X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ile kosztuje pożyczka i co zawiera umowa?

Opublikowano: 2019-02-20 14:41:57

Czasami znajdujemy się w sytuacji, w której potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki. Często rezygnujemy z pożyczania pieniędzy od znajomych czy rodziny, bowiem wolimy zrobić to bardziej dyskretnie i na przejrzystych warunkach. Ile jednak kosztuje pożyczka, co zawiera umowa i na co zwracać uwagę?

Artykuł sponsorowany

Całkowity koszt pożyczki – co się na niego składa?

Czym jest pożyczka? Przede wszystkim szybkim i wygodnym sposobem na podreperowanie budżetu. Zaciągniemy ją u osoby prywatnej lub firmy pożyczkowej, a także w banku. Można zdecydować się na pożyczkę ratalną, jednak coraz więcej ludzi skłania się ku wyborowi tzw. chwilówek, czyli mniejszych kwot, jakie należy spłacić w krótkim terminie.

Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują gotówki „tu i teraz”. Zdarzają się sytuacje nieprzewidziane. Przyjemne i nieprzyjemne. Czasem spotykamy się z koniecznością dokonania nagłego wydatku, ale także z wyjątkową promocją na produkt, który od dawna planowaliśmy zakupić. Jeśli wiemy, że już wkrótce będziemy dysponować środkami na spłacenie zadłużenia, opcja wzięcia pożyczki jest nie tylko bezpieczna, ale wręcz wskazana.

Całkowity koszt pożyczki (można powiedzieć, że cena pożyczki) różni się w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się pożyczyć pieniądze. Mogą składać się na niego takie elementy jak:

 • kapitał

Jest to rzeczywista kwota, którą pożyczamy. Przykładowo: potrzebujemy 3 000 zł i wnioskujemy o taką wysokość pożyczki. To właśnie jest nasz kapitał.

 • wysokość odsetek

Odsetki to inaczej koszt używania przez nas pożyczonego kapitału. Oprócz miesięcznych odsetek możemy mieć też do czynienia z odsetkami naliczonymi dodatkowo za nieterminową spłatę zadłużenia.

 • prowizja

Prowizja to inaczej wynagrodzenie dla pożyczkodawcy za udzielenie nam kredytu. Ten koszt ponosi pożyczkobiorca.

 • ubezpieczenie pożyczki

Bardzo często wymagane w instytucjach bankowych, w szczególności przy udzielaniu większych kredytów. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek ciężkiego urazu, śmierci, utraty pracy.

 • opłata przygotowawcza

Zwykle jest do jednorazowa kwota, którą płacimy firmie pożyczkowej, pokrywająca koszty związane z przygotowaniem umowy, rozpatrzeniem wniosku, sprawdzeniem zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

 • roczna stopa oprocentowania (RSO) i rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Roczna stopa oprocentowania obejmuje jedynie wysokość odsetek, zaś bardziej miarodajna i wartościowa w kontekście wiedzy o pożyczce jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która zawiera nie tylko koszt odsetek, ale wszystkie inne, również pozaodsetkowe koszty, które obejmuje zobowiązanie. Jak wskazuje sama nazwa, stopy oprocentowania podawane są w skali roku.

 • opłata administracyjna

Jest to opłata, którą pożyczkobiorca ponosi zazwyczaj co miesiąc. Jej wysokość zależy od kwoty kredytu, a wlicza się w nią czynności administracyjne związane z obsługą kredytu.

 • opłata za wycenę nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu

Występuje w kredytach udzielanych przez instytucje bankowe, w których pożyczkobiorca wskazuje nieruchomość w ramach zabezpieczenia kredytu.

Więcej o kosztach pożyczki znajdziemy na stronie: vivus.pl/moje-finanse/wazne-pojecia-finansowe/calkowity-koszt-pozyczki/.

Pożyczka za darmo – czy to możliwe?

„Darmowa pożyczka” brzmi egzotycznie. W istocie, nie spotkamy się z tym terminem w przypadku kredytów bankowych, jednak zdarzają się instytucje pozabankowe, które w ramach działań marketingowych, akcji mających na celu popularyzację swoich produktów, oferują klientom bardzo atrakcyjne warunki na zaciągnięcie pożyczki.

Czasem zdarza się tak, że pierwsza pożyczka jest całkowicie darmowa – oddajemy tyle, ile pożyczyliśmy, więc RRSO wynosi wówczas 0%. Nie płacimy również prowizji ani innych kosztów, które zwykle związane są z takimi sytuacjami.

Warto zaznaczyć, że oprócz tego rodzaju udogodnień szybkie pożyczki pozabankowe cechują się zacznie prostszymi formalnościami związanymi z wzięciem pożyczki, co ma wpływ również na prędkość otrzymania gotówki. Często mamy również możliwość załatwienia wszystkich formalności od początku do końca online: od złożenia wniosku przez otrzymanie decyzji i gotówki po spłatę zobowiązania.

Co zawiera umowa o pożyczkę?

Na początku należy zaznaczyć, że umowa na pożyczkę w instytucji pozabankowej będzie różnić się od umowy kredytu w banku. Przede wszystkim może być mniej skomplikowana.

Umowa na pożyczkę zawiera:

 • dane obu stron – imię, nazwisko, PESEL, numer i seria dowodu osobistego, adres zamieszkania,
 • datę podpisania umowy,
 • kwotę pożyczki,
 • termin spłaty zobowiązania,
 • sposób uregulowania zadłużenia,
 • informacje o całkowitym koszcie pożyczki,
 • wyszczególnienie kosztów, często w formie tabeli opłat i prowizji,
 • informacje o odstąpieniu od umowy,
 • informacje o procedurach związanych z opóźnieniem spłaty zadłużenia.

Więcej o elementach występujących w umowie pożyczki znajdziemy tutaj: vivus.pl/moje-finanse/wazne-pojecia-finansowe/umowa-pozyczki/.

Czym różni się umowa pożyczki od umowy kredytu?

Zarówno procedury związane z otrzymaniem kredytu i pożyczki, jak i umowy znacznie się od siebie różnią. W skrócie można powiedzieć, że w przypadku banku wszystko jest znacznie bardziej sformalizowane.

Często w umowie z instytucją bankową, szczególnie przy dużych kwotach, wymieniony jest cel użyczenia środków, zasady przeliczania waluty obcej na krajową (w przypadku kredytu walutowego), zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu, formy zabezpieczenia kredytu. Ponadto umowa kredytu zawsze musi być zawarta na piśmie.

Bardzo istotną różnicą jest również to, że zasady wzięcia kredytu regulowane są przez Prawo Bankowe, zaś pożyczki przez Kodeks Cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Co więcej, nawet jeśli zaciągniemy kredyt w banku, to bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy określone środki pieniężne, ale nie dochodzi do przejścia ich własności na kredytobiorcę, zaś środki przeznaczone są na określony cel. Jeśli decydujemy się na pożyczkę, otrzymana kwota prawnie już należy do nas i możemy spożytkować ją, na co tylko chcemy.

 

Artykuł sponsorowany przez VIVUS Finance sp. z o.o.

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty gdy Klient korzysta z systemu Blue Cash. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000; całkowita kwota do zapłaty 1000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 30 dni. Stan na 03.09.2018 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Powstanie polski hub technologiczny w USA

  Notowana na rynku NewConnect spółka Apollo Capital utworzy w Stanach Zjednoczonych hub dla polskich przedsiębiorstw, w tym dla najlepszych startupów. Hub ma ułatwić przedsiębiorstwom znad Wisły prowadzenie biznesu w USA, a Apollo Capital zamierza zbudować na jego bazie unikalny portfel inwestycyjny.

 • Marazm po wygaśnięciu kontraktów

  Weekend nie przyniósł przełomowych dla rynków informacji, co nie przeszkodziło giełdzie w Hong Kongu wzrosnąć w poniedziałek o 1,4 proc., a w Szanghaju o 2,5 proc.

 • Zapraszamy na GAMING WEEK, czyli serię czatów z przedstawicielami spółek gamingowych w StockWatch.pl

  Już od wtorku w StockWatch.pl rusza seria czatów inwestorskich z przedstawicielami spółek gamingowych. W spotkaniach udział wezmą prezesi spółek notowanych na rynku głównym, NewConnect oraz firm, które już wkrótce mogą zadebiutować na giełdzie.

 • Dawid Przygodzki: Bloomga jest atrakcyjnym podmiotem dla inwestorów

  Polski deweloper gier przeglądarkowych prowadzi na platformie Beesfund publiczną emisję akcji w ramach trzeciej rundy finansowania pre-IPO. Z emisji zamierza pozyskać do 4,2 mln zł, a następnie zadebiutować na rynku NewConnect. Prezes Dawid Przygodzki liczy, że dzięki środkom od inwestorów Bloomga w przeciągu kilku lat wyrośnie na jednego z czołowych graczy w swojej branży.

 • PGG planuje 3,18 mld zł nakładów inwestycyjnych w 2019 r.

  Polska Grupa Górnicza (PGG) planuje 3.179 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2019 r. wobec 2.418 mln zł w 2018 r., poinformował wiceprezes Piotr Bojarski.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku