Idea Bank podpisał 71 ugód z obligatariuszami GetBack, kolejne 83 są negocjowane

Omawiane walory: ,
Wszystkie postępowania wyjaśniające dotyczące reklamacji związanych ze sprzedażą przez Idea Bank obligacji GetBacku były do tej pory prowadzone za pośrednictwem specjalnej komisji działającej przy zarządzie banku. Bank skierował dotychczas do 154 osób zaproszenie do ugody w tej sprawie, w tym 71 ugód zostało już zawartych, a 83 są w procesie negocjacji.
idea,bank,getback,obligacje,ugoda

Idea Bank zaprosił do ugody 154 osoby w zw. z obligacjami GetBack

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował dziś, że Idea Bank stosował misselling, czyli oferował konsumentom obligacje GetBacku w sposób niedostosowany do ich potrzeb. Urząd wydał decyzję nakładającą na bank obowiązek wypłaty rekompensat tym konsumentom, którzy nabyli obligacje Getback za pośrednictwem banku. Model przyjęty przez UOKiK zakłada, że każdy obligatariusz, który złoży stosowny wniosek, otrzyma rekompensatę w wysokości 20 proc. zainwestowanych środków, liczoną dla kwoty do 50 tys. zł. Maksymalna kwota jednorazowej rekompensaty wyniesie 10 tys. zł.

Idea Bank zapowiedział, że odwoła się od decyzji UOKiK.

– Bank podkreśla, że wszystkie postępowania wyjaśniające dotyczące reklamacji były do tej pory prowadzone za pośrednictwem specjalnej komisji działającej przy zarządzie banku. Każda reklamacja była rozpatrywana indywidualnie. W przypadku, gdy w wyniku prowadzonych działań wyjaśniających okazało się, że w procesie nabycia doszło do udokumentowanych nieprawidłowości po stronie banku, bank zapraszał klienta do ugody – czytamy w stanowisku banku.

Takie zaproszenia skierowano do 154 osób (71 ugód jest podpisanych, a 83 są w procesie negocjacji). Reklamacje zgłosiło do tej pory 2.199 osób – podano także.

Idea Bank oszacował wstępnie, że w przypadku uprawomocnienia decyzji prezesa UOKiK, nakazującej wypłaty rekompensat tym konsumentom, którzy nabyli obligacje Getback za pośrednictwem banku, kwota rekompensat może sięgnąć ok. 42 mln zł.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla mikro, małych i średnich firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Aktywa razem banku wyniosły 20,47 mld zł na koniec 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Co banki proponują kredytobiorcom w okresie pandemii koronawirusa [LISTA]

  Zdecydowana większość dużych banków komercyjnych już przedstawiła "pakiety antykryzysowe". W praktyce sprowadzają się one do płatnej prolongaty kredytu, z tą różnicą, że mają być one przyznawane łatwiej, a za samo rozpatrzenie wniosku nie będzie pobierana opłata, jak to miało miejsce dotychczas. Każdy pakiet jest inny i nie zawsze się opłaca, dlatego przed decyzją o udaniu się na ewentualne wakacje kredytowe warto uważnie wczytać się warunki.

 • Idea Bank wprowadza odroczenie spłaty rat kapitałowych kredytu do 6 miesięcy

  Idea Bank - z uwagi na pandemię COVID-19 oraz zaistniałe w związku z nią nadzwyczajne okoliczności mające wpływ na działalność i sytuację finansową klientów - umożliwia osobom, które regularnie obsługują swoje kredyty, odroczenie spłaty rat kapitałowych na okres od 1 do 6 miesięcy.

 • Idea Bank nie ma problemów z płynnością, oczekuje od BFG pomocy dla sektora

  We wsparcie banków w sytuacji pandemii koronawirusa powinien włączyć się także Bankowy Fundusz Gwarancyjny, uważa prezes Idea Banku Jerzy Pruski. Według niego, obecnie nie ma żadnych podstaw, by nie odłożyć pobierania składki na fundusz resolution i nie nakładać kolejnych składek na fundusz świadczeń gwarantowanych w kolejnych kwartałach. Bank radzi sobie płynnościowo, nie potrzebuje wsparcia NBP, dodał prezes.

 • Idea Bank umożliwia odłożenie spłaty kredytów na pół roku

  Klienci Idea Banku od poniedziałku mogą ubiegać się o zawieszenie spłat kredytu na okres do 6 miesięcy. Wakacje kredytowe dotyczą wyłącznie części kapitałowej raty. Do spłaty wciąż pozostają należne odsetki.

 • Banki proponują zawieszenie spłat rat kredytu na 3 miesiące dla osób i firm [LISTA]

  Związek Banków Polskich proponuje odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR