Hoist Finance kupi aktywa GetBacku za ok. 400 mln zł

Omawiane walory:

Fundusze sekurytyzacyjne GetBacku (easyDebt NS FIZ oraz Open Finance Wierzytelności NS FIZ) i grupy Hoist Finance podpisały wstępną umowę sprzedaży portfeli wierzytelności. Wartość transakcji szacowana jest na 398 mln zł.

Podpisana umowa to pierwszy krok do sprzedaży aktywów GetBacku. Aby do transakcji doszło, wcześniej zgodę muszą wyrazić akcjonariusze oraz nadzorca sądowy. Środki z ewentualnej transakcji trafią na spłatę wierzycieli, ale w pierwszej kolejności będą to wierzyciele zabezpieczeni, czyli banki i instytucje.

– Umowa sprzedaży zostanie w całości zrealizowana (sfinalizowana) do dnia 15 kwietnia 2019 r.; okres dzielący moment zawarcia tej umowy i moment jej wykonania potrzebny jest do realizacji działań operacyjnych po stronie spółki oraz spółek z grupy kapitałowej Hoist Finance AB, które to działania mają na celu pozwolić na bezproblemowe przejęcie portfeli wierzytelności będących przedmiotem tej umowy – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że szwedzki inwestor przymierzał się do kupna całości aktywów. Jednak transakcję na ostatniej prostej pokrzyżowały „względy kapitałowe” po stronie Hoista. Decyzja w tej sprawie zapadła na kilka dni przed głosowaniem propozycji układowych w GetBacku.

Hoist Finance zobowiązał się w ramach postanowień umowy do pokrycia części kosztów restrukturyzacji GetBacku w kwocie ok. 4,68 mln zł. W celu zabezpieczenia prawidłowego przebiegu transakcji Hoist dokonał wpłaty do tzw. depozytu notarialnego kwoty 30 mln zł, która ma stanowić zabezpieczenie dla GetBacku w przypadku, gdyby nie doszło do realizacji postanowień umowy z winy Hoist Finance. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

– Hoist Finance jest przekonany o konieczności ciągłego rozwoju i konsolidacji rynku. Podpisując umowę z GetBack, realizujemy naszą strategię wzrostu i zwiększonej efektywności operacyjnej – skomentował prezes Hoist Finance Klaus-Anders Nysteen, cytowany w komunikacie spółki.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Hoist zaznaczył, że ponad 95 proc. aktywów będących przedmiotem umowy stanowią niepracujące (NPL), niezabezpieczone kredyty konsumpcyjne, a niewielka część obejmuje zabezpieczone kredyty konsumenckie oraz kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR