Inwestorzy grają pod dywidendę z zysku Mostostalu Zabrze

Omawiane walory:

Zapowiedź znaczącej zwyżki tegorocznych wyników, likwidacji długu netto i możliwej wypłaty dywidendy skłania giełdowych inwestorów do kupna akcji Mostostalu Zabrze. W I kwartale przyszłego roku spółka otrzyma ekstra 17 mln zł.

Na koniec października Mostostal Zabrze miał wypełniony portfel zamówień na kwotę 604 mln zł. Większość z nich będzie realizowana w 2015 r. Do zdobycia są jeszcze umowy na około 827 mln zł. Według zapewnień władz spółki, tegoroczne przychody znacząco przekroczą 800 mln zł, co w najgorszym razie oznaczałoby 40-proc. zwyżkę wobec 575,1 mln zł sprzedaży osiągniętej w 2013 r. Po trzech kwartałach grupa Mostostalu Zabrze miała 614 mln zł przychodów, 37,1 mln zł EBITDA, 27,4 mln zł zysku operacyjnego i 16,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Na koniec III kwartału dług netto grupy spadł do 11 mln zł z 23,4 mln zł na koniec czerwca.

– Nasza sytuacja gotówkowa się poprawia. Na koniec roku dług netto spadnie poniżej zera. – zapowiedział wiceprezes Dariusz Pietyszuk.

Poprawiająca się sytuacja finansowa skłania zarząd do rekomendowania dywidendy za 2014 r. Ostatnio zabrzańska firma dzieliła się z akcjonariuszami zyskiem wypracowanym w 2010 r. Na poziomie jednostkowym wynosił on wówczas 11,8 mln zł. (skonsolidowany był niższy o 5,1 mln zł). Do podziału między akcjonariuszy trafiła kwota 4,13 mln zł, stanowiąca 35 proc. jednostkowego zysku. We wrześniu 2011 r. akcjonariusze otrzymali 3 grosze dywidendy na akcję. Stopa dywidendy daleka wiec była od atrakcyjnej, bo wynosiła zaledwie 1,82 proc. Po dziewięciu miesiącach 2014 r. na poziomie jednostkowym – ważniejszym z punktu widzenia potencjalnej dywidendy – spółka wykazuje 9,46 mln zł.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki >> Zobacz obraz fundamentalny Mostostalu Zabrze po wynikach za III kwartał w StockWatch.pl

Na razie jednak nie wiadomo jaka część rocznego zysku miałaby przypaść w udziale współwłaścicielom przedsiębiorstwa. Największym akcjonariuszem spółki jest biznesmen Krzysztof Jędrzejewski kontrolujący 30,93 proc. kapitału. Przeszło 15-proc. udział mają też fundusze emerytalne z grupy ING, a 5,1 proc. kontroluje Norges Bank.

Wiceprezes uchylił tez nieco rąbka tajemnicy jeśli chodzi o przyszłoroczne wyniki. Przede wszystkim spółka spodziewa się wpływu ekstra pieniędzy z ugody z BZ WBK. W lipcu Mostostal Zabrze podpisała z bankiem porozumienie dotyczące roszczeń wobec spółki Reliz, w wyniku której uzyska 17 mln zł. Podpisanie ugody zakończyło trwający ponad 10 lat spór.

W październiku z kolei spółka podpisała z Grupą Pinnacle przedwstępne umowy sprzedaży pięciu nieruchomości za łącznie 61 mln zł. Łączna powierzchnia nieruchomości objętych umowami wynosi ok. 44 ha. Grunty zlokalizowane są w Katowicach, Bytomiu, Sosnowcu i Gliwicach.

– Sprzedaż dwóch pierwszych może nastąpić już w II-III kwartale 2015 r. Zbycia pozostałych spodziewamy się najpóźniej w I kwartale 2016 r. Ponadto liczymy na współpracę operacyjną z Grupą Pinnacle w zakresie projektowania i budowania na tych działkach, a także w kolejnych lokalizacjach, w których grupa chce się rozwijać. – dodał Pietyszuk.

Rynek ciepło przyjął szereg środowych komunikatów wiceszefa zabrzańskiego Mostostalu. Akcje drożeją 2,7 proc. kontynuując odbicie zapoczątkowane w miniony czwartek. Kurs akcji wraca do przedziału konsolidacji 2,21-2,39 zł, w jakim poruszał się przez około miesiąc przed publikacją raportu kwartalnego. Tuż przed upublicznieniem wyników wybił się dołem z kanału, ale dobre dokonania spółki nie potwierdziły obaw pesymistów. Rację mają optymiści akumulujący walory od drugiej połowy roku. Od lipca do dziś wzbogacili się o 30 proc.

wykres_Mostalzab

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mostalzab, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Krzysztof Jędrzejewski w wezwaniu chce kupić 34 proc. akcji Mostostalu Zabrze

  Krzysztof Jędrzejewski (posiadający 31,93 proc. udziału w kapitale zakładowym Mostostalu Zabrze) i KMW Investment (nieposiadająca żadnych akcji spółki) zawarli porozumienie i ogłosili wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Mostostal Zabrze. Nabywający, którym jest KMW Investment zamierza osiągnąć w wyniku wezwania 34,07 proc. głosów z akcji, którym odpowiada 25.407.479 akcji. Akcje objęte wezwaniem będą nabywane po cenie 0,73 zł za jedną akcję.

 • Mostostal Zabrze: Jesteśmy gotowi do ewentualnego przejęcia kontraktów Elektrobudowy

  Mostostal Zabrze ocenia, że jest dobrze przygotowany do ewentualnego przejęcia działalności kontraktowej Elektrobudowy, dzięki m.in. posiadanym kompetencjom w przeprowadzaniu restrukturyzacji spółek, poinformował ISBnews prezes Dariusz Pietyszuk. Mostostal chciałby przeprowadzić w Elektrobudowie gruntowną modernizację procesów biznesowych, implementując jego system zarządzania projektami.

 • Mostostal Zabrze ma problem z kontraktem na prace przy bazie w Redzikowie

  WE&IS chce odsunąć Mostostal Zabrze od prac przy bazie w Redzikowie. W poniedziałek akcje spółki budowlanej tanieją o 21 proc.

 • Sesja na pół gwizdka, w centrum uwagi Mostostal Zabrze i Idea Bank

  Początek tygodnia na GPW upływa pod znakiem handlu na pół gwizdka. Brak inwestorów z USA i Wielkiej Brytanii, a także puste kalendarium sprawia, że poniedziałkowa sesja w Warszawie (i w Europie) nie przyniesie istotnych rozstrzygnięć. Więcej dzieje się jedynie na kilku spółkach, m.in. Mostostalu Zabrze, Idea Banku czy Pekabeksie.

 • WIG20 balansuje na krawędzi, w grze Cyfrowy Polsat i pikujący Play

  Poprawa nastrojów w Europie na niewiele się zdaje. W piątek polski rynek akcji mocno odstaje od giełd w Europie Zachodniej. Słabo radzi sobie zwłaszcza WIG20, który nie ma siły mocniej odbić się od kluczowego wsparcia na poziomie 2.200 pkt. To zła wróżba na przyszłość.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR