Haitong Bank zaktualizował rekomendacje dla Lotosu, Orlenu i Ten Square Games

Omawiane walory: , ,

Haitong Bank wznowił wydawanie raportów dla polskich spółek rafineryjnych z rekomendacją kupuj dla Grupy Lotos i neutralnie dla Orlenu. Równolegle analitycy podtrzymali najwyższe zalecenie dla Ten Square Games z ceną docelową podniesioną do 119,20 zł.

(Fot. Pexels)

Analitycy Haitong Bank uważają, że w krótkim terminie wyniki spółek rafineryjnych mogą być wspierane przez dobre momentum wynikowe związane z wysokimi notowaniami diesla i HSFO (ciężki olej opałowy). Z kolei w średnim terminie największy wpływ na rynek paliw będą miały zmiany środowiskowe dotyczące ograniczenia konsumpcji ciężkiego oleju w transporcie morskim znane jako IMO2020, które powinny wpłynąć na rozszerzenie spreadu między dieslem a HSFO. Dzięki programowi EFRA (Efektywna Rafinacja), który zdaniem analityków doprowadzi do wzrostu udziału diesla w produkcji gdańskiej rafinerii o 6-7 proc., Lotos powinien w największym stopniu wykorzystać nieefektywności rynkowe, które pojawią się po wejściu w życie IMO2020.

W wypadku płockiego koncernu zmiany na rynku paliw bunkrowych nie powinny mieć większego wpływu na rentowność segmentu rafineryjnego. Jednak ze względu na przewidywaną słabość marż na lekkich destylatach (benzyny silnikowej oraz nafty) i większą ekspozycję Orlenu na ten segment, marża benchmarkowa spółki może znajdować się pod presją. W wypadku segmentu detalicznego, analitycy Haitong Banku przewidują dalszy rozwój w ramach nowoczesnych formatów stacji paliw z naciskiem na rozszerzanie oferty poza paliwowej. Z kolei segment petrochemiczny może doświadczyć większej presji na marże, które powinny zostać nadrobione przez uruchomienie kilku nowych inwestycji. Z Orlenem wiążą się jednak dodatkowe ryzyka, w tym ogłoszony program inwestycyjny w segmencie petrochemii szacowany na 8,5 mld zł oraz potencjalne przejęcie Lotosu (9 mld zł zakładając skup 66 proc. udziałów za gotówkę). Zdaniem analityków Haitong Bank, przejmowanie konkurencji w okresie, kiedy ta może zacząć pokazywać rekordowe wyniki (efekt EFRA + IMO2020) może wymagać sporej premii. Z kolei segment petrochemiczny jest narażony na konkurencję ze strony amerykańskiej podaży zwłaszcza w obszarze poliolefin.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Grupa Lotos (kupuj, cena docelowa 97,30 zł)

W raporcie z 23 listopada Haitong Bank wznowił wydawanie rekomendacji dla Lotosu od zalecenia kupuj z ceną docelową 97,30 zł.

Analitycy uważają, że obecne otoczenie makroekonomiczne będzie premiowało produkcję diesla wobec lekkich i ciężkich frakcji, co zostanie dodatkowo wzmocnione przez wejście w życie przepisów ograniczających konsumpcję paliwa bunkrowego w transporcie morskim (IMO2020). Zdaniem analityków dzięki najwyższemu udziałowi średnich destylatów w produkcji, Grupa Lotos (52 proc. w strukturze, wobec 45 proc. średniej w regionie CEE) jest najlepiej spozycjonowana, aby skorzystać z obecnych trendów na rynku paliw. Dodatkowo, dzięki uruchomieniu inwestycji EFRA udział średnich destylatów powinien wzrosnąć do 58-59 proc. Z kolei ekspozycja na segment wydobycia do pewnego stopnia zabezpiecza Lotos przed ewentualnym skokiem cen ropy. Analitycy Haitong Bank nie przewidują wzrostów wolumenu produkcji w obszarze wydobycia w 2019 r. Jednak już w 2020 r. segment powinny wesprzeć inwestycje na złożu Utagrd i wzrost wydobycia na złożu B8.

PKN Orlen (neutralnie, cena docelowa 105,21 zł)

Zobacz aktualną analizę techniczną akcji Orlenu >>> KLIKNIJ

W wypadku PKN Orlen analitycy wznowili rekomendacje od zalecenia neutralnie i ceny docelowej 105,21 zł. Zdaniem analityków Haitong Bank obecna wycena giełdowa koncernu odpowiada wartości godziwej spółki. Oceniają spółkę przez pryzmat wysokiej dywersyfikacji ryzyka przez ekspozycję na trzy segmenty: rafineryjny, petrochemiczny i detaliczny, przestrzegając tym samym przed ocenianiem spółki tylko w kontekście działalności rafineryjnej.  Mimo tego, że w obecnych warunkach rynkowych mix produktowy Orlenu charakteryzujący się wysokim udziałem lekkich destylatów wypada nieco gorzej niż bardziej zorientowany na diesla Lotos, to w scenariuszu bazowym Haitong Bank marża segmentu rafineryjnego w Orlenie nie powinna ucierpieć wskutek IMO2020. Z kolei ryzyka cenowe w segmencie rafineryjnym powinna być mitygowane przez uruchomienie nowych inwestycji, w tym instalacji polietylenu, PPF Splittera czy metatezy. Mimo rekordowych przyrostów wyników EBITDA segmentu detalicznego w ostatnich trzech latach, analitycy Haitong Bank wierzą, że dzięki unowocześnianiu kolejnych stacji benzynowych oraz rozszerzeniu oferty w dalszym ciągu istnieje spory potencjał do zwiększenia marży pozapaliwowej.

Ten Square Games (kupuj, cena docelowa 119,20 zł)

Haitong Bank w raporcie z 23 listopada podtrzymał rekomendację kupuj dla Ten Square Games i podnosi cenę docelową akcji do 119,20 zł (z 110,10 zł). Jest to wynik podniesienia prognoz EBITDA spółki o 11 proc. na rok 2018, dzięki lepszym niż zakładano wynikom gry Fishing Clash. Na aktualizację rekomendacji miały wpływ również wysokie i wciąż rosnące przychody wysokomarżowych gier Let’s Fish i Wild Hunt, które z nawiązką zrównoważyły niższe od oczekiwanych przychody z segmentu Game Factory i odpis w wysokości 0,6 mln zł na grę Fishing Battle, który nastąpi w czwartym kwartale 2018 r. Zdaniem analityków Ten Square Games jest nadal bardzo atrakcyjną opcją inwestycyjną, a ostatni spadek kursu akcji może być dobrą okazją do kupna.

Po dobrych wynikach w trzecim kwartale 2018 r. analitycy Haitong Bank spodziewają się kontynuacji tego trendu w czwartym kwartale z przychodami w wysokości 48,2 mln zł i zyskiem netto na poziomie 16,6 mln zł (wobec odpowiednio 35,4 mln zł i 10,2 mln zł w trzecim kwartale 2018 r.). Duży wpływ na to będzie miała bardzo dobra dynamika przychodów z gier Fishing Clash, Let’s Fish i Wild Hunt, jak również niższe wydatki na marketing oczekiwane w czwartym kwartale 2018 r. Powinno to zaowocować wzrostem marży netto do 35 proc. (wobec 29 proc. w trzecim kwartale 2018 r.). Co więcej, zarząd spółki odwiedził ostatnio Chiny, spotykając się z kilkunastoma wydawcami. W efekcie firma prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy z jednym z chińskich wydawców, dotyczące wprowadzenia Fishing Clash na tamtejszy rynek.

Obiecujące perspektywy Ten Square Games nie kończą się na 2018 r., spółka planuje trzy premiery: Mini Golf (marzec 2019), gra hobbystyczna (drugie półrocze 2019) oraz gra dla kobiet (końcówka 2019), a także wdraża nowy segment gier opartych na technologii HTML5. Pokazuje to, że Ten Square Games to nie tylko Fishing Clash. Spółka prezentuję bardzo atrakcyjną generacje gotówki (zysk netto równy wolnym przepływom gotówkowym), który powinien pozwolić na sowitą wypłatę dywidendy w 2019 r. ze stopą dywidendy na poziomie 4,8 proc. Według szacunków Haitong Bank, Ten Square Games jest wyceniany na lata 2018/19 ze wskaźnikiem P/E na poziomie 15,6/14,0, co oznacza dyskonto w porównaniu do konkurentów w wysokości 19/12 proc., które wydaje się nieuzasadnione.

Raport na temat Grupy Lotos i PKN Orlen powstał 26 listopada 2018 r. Autorem opracowania jest Krzysztof Kozieł, analityk Haitong Banku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

Raport na temat Ten Square Games powstał 23 listopada 2018 r. Autorem opracowania jest Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PKNOrlen, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR