Inwestorom spodobała się nowa strategia Orlenu i deklaracja dywidendy

Omawiane walory:

Transformacja energetyczna, wielomiliardowe inwestycje, dążenie do zeroemisyjności, poprawa wyników finansowych i coroczna dywidenda dla akcjonariuszy. To początek długiej listy planów Orlenu na najbliższą dekadę. W poniedziałek notowania paliwowej spółki w mocnym stylu odrobiły 5-proc. spadki i wyszły na plus.

Nowa strategia Orlenu wyznacza kierunki rozwoju dla każdego segmentu. Do 2030 r. paliwowy koncern chce osiągnąć wzrost wyniku operacyjnego EBITDA grupy do poziomu ok. 26 mld zł i przeznaczyć ok. 140 mld zł na inwestycje, w tym ok. 30 mld w zrównoważony rozwój. Mocnym akcentem są zmiany pro-środowiskowe. Koncern zakłada redukcję emisji CO2 o 20 proc. w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym na obecnych aktywach oraz CO2/MWh o 33 proc. w segmencie energetyki, a w 2050 roku osiągnięcie neutralności emisyjnej.

Nowy Orlen musi być zdecydowanie bardziej innowacyjny i prośrodowiskowy – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu podczas wideokonferencji dotyczącej nowej strategii koncernu do 2030 roku.

Orlen z ok. 140 mld zł planowanych nakładów inwestycyjnych, około 40 proc. chce przeznaczyć na te obszary, w których grupa już dziś jest najsilniejsza (rafineria, wydobycie, detal, dystrybucja energii i gazu), 50 proc. na nowe, perspektywiczne gałęzie biznesu, a 10 proc. na inwestycje w przyszłość, które mają stanowić bazę do dalszego wzrostu i rozwoju. Wśród nowych obszarów działalności prezes Obajtek wymienił odnawialne źródła energii (OZE), paliwa alternatywne, recykling, instalacje biokomponentrów i wodoru, a także nowe formaty usług dla klientów.

– Wszystkie inwestycje i akwizycje pozwolą na zwiększenie portfela klientów. Jesteśmy przekonani, że to zapewni nam sukces i ponad dwuipółkrotne zwiększenie wyniku EBITDA do 2030 roku – dodał prezes płockiego koncernu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Elementem strategii spółki są inwestycje w obszary zrównoważonego rozwoju do 2030 roku w wysokości 30 mld zł, w tym ponad 25 mld zł w projekty obniżające emisje CO2. Celem tych inwestycji jest:

  • dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej,
  • rozwój energetyki odnawialnej,
  • rozbudowa mocy w biopaliwach i biomateriałach,
  • rozwój w obszarze recyklingu,
  • budowa pozycji w paliwach alternatywnych: elektromobilność, wodór, CNG/LNG.

Inwestycje w zieloną energetykę i moce petrochemiczne

Kluczowym obszarem rozwoju płockiego koncernu w najbliższej dekadzie będzie energetyka, oparta głównie o odnawialne źródła energii i wspierana mocami gazowymi. Do 2030 roku Orlen zamierza osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych. 1,7 GW zapewnią morskie farmy wiatrowe, natomiast 0,8 GW źródła lądowe – elektrownie wiatrowe i fotowoltaika. Grupa zwiększy również z 1,1 GW do 2,0 GW moc zainstalowaną w nowoczesnych elektrowniach gazowych. W perspektywie 2030 roku do 20 proc. gazu wykorzystywanego przez Orlen będzie pochodziło z własnych zasobów koncernu. Uzupełnieniem mocy wytwórczych będzie rozbudowana, nowoczesna sieć przesyłowa grupy, dająca dostęp do szerokiego grona klientów indywidualnych i generująca stabilne zyski. Koncern będzie wdrażał również pilotażowe magazyny energii, umożliwiające optymalizację kosztów dystrybucji energii elektrycznej.

W perspektywie 2030 roku segment petrochemiczny będzie generował około połowę zysków grupy pochodzących z przerobu ropy naftowej. Jak zaznacza spółka, umocnienie pozycji wiodącego producenta petrochemii w Europie Środkowej będzie możliwe dzięki rozwojowi obecnego portfolio produktowego oraz wejściu w nowe obszary biznesowe. Koncern rozbuduje moce w olefinach i pozostałych produktach bazowych. Wzmocni także pozycję w perspektywicznym obszarze polimerów, wydłużając łańcuch wartości i wchodząc w obszar compoundingu i koncentratów. Jednocześnie udział specjalistycznych, wysokomarżowych produktów, takich jak fenol i pochodne aromatów, zwiększy się w portfelu Grupy z obecnych 16 proc. do około 25 proc. Nową gałęzią segmentu petrochemicznego będzie recykling oraz biomateriały. Do 2030 roku Orlen osiągnie moce w recyklingu – przede wszystkim plastików – na poziomie do 0,4 mln ton. Będzie również wdrażać zaawansowane technologie gospodarki obiegu zamkniętego.

Ruch w stronę detalu

Strategia ORLEN2030 zakłada też rozwój segmentu detalicznego. Koncern zamierza rozbudować sieć sprzedaży i poszerzyć ofertę pozapaliwową. Na bazie przejętej niedawno sieci Ruch, Orlen rozwinie formaty sklepowo-gastronomiczne poza stacjami paliw, rozbuduje własną sieć punktów odbioru paczek i ofertę e-commerce.

– Już w 2021 roku uruchomimy w Polsce sieć punktów sprzedaży detalicznej poza stacjami paliw, a marża pozapaliwowa wzrośnie o 50 proc. do 2030 roku – powiedziała członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka podczas wideokonferencji.

Orlen podzieli się zyskiem

Inwestorzy ciepło przyjęli też deklarację dywidendy. Od przyszłego roku koncern zamierza utrzymywać dywidendę na poziomie 3,50 zł na akcję lub wyżej. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wyniosłaby ponad 6 proc.

– Chcemy, żeby PKN Orlen był najszybciej rosnącą spółką z branży. Zakładamy utrzymanie dywidendy w kolejnych latach na poziomie 3,5 zł na akcję lub jej wzrost – powiedział Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych.

Warto dodać, że w tym roku Orlen wypłacił 1 zł na akcję (łącznie 427,7 mln zł). Pierwotne plany zakładały wypłatę 3 zł na walor, czyli blisko 1,3 mld zł. Zmiana to wynik pandemii i zawirowań gospodarczych na świecie.

Nowa strategia Orlenu wywołała małą euforię wśród inwestorów. Jeszcze rano notowania spółki spadały o ponad 5 proc. do 50,68 zł. Po publikacji notowania spółki nie tylko odrobiły straty, ale też wyszły na 6-proc. plus. W szczycie za jeden walor Orlenu płacono nie co ponad 58 zł, czyli najwięcej od lipca br.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR