Inflacja w lipcu spadła do 3 proc. Ceny żywności wyhamowały

Inflacja konsumencka wyniosła 3 proc. w ujęciu rocznym w lipcu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2 proc. w lipcu.

inflacja,lipiec,gus

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)

Wzrost cen usług wyniósł 7,3 proc. r/r, a towarów sięgnął 1,5 proc. r/r.

– W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny żywności (o 1,6 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,3 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,37 pkt proc i 0,11 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie transportu (o 1,1 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.) oraz łączności (o 0,6 proc.), podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc., o 0,04 pkt proc i po 0,03 pkt proc. – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wyniósł w lipcu 3,1 proc. r/r.

W szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 3,1 proc. w ujęciu rocznym w lipcu br. (wobec 3,3 proc. r/r w czerwcu).

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w lipcu w ujęciu r/r

  % r/r
Ogółem +3
Żywność i napoje bezalkoholowe +3,9
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe +4,7
Odzież i obuwie -0,9
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii +7,2
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego +1,2
Zdrowie +5,3
Transport -8,5
Łączność +4,1
Rekreacja i kultura +2,4
Edukacja +5,7
Restauracje i hotele +6
Inne towary i usługi +4,2

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • GPW próbuje odrobić straty z początku tygodnia, w grze Energa i CD Projekt

  Wezwanie na Energę, CD Projekt próbujący wrócić powyżej 400 zł i najtańsze od 4 miesięcy akcje CCC skupiają we wtorek uwagę inwestorów. GPW jako całość odreagowuje natomiast ostatnie spadki, podążając podobną ścieżką co inne europejskie parkiety.

 • Ciąg dalszy przeceny złotego, kurs EUR/PLN najwyższy od maja

  Lekka poprawa nastrojów na rynkach globalnych to za mało, żeby zatrzymać ostatnią przecenę złotego. Polska waluta dalej traci na wartości, podążając w ślad za spadającymi notowaniami EUR/USD oraz odzwierciedlając narastające obawy inwestorów, że w Europie mogą wrócić lockdowny w związku z mocno rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem.

 • Moonlit podpisał pierwsze umowy licencyjne do Model Buildera

  Moonlit rozpoczął okres wrześniowych imprez PAX Online X EGX Digital oraz Digital Dragons Showcase od podpisania umów licencyjnych z AK Interactive oraz Hobby Zone. Spółka zaprezentowała również nową odsłonę Model Buildera, publikując zaktualizowane demo gry.

 • Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze

  Sierpniowe statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazały spadki sprzedaży kredytów gotówkowych, mieszkaniowych oraz udzielanych w ramach limitu na karcie kredytowej. Wyraźny wzrost odnotowały za to kredyty ratalne. – W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w sierpniu zaobserwowaliśmy niemal 10-proc. wzrost udzielonych kredytów ratalnych, a wartościowo był to niemal 15-proc. wzrost – precyzuje Sławomir Grzybek z Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku do końca sierpnia liczba udzielanych kredytów ratalnych była większa o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.

 • Dekpol ma list intencyjny ws. wejścia w projekty fotowoltaiczne

  Dekpol zawarł z firmą T&T list intencyjny, w myśl którego rozpocznie realizację projektów na rynku fotowoltaiki, podała spółka. W ramach współpracy rozpoczęto projektowanie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 75 MW. Spółki szacują, że kooperacja może docelowo dotyczyć realizacji projektów elektrowni fotowoltaicznych o szacowanej łącznej mocy nawet do 500 MW. Kurs akcji spółki rośnie w wtorek o godz. 9:30 o blisko 7 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR