GUS podał dane o inflacji. W czerwcu najmocniej podrożała żywność

Najnowsze dane GUS potwierdziły, że w czerwcu inflacja konsumencka wyniosła 2,6 proc. w ujęciu rocznym. Mocno podrożała nie tylko żywność (5,7 proc. r/r), ale także usługi. Ceny w restauracjach i hotelach podskoczyły średnio o ponad 4 proc. r/r.

(Fot. Pexels)

– W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,3 proc.), żywności (o 0,3 proc.), transportu (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o: 0,08 pkt proc. i po 0,07 pkt proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,06 pkt proc. – czytamy w komunikacie. 

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 6,2 proc.), w zakresie mieszkania (o 1,5 proc.), restauracji i hoteli (o 4,1 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 3,4 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o: 1,39 pkt proc., 0,37 pkt proc., 0,26 pkt proc. i 0,22 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,6 proc.) oraz w zakresie łączności (o 1,5 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,08 pkt proc. i 0,06 pkt proc.

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w czerwcu w ujęciu r/r

  % r/r
Ogółem  2,6
   Żywność i napoje bezalkoholowe 5,7
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe 1,5
Odzież i obuwie -1,6
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii 1,7
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego 0,7
Zdrowie 3,1
Transport 1,4
Łączność -1,5
Rekreacja i kultura 3,4
Edukacja 3,1
Restauracje i hotele 4,1
Inne towary i usługi  1,4

Konsensus rynkowy – podobnie jak dane GUS według szybkiego szacunku – to 2,6 proc. r/r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Pure Biologics złożył prospekt emisyjny w KNF w zw. z ofertą publiczną akcji

  Pure Biologic złożył w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego, sporządzonego w związku z ofertą publiczną nie więcej niż do 600.000 nowo emitowanych akcji na okaziciela serii E spółki o wartości nominalnej 0,10 zł każda (akcje oferowane). Kurs akcji biofarmaceutycznej spółki rośnie dziś o 8,57 proc, a za jedna akcję zapłacimy 114 zł.

 • SimFabric: Koszty 3 gier zwróciły się w dniu ich premiery

  Gry "Saboteur!", "Saboteur II: Avenging Angel" i "Mad Age & This Guy" w dniu premiery zwróciły wszystkie koszty produkcji, poinformował SimFabric.

 • sWIG80 i mWIG40 mocno w górę, nowe rekordy Dino i Biomedu

  Małe i średnie spółki kontynuują odreagowanie czwartkowego załamania. Pomogły lipcowe indeksy PMI i ...wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Dużo bardziej wstrzemięźliwy jest WIG20, który przed południem zyskiwał 0,56 proc. Na tle innych blue chipów wyróżniały się tylko rekordowo drogie akcje Dino Polska.

 • NBP: Banki planują różne stopnie łagodzenia polityki kredytowej w III kwartale

  Banki oczekują w III kwartale br. zakończenia zwiększania restrykcyjności i nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej w niektórych segmentach kredytów dla przedsiębiorstw, a w przypadku kredytów mieszkaniowych i konsumenckich - zmianę dotychczasowej polityki kredytowej i jej złagodzenie, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.

 • Mo-Bruk złożył prospekt w KNF, możliwa sprzedaż akcji imiennych bez nowej emisji

  Mo-Bruk złożył w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt w związku z ubieganiem się o dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym 1.249.092 akcji serii B oraz w związku z publiczną sprzedażą do 1.756.442 akcji zwykłych na okaziciela serii B i C. Główni akcjonariusze spółki rozważają opcję sprzedaży części posiadanych przez nich akcji w ramach oferty publicznej. Mo-Bruk podał też, że nie zamierza emitować nowych akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR