Hoist nie kupi aktywów GetBack. Zarząd wrocławskiej spółki złoży w sądzie zupełnie nową propozycję układową

Omawiane walory:

Po ponad dwóch miesiącach negocjacji, szwedzka spółka wycofała się z planu przejęcia wszystkich aktywów GetBack. Hoist Finance decyzję uzasadnił względami kapitałowymi. Tym samym, na ostatniej prostej prac nad propozycją układową nie ziścił się jeden ze scenariuszy dotyczący rozliczenia spółki z obligatariuszami tzw. scenariusz inwestorski. 

– Szwedzki inwestor złożył zabezpieczoną depozytem ofertę, wszedł w szczegółowe negocjacje, poniósł niemałe koszty dotyczące oceny inwestycji, ale pomimo dużego wysiłku z obu stron, na kilka dni przed kluczową z punktu widzenia inwestycji decyzją sądu zrezygnował z rozmów na temat zakupu wszystkich portfeli. Zrobiliśmy wszystko, żeby dobrze zabezpieczyć spółkę na taką ewentualność, ale oczywiście nie możemy zmusić inwestora do transakcji związanej ze wszystkimi portfelami. Razem z Hoist postanowiliśmy, że konstruktywnym podejściem będzie próba zrobienia mniejszej transakcji – mówi Przemysław Dąbrowski, prezes GetBack.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Decyzja Hoist Finance mocno skomplikowała sytuację spółki i jej obligatariuszy. Szczególnie, że we worek na walnym zgromadzeniem wierzycieli miał być głosowany układ. Przypomnijmy, że propozycja nadzorcy sądowego składała się z dwóch wariantów: tzw. inwestorskiego i operacyjnego. Pierwszy zakładał spłatę 24 proc. nominału w gotówce w około 1,5 roku pod warunkiem sprzedaży aktywów Hoistowi. Ten wariant popierał kurator obligatariuszy, który z racji wartości długu obligacyjnego ma decydujący głos. Drugi scenariusz zakładał, że do transakcji nie dojdzie, a GetBack w ramach swojej działalności operacyjnej wypracuje środki pozwalające na spłatę aż 33 proc. nominału. Sęk w tym, że spłaty mają trwać 8 lat, a w tym czasie nie ma gwarancji, że spółka nie zbankrutuje.

Na tym tle scenariusz inwestorski był dużo korzystniejszy. Przede wszystkim dawał możliwość znacznie szybszego rozliczenia z wierzycielami. Możliwość szybkiego spłacenia zobowiązań spółki ze środków pozyskanych z transakcji z Hoist była najważniejszym argumentem w negocjacjach z bankami, którzy jako obligatariusze zabezpieczeni są w uprzywilejowanej sytuacji i mogą domagać się od GetBack spłaty 100 proc. zainwestowanych środków.

Ciekawstką jest natomiast moment rezygnacji Hoista. W komunikacie spółka wspomina, że szwedzki inwestor wycofał się „na kilka dni przed (…) decyzją sądu”. Tymczasem jeszcze dzisiaj zarząd informował, że udało mu się przekonać 6 z 7 instytucji do tzw. haircut’u. Nie zgodził się na niego jedynie Haitong. Pytaniem otwartym pozostaje, dlaczego władze GetBacku zwlekały z publikacją tej informacji?

Scenariusz operacyjno-inwestorski

W komunikacie prasowym zarząd GetBack ogłosił, że wraca do alternatywnego – dla operacyjnego i inwestorskiego – planu działania. We wtorek spółka zamierza przedstawić obligatariuszom całkowicie nowy scenariusz tzw. stopniowego upłynniania aktywów.

– Scenariusz inwestorski względem wszystkich portfeli upadł. Pełny scenariusz operacyjny to najgorsze możliwe rozwiązanie z punktu widzenia obligatariuszy niezabezpieczonych, oczywiście oprócz upadłości. We wtorek przedstawimy scenariusz mieszany, nazywamy go operacyjno-inwestorskim. Zakładał on będzie dalszą działalność operacyjną spółki, ale z równoczesnym stopniowym upłynnianiem aktywów GetBack, tak aby przyśpieszyć spłatę zobowiązań i zneutralizować ryzyko działalności operacyjnej. Poza tym taki scenariusz daje nam szansę na skorzystanie z uzgodnionych z bankami haircut’ów – uzasadnia decyzję prezes Dąbrowski.

Spłaty proponowane przez GetBack. Źródło: GetBack

Scenariusz operacyjno-inwestorski zakłada spłatę na poziomie 25 proc. w ciągu 8 lat. Spółka tłumaczy, że taki poziom spłaty, w porównaniu do poprzednich propozycji, wynika z kilku czynników: większych zobowiązań wobec funduszy, niższej ceny niż zakładano przy sprzedaży aktywów zagranicznych. Zarząd zaznacza, że wpływ na wielkość zaspokojenia ma też fakt, że aby pozyskać środki na ewentualną poprawę działalności spółka będzie musiała sprzedać niektóre aktywa.

Zgodnie z nową propozycją zarządu, pierwsza rata ma trafić do wierzycieli niezabezpieczonych dopiero w 2020 roku. W pierwszym kroku bowiem spółka musi spłacić wierzycieli zabezpieczonych. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

Zdaniem Zarządu GetBack decyzja Hoist pokazuje, że na tym etapie i w tak krótkim czasie pomimo zaangażowania się obu stron w negocjacje ciężko byłoby uzgodnić transakcję dotyczącą zakupu wszystkich aktywów GetBack „en bloc”. Dlatego zarząd zdecydował się na scenariusz stopniowego upłynniania portfeli spółki przy kontynuacji działań operacyjnych – wariant operacyjno-inwestorski.

– Scenariusz operacyjno-inwestorski jest nie tylko bezpieczniejszy od operacyjnego, ale także dużo bardziej realny. Jesteśmy przekonani, że uda nam się znaleźć nabywców na poszczególne portfele spółki. Obecne rozmowy z Hoistem są elementem tego nowego podejścia. Zakładamy też powrót do rozmów z dwoma pozostałymi oferentami zainteresowanymi inwestycją w GetBack – tłumaczy Przemysław Dąbrowski.

W propozycjach układowych zarząd zawarł alternatywny wariant, oparty na założeniu pełnej dezinwestycji – sprzedaży do jednego inwestora większości portfeli. W tej chwili spółka nie dysponuje podpisanymi umowami z inwestorami, ale ma oferty od dwóch pozostałych uczestników ostatniej fazy przetargu. W związku z tym założeniem tego wariantu jest uzyskanie co najmniej 20-proc. zaspokojenia wierzycieli przy głównej spłacie realizowanej w ciągu dwóch lat.

Źródło: GetBack

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR