Inflacja konsumencka wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc. w grudniu.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) Źródło: GUS
Wzrost cen usług wyniósł 6,4 proc. r/r, a towarów sięgnął 0,9 proc. r/r.
– W grudniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 2,1 proc.), mieszkania (o 0,1 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,19 pkt proc. i po 0,03 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5 proc.) oraz łączności (o 0,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc. – czytamy w komunikacie.
– W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 6,2 proc.), restauracji i hoteli (o 5,7 proc.), ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 4, proc.) oraz w zakresie zdrowia (o 5,1 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,49 pkt proc., 0,35 pkt proc. i po 0,27 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 5,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,56 pkt proc. i 0,20 pkt proc. – czytamy dalej.
Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w grudniu w ujęciu r/r
% r/r
Ogółem
+2,4
Żywność i napoje bezalkoholowe
+0,8
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe
+4,3
Odzież i obuwie
-4,1
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii
+7,5
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego
+1,9
Zdrowie
+5,1
Transport
-5,7
Łączność
+4,4
Rekreacja i kultura
+2,9
Edukacja
+5,7
Restauracje i hotele
+5,7
Inne towary i usługi
+2,1
Konsensus rynkowy wyniósł w grudniu 2,3 proc. r/r.
W szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 2,3 proc. w ujęciu rocznym w grudniu ub.r (wobec 3 proc. r/r w listopadzie).
Środowe mocne wzrosty na Wall Street zapewniły "zielone" otwarcie w Warszawie. GPW musi jednak znaleźć w sobie wewnętrzną siłę, żeby dowieźć te plusy do końca sesji. Szczególnie, że szybujące rentowności amerykańskich obligacji i tracący CD Projekt nie są dobrą wróżbą na drugą połowę dnia.
Asseco South Eastern Europe nie planuje sprzedaży Payten, natomiast wprowadzenie tej spółki na giełdę jest opcją, ale nie na 2021 rok, poinformował prezes Piotr Jeleński.
Bank Pekao oczekuje, że wynik z opłat i prowizji w kolejnych kwartałach tego roku będzie kontynuował trend rosnący m.in. dzięki większej liczbie i aktywności transakcyjnej klientów, poinformował wiceprezes Tomasz Kubiak.
Dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zrealizował prognozę finansową na 2020 rok i wypracował rekordowe w swojej historii wyniki finansowe zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2020 roku. W czwartek kurs akcji Asbisu rośnie o kilka procent i poprawia historyczne szczyty. Za jedną akcję trzeba zapłacić już ponad 10 zł.
Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki
Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.