Hardt z RPP: Gdy odbije gospodarka – podwyżka rezerwy obowiązkowej, potem – stóp procentowych

W sytuacji poprawy koniunktury pojawi się konieczność podwyżki stóp procentowych, ale w pierwszym rzędzie powinno się podnieść poziom rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt.

hardt, rpp, stopy, procetowe, gospodarka,

Hardt z RPP: Gdy odbije gospodarka – podwyżka rezerwy obowiązkowej, potem – stóp procentowych

– Normalizacja polityki pieniężnej – jeśli optymistyczny scenariusz będzie się spełniać – powinna być finezyjna. Czyli na początek podnosimy stopę rezerwy obowiązkowej, w kolejnym kroku stopę referencyjną, ale przy utrzymaniu skupu obligacji, a być może zastosowaniu nowych instrumentów poniżej kosztu referencyjnego. Takie celowane mechanizmy służyłyby wspieraniu aktywności przedsiębiorstw – powiedział Hardt w wywiadzie dla Interii.pl.

– Obecnie – raz jeszcze podkreślę – nie jest moment na podwyższanie stóp. Nie wykluczam, że jeśli gospodarka odbije, to taka konieczność się pojawi. Wtedy w pierwszym rzędzie powinno się podnieść poziom rezerwy obowiązkowej. Obecnie niski poziom rezerwy utrudnia utrzymanie stopy Polonia na poziomie określanym stopą referencyjną NBP – dodał.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Członek RPP spodziewa się, że na pewno nie będzie to powrót do poziomu 1,5% w przypadku stopy referencyjnej, jak było przez pandemią, ale raczej w pobliże 0,5 proc.

– Wracając jeszcze do stopy referencyjnej, to jej obecny poziom jest zbyt niski, w tym niższy niż na Węgrzech, czy w Republice Czeskiej. Ubocznym tego skutkiem jest ponad 45-proc. wzrost opłat i prowizji w bankach. Obniżenie stopy do zera, czy poniżej zera – co w ogóle jest wątpliwe prawnie w polskim systemie – tylko by tę tendencję wzmocniło. Nie byłoby wprawdzie ujemnych stóp na rachunkach osób fizycznych, ale opłaty i prowizje poszłyby jeszcze mocniej w górę. Mielibyśmy faktycznie ujemne oprocentowanie, chociaż nazywałoby się to inaczej – ocenił Hardt.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r. – łącznie o 1,4 pkt proc. do 0,1 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR