Inwestorzy boją się korekty na Wall Street, PZU i Erbud w górę po wynikach

Omawiane walory: , ,

PZU i Erbud rosną po publikacji wyników kwartalnych, a Alior Bank kontynuuje odbicie. Duża grupa inwestorów na GPW obawia się korekty na Wall Street.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze godziny czwartkowych notowań na GPW upłynęły pod znakiem lekkich wzrostów, co w żaden sposób nie było związane z opublikowanymi rano danymi o polskim PKB, które wprawdzie sygnalizowały wyhamowanie wzrostu gospodarczego w III kwartale, ale wciąż plasowały Polskę (razem z Węgrami) wśród najmocniejszych gospodarek Unii Europejskiej.

Po ponad dwóch godzinach handlu nieco więcej spółek drożało niż taniało (38,7 proc. vs. 34,9 proc.), a po zielonej stronie rynku były 3 z 4 warszawskich indeksów.

O godzinie 11:12 reprezentujący szeroki rynek WIG testował poziom 58.968 pkt. (+0,26 proc.), WIG20 miał wartość 2.243 pkt. (+0,36 proc.), sWIG80 11.583 pkt. (+0,1 proc.) i tylko mWIG40 pozostawał na poziomach z wczorajszego zamknięcia (3.758 pkt.; -0,02 proc.) To pozytywnie wyróżniało GPW w Europie, plasując ją wśród zaledwie około 1/3 parkietów, które dziś rosły.

W indeksie WIG20 rosły kursy akcji 13 z 20 spółek. Najmocniej, bo o 4,7 proc. do 20,86 zł, drożały walory JSW. Na ten moment nie rodzi to żadnych konsekwencji technicznych. Kurs węglowej spółki od miesiąca pozostaje w trendzie bocznym powyżej 19 zł, próbując zbudować bazę pod przyszłą wzrostową korektę bardzo silnych spadków, jakich JSW doświadcza od początku 2018 roku. Tylko w tym roku akcje te potaniały o ok. 67 proc.

Z podobną sytuację mamy do czynienia na wykresieAlior Banku. Dziś jego akcje drożeją o 2,4 proc. do 29,90 zł, kontynuując wczorajsze wzrostowe odbicie. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 30,50 zł. Jego przełamanie otworzy drogę to testu październikowej luki bessy 33,48-36 zł. I tam odreagowanie powinno się ostatecznie zakończyć.

Najmocniej wśród blue chipów wyróżnia się dziś PZU. Kurs ubezpieczyciela rośnie o 2,2 proc. do 38,85 zł, przełamując lokalny szczyt z drugiej połowy października na poziomie 38,62 zł, co może otwierać drogę do dalszych wzrostów. Szczególnie, że są ku temu mocne fundamentalne powody. Inwestorzy kupują akcje w reakcji na lepsze od prognoz wyniki finansowe.

W III kwartale PZU wypracowało 879 mln zł zysku netto, co wprawdzie jest wynikiem o 13,6 proc. gorszymi niż przed rokiem, ale równocześnie też o 7 proc. wyższym od prognoz. Składka przypisana brutto wyniosła 5,662 mld zł, przekraczając rynkowe prognozy o 3 proc.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W reakcji na wyniki kwartalne rośnie też kurs Erbudu. W III kwartale spółka wypracowała 12,2 mln zł zysku netto i 18,5 mln zł zysku EBIT, co jest wynikiem lepszym od rynkowych oczekiwań. Przychody spółki w tym czasie ukształtowały się na poziomie 590,3 mln zł i były niższe od prognoz. Spółka poinformowała też, że na koniec września wartość portfela zamówień kształtowała się na poziomie 2,3 mld zł, z czego 622 mln zł przypadało do realizacji jeszcze w tym roku.

Kurs Erbudu rośnie o 17,1 proc. do 16,40 zł, wybijając się z prawie 2-miesięcznej konsolidacji. Najbliższy opór to wrześniowe maksimum na poziomie 17,30 zł.

Dzisiejsze, dotychczas relatywnie dobre zachowanie warszawskiej giełdy, w żaden sposób nie gwarantuje wzrostowego zamknięcia sesji. Na rynku jest dużo inwestorów, którzy mogą obawiać się mocniejszej realizacji zysków na Wall Street po ostatnich rekordach i związanego z tym pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych. Szczególnie, że perspektywa kolejnych cięć stóp procentowych przez Fed wyraźnie się oddaliła (ostatnie prognozy to III kwartał 2020), szybkie zawarcie porozumienia handlowego między USA a Chinami jest coraz bardziej wątpliwe, a opublikowane dziś w nocy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach, mogą ponownie ożywić strach przed spowolnieniem gospodarczym na świecie. Stąd też losy dzisiejszej sesji na GPW rozstrzygną się dopiero po godzinie 14:30.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, Erbud, PZU)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR