StockWatch.pl

Idea Bank liczy na szybkie pozyskanie inwestora, ma też scenariusze alternatywne

Omawiane walory:

Idea Bank poszukuje inwestora finansowego, a według prezesa Jerzego Pruski ostatnie działania restrukturyzacyjne i poprawa działania wewnątrz organizacji powinny być dla potencjalnego nabywcy zachętą do złożenia oferty. Jeżeli jednak proces ten będzie się przedłużał, bank ma scenariusze alternatywne, których realizacja zapewni szybką odbudowę wskaźników regulacyjnych.

(Fot. Idea Bank/fb)

– Od IV kw. 2018 r. bardzo wzmocniliśmy system zarządzania i kontroli ryzyka. Oczywiście, nie jest to zauważalne od razu, ale dzięki zidentyfikowaniu problemów systematyczna poprawa będzie widoczna – powiedział Pruski na konferencji prasowej.

Prezes przypomniał, że bank jest w procesie poszukiwania inwestora, a od lutego trwa proces due diligence przez wybrane fundusze. Obecnie badają one wyniki IV kw. Gdyby jednak scenariusz zakładający pozyskanie finansowania zewnętrznego się nie udał, to przygotowane są rozwiązania alternatywne.

– Gdyby proces dokapitalizowania banku nie został sprawnie zrealizowany, to przede wszystkim skupimy się na przejrzeniu aktywów ważonych ryzykiem (RWA), co pozwoli jednorazowo i skokowo poprawić sytuację banku. To z kolei pozwoliłoby nam skupić się na tym, czym dobrze się znamy, a więc np. obsłudze leasingu – wskazał Pruski.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Prezes zapewnił, że dostrzega duże szanse powodzenia strategii wyjścia Idea Bank na prostą i uzyskania zadowalających wskaźników płynnościowych.

– Luka kapitałowa na poziomie skonsolidowanym niecałe 1,3 mld zł, ale w bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie pokazać wskaźniki zadowalające potencjalnych inwestorów. Alternatywą jest obniżenie RWA i sumy bilansowej, czyli sprzedaż części aktywów. To realny scenariusz, pozwalający na szybkie spełnienie wskaźników regulacyjnych – powiedział Pruski.

Prezes podkreślił, że bank jest zdeterminowany, by skutecznie przeprowadzić jeden z zakładanych scenariuszy, a wszystkie dotychczasowe działania restrukturyzacyjne szły właśnie w tę stronę.

– Będziemy poszukiwali inwestora dla Idea Banku lub połączonych banków [z Getin Noble Bank], a jeżeli nie uda się tego szybko dokonać, to wdrożymy alternatywny scenariusz. Na dziś jednak nie chcemy podawać konkretnych terminów realizacji poszczególnych kroków – wyjaśnił Pruski.

Prezes przypomniał, że proces poszukiwania inwestora Idea Bank rozpoczął w grudniu, więc i tak przebiega on – w jego opinii – sprawnie. Podobnie jak wszelkie uzgodnienia i kontakty z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF).

– W całym tym procesie należy również pamiętać, że będziemy musieli znaleźć kompromis między wskaźnikami regulacyjnymi a rentownością. Ponieważ na pierwszym miejscu musi być utrzymanie płynności, więc w przypadku zbudowania stałej rentowności nie mówimy o horyzoncie liczonym w miesiącach, ale latach – podsumował Pruski.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla małych firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Aktywa razem banku wyniosły 20,47 mld zł na koniec 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com