200 mln zł (Grupa Lotos) oraz 52 mln USD (KIND).

– Rozszerzenie struktury akcjonariatu to ważny dla całego projektu moment. Obecność trzech doświadczonych partnerów stanowi dla projektu dodatkową wartość. Zakończenie tego etapu jest ogromnym sukcesem, jednak przed nami są kolejne wyzwania i to właśnie na nich się przede wszystkim koncentrujemy. Dlatego na uznanie zasługuje konsekwencja, z jaką Hyundai realizuje prace konstrukcyjne w tym wymagającym dla wszystkich firm czasie – dodał prezes Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.

We wrześniu zakończono proces pozyskiwania pozwoleń na budowę, co umożliwia Hyundai, generalnemu wykonawcy projektu Polimery Police, realizację pełnego zakresu prac. Na terenie terminalu kontynuowane są obecnie prace związane z budową nabrzeża, wykonano fundamenty pod zbiorniki propanu i etylenu oraz rozpoczęto montaż i spawanie płaszcza zewnętrznego zbiornika propanu. Równolegle prowadzone są prace hydrotechniczne w części morskiej inwestycji – przygotowano pole odkładcze i rozpoczęto pogłębienie części toru wodnego wchodzącego w zakres projektu. Na wszystkich podprojektach prowadzone są prace fundamentowe. Trwa również montaż konstrukcji stalowych, w tym estakad.

Grupa Azoty Polyolefins to spółka celowa realizująca projekt Polimery Police będący jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym. Umożliwi on dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. Zakończenie projektu planowane jest na 2022 rok.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 29,49 mld zł w 2019 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,3 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty, Lotos)

 • Grupa Azoty wypowiedziała umowę na zakup węgla od PGG

  Grupa Azoty, ZCh Police, ZA Puławy i ZA Kędzierzyn wypowiedziały Polskiej Grupie Górniczej umowę sprzedaży węgla ze skutkiem na 31 grudnia 2022 r. Jednocześnie Grupa Azoty podała, że trwają prace zespołu negocjacyjnego w celu osiągnięcia porozumienia w kwestiach dotyczących przyszłych, wzajemnych relacji handlowych.

 • Prezes PKN Orlen: Wybór konkretnych partnerów do rozmów ws. Lotosu – w IV 2021r.

  PKN Orlen w kwietniu podejmie konkretną decyzję, z którym z partnerów negocjacyjnych ws. zakupu aktywów LOTOSu będzie prowadził dalsze rozmowy, poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek.

 • WIG20 zdobywa 2.000 pkt., w grze Mercator, Tauron i Lotos

  Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji pchają w górę warszawskie indeksy. WIG20 pierwszy raz od lutego znalazł się powyżej 2.000 pkt. I to jeszcze nie koniec wzrostów. Na GPW mocny jest sektor energetyczny, banki i spółki paliwowe. Nie zmiennie w centrum uwagi jest CD Projekt i KGHM, do których dołączył Mercator.

 • CD Projekt ciągnie WIG20 w dół, w grze Lotos i KGHM

  Przecena akcji CD Projektu i gorsze nastroje na rynkach globalnych ciążą GPW. Sytuację starają się ratować LOTOS i mniejsze spółki, ale ryzyko korekty w dniu dzisiejszym jest spore.

 • CD Projekt z nieba do piekła, w grze Lotos i Orlen

  Cyberponiedziałek na warszawskiej giełdzie - to najkrótsze podsumowanie dzisiejszego przedpołudnia na GPW. To właśnie akcje CD Projektu całkowicie zdominowały tę część handlu. Najpierw euforię wywołały ich nowe historyczne rekordy. Później strach wywołał ich błyskawiczny zjazd o ponad 13 proc.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR