Inwestowanie na giełdzie – o czym warto pamiętać?

Giełda to narzędzie, które wzbudza w nas bardzo różne emocje. Niektóre osoby wręcz się jej boją, ponieważ uważają, iż rządzące nią mechanizmy są zbyt skomplikowane, a inwestowanie na niej jest bardzo ryzykowne. Inni jednak dostrzegają w giełdzie ogromny potencjał, z którego chcą korzystać i czerpać zyski. Aby było to możliwe trzeba dobrze poznać najważniejsze zasady działania giełdy, ale także być świadomym podejmowanego ryzyka. O czym należy zatem pamiętać, gdy zaczynamy naszą przygodę z inwestowaniem na giełdzie?

Artykuł sponsorowany

Nie śpiesz się

Wielu początkujących inwestorów jest niezwykle podekscytowanych każdym wzrostem cen akcji, które zdecydowali się kupić. Nie jest to oczywiście nic złego, a raczej naturalna reakcja na sukces, choćby był bardzo mały. Niestety, bardzo często zdarza się jednak, że w obawie o szybki spadek, inwestorzy podejmują pochopne decyzje, łącznie ze sprzedażą pozycji, która właśnie zyskała na wartości. Efekt jest taki, że rzeczywiście udaje się im zarobić, ale zysk może być znacznie niższy, od tego co mogliby osiągnąć cierpliwie czekając.

Dlaczego? Otóż wzrost wartości poszczególnych pozycji w wielu przypadkach jest rozłożony w czasie. Owszem, zdarzają się sytuacje, gdy następuje gwałtowny wzrost, a zaraz potem spadek, jednak nie jest to regułą. Pochopna sprzedaż akcji w momencie, gdy tylko delikatnie odbiją się od ceny początkowej może nas sporo kosztować. Często osoby, które szybko pozbywają się takich pozycji dla minimalnego zysku, następnie obserwują ich dalszy wzrost, co jest mocno frustrujące.

Nie przywiązuj się do posiadanych akcji

Przeciwieństwem wyżej opisanej postawy inwestora, jest z kolei zbytnie przywiązywanie się do zakupionych akcji, niezależnie od tego jak radzą sobie na giełdzie. Bardzo często, mimo wyraźnych tendencji spadkowych, inwestorzy nie odpuszczają i przez długi czas nie decydują się na sprzedaż wybranych pozycji. Oczywiście, nigdy nie powinno się działać pochopnie, ale zbytnia opieszałość może nas również sporo kosztować.

Kiedy wartość akcji spada powoli, mamy co prawda nieco więcej czasu na podjęcie stosownej decyzji. Trzeba być jednak świadomym tego, że każda godzina zwłoki może nas kosztować sporo pieniędzy. Najgorsza jest sytuacja, gdy pęka tak zwana bańka spekulacyjna. W takim przypadku powinniśmy działać jak najszybciej, aby zminimalizować straty. Jeśli nam się poszczęści stracimy tylko część zysku, ale brak natychmiastowej decyzji może już skutkować poważniejszymi uszczerbkami w naszym budżecie.

Trzymaj rękę na pulsie

Informacja dla osób inwestujących na giełdzie jest na wagę złota. Najświeższe wiadomości z kraju i ze świata wpływają na to, jak poszczególne akcje radzą sobie na giełdzie. Wydarzenia w polityce i gospodarce mają zatem realny wpływ również na nasze zyski. W związku z tym, należy na bieżąco śledzić pojawiające się informacje, które dotyczą interesujących nas sektorów.

Oczywiście pamiętajmy, by korzystać wyłącznie z rzetelnych źródeł informacji. Opierajmy się na uznanych stacjach telewizyjnych lub portalach internetowych, takich jak Polsat News. Jeśli cieszą się one dobrą renomą wśród swoich odbiorców i przekazują sprawdzone wiadomości z całego świata, możemy śmiało się na nich opierać i dokonywać niezbędnych analiz na ich podstawie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR