Inflacja będzie zbliżać się do 2,5 proc. r/r w kolejnych miesiącach wg analityków

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego znalazła się w sierpniu br. na poziomie zgodnym z prognozami rynkowymi. Ekonomiści spodziewają się niższej inflacji w kolejnych miesiącach i sięgnięcia celu 2,5 proc. na koniec roku z głównie z uwagi na malejące ceny żywności, zmniejszanie się inflacji bazowej, a także niższy popyt konsumpcyjny.

inflacja,gospodarka, prognozy,

Inflacja będzie zbliżać się do 2,5 proc. r/r w kolejnych miesiącach wg analityków

Według GUS, inflacja konsumencka wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2020 r.. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1 proc. w sierpniu.Wzrost cen usług wyniósł 6,6 proc. r/r, a towarów sięgnął 1,5 proc. r/r. W sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny żywności (o 1,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,5 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,29 pkt proc i 0,07 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie transportu (o 1,9 proc.) i mieszkania (o 0,1 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc. i 0,03 pkt proc.

Ekonomiści oczekują inflacji bazowej w sierpniu w zakresie 4-4,1 proc. r/r.

Za czerwcowym odczytem stały głównie niższe ceny w zakresie żywności – mięsa, owoców i warzyw w ujęciu rocznym. W sierpniu br. zaczęła obniżać się inflacja niektórych usług. Zdaniem części ekonomistów, stopy pozostaną na niezmienionym poziomie co najmniej do końca 2022 roku.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków:

– W 2021 r. inflacja będzie utrzymywać się także relatywnie wysoko, w mojej ocenie powyżej prognoz NBP i resortu finansów, do czego przyczyni się od 1 stycznia wzrost niektórych opłat i najprawdopodobniej kolejna podwyżka płacy minimalnej – główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

– Stopniowy powrót inflacji do celu oraz płytsze niż sugerowała to lipcowa projekcja NBP załamanie koniunktury w konsekwencji epidemii COVID-19 powodują, że jastrzębie skrzydło RPP wskazuje, że wkrótce może zajść potrzeba zacieśnienia polityki pieniężnej – starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

– Naszym zdaniem najbliższe miesiące przyniosą dalsze spadki inflacji (spadki cen żywności, stabilne paliwa, spadki inflacji bazowej), a w 2021 roku inflacja znajdzie się poniżej celu NBP – analitycy mBanku.

MR oczekuje inflacji na poziomie ok. 3 proc. r/r we wrześniu

Inflacja konsumencka we wrześniu powinna wynieść ok. 3 proc. r/r (wobec 2,9 proc. r/r w sierpniu), prognozują eksperci Ministerstwa Rozwoju, podtrzymując swoje wcześniejsze szacunki (bazujące na danych flash).

– W ocenie MR we wrześniu inflacja utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego, tj. ok. 3 proc. w ujęciu rocznym. Utrzyma się wzrost cen żywności (o ok. 3,4 proc.), oraz tempo wzrostu cen związanych z mieszkaniem oraz zdrowiem i edukacją. Jednocześnie spodziewamy się ograniczonego spadku cen w transporcie (ok. 6,3 proc.) – czytamy w komentarzu do danych GUS.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • Relacja z otwarcia IX edycji Akademii Energii – New Energy Forum

  Europejski Zielony Ład (EZŁ) to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również spore wyzwanie. 16 września podczas New Energy Forum – wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, w gronie ekspertów rozmawialiśmy o różnych perspektywach spojrzenia na szanse i zagrożenia dla regionu CEE wynikające z planu zbudowania bardziej ekologicznej, integracyjnej, cyfrowej i zrównoważonej Europy, a także pomocy w wzmocnieniu jej odporności na przyszłe kryzysy.

 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR