Inwestycje ESG: Millennialsi i nowe regulacje wymuszają zmianę podejścia do inwestowania

Już około 25 proc. wszystkich inwestycji na rynku kapitałowym w skali globalnej i niemal połowa w Europie jest zgodnych z ideą zrównoważonego inwestowania. Czynniki środowiskowe, społeczne oraz dotyczące ładu korporacyjnego będą coraz częściej brane pod uwagę przez profesjonalnych inwestorów nie tylko z powodu regulacji, które wymuszą określone działania na emitentach i zarządzających aktywami, lecz również ze względu na rosnącą świadomość i presję indywidualnych inwestorów. To wnioski płynące z raportu o inwestycjach ESG, opracowanego przez Investhink – think tank promujący wiedzę o rynkach kapitałowych i racjonalnym inwestowaniu.

Fot. Pexels

Inwestowanie zrównoważone to strategia inwestowania, w której kryteria niefinansowe ESG (Environmental, Social, Governance) zyskują przewagę nad czynnikami wyłącznie finansowymi. Według danych zebranych przez stowarzyszenie Investhink i zaprezentowanych w raporcie „Rynek ESG ze szczególnym uwzględnieniem ryzyk klimatycznych. Wstęp do dyskusji”, już około 25 proc. inwestycji na rynku kapitałowym w skali globalnej stanowią inwestycje zgodne z duchem ESG. Na tym tle wyróżnia się Europa, gdzie odsetek takich inwestycji sięga prawie 50 proc. W tyle jest największy rynek finansowy świata, czyli Stany Zjednoczone, choć tam z kolei dynamika wzrostu takich inwestycji jest największa i wynosi około 30-40 proc. rocznie. W ujęciu nominalnym, oznacza to od około dziesięciu do kilkunastu miliardów USD kapitału napływającego co kwartał na inwestycje zgodne z zasadami ESG – wskazują autorzy raportu.

– Inwestowanie odpowiedzialne przestało być modą, z dwóch powodów. Po pierwsze, Unia Europejska do 2050 r. chce stworzyć gospodarkę zeroemisyjną i w związku z tym wymaga od emitentów papierów wartościowych, aby raportowali np. swój ślad węglowy. Drugi powód to oczekiwania inwestorów, w tym indywidualnych. Znaczna część aktywów, która jest obecnie w zarządzaniu instytucji finansowych, przechodzi stopniowo w ręce pokolenia milenialsów, którzy są świadomi globalnego ocieplania oraz potrzeby masowej reakcji na zmiany klimatu – mówi Paweł Chylewski z Investhink, współautor raportu.

>> Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

Unia Europejska pracuje nad szeregiem regulacji, które przyczynią się do dalszego wzrostu popularności inwestycji zgodnych z ESG. Będą to m.in. ujednolicone kryteria, które pozwolą uznać inwestycje za zgodne z koncepcją ESG. Do tego dojdzie konieczność raportowania ryzyk w tym obszarze w ramach procesu inwestycyjnego – konieczne będzie wskazanie, w jaki sposób te ryzyka mogą wpłynąć na stopę zwrotu z produktu inwestycyjnego. Regulacje będą miały również wpływ na samych doradców inwestycyjnych, którzy w tzw. ankietach MIFID będą musieli uwzględniać ten dodatkowy obszar. Tworzone będą również nowe benchmarki, które ułatwią śledzenie stóp zwrotu z inwestycji zgodnych z ESG.

– Spółki, które nie będą uwzględniały czynników ESG w swoich strategiach biznesowych lub też nie będą tego odpowiednio raportowały, mogą trafiać na listy obserwacyjne globalnych funduszy inwestycyjnych, tak zwane „watch list”, przez co mogą być pomijane w ich decyzjach inwestycyjnych – informuje Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Potwierdza to stanowisko BlackRock, globalnej firmy inwestycyjnej, która przykłada dużą wagę do zasad zrównoważonego inwestowania.

– By osiągać długoterminowe cele inwestycyjne, konieczne są dobrze skonstruowane, odporne na zawirowania portfele. W naszym przekonaniu, portfele budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju mogą zapewnić inwestorom lepsze, dostosowane do ryzyka, stopy zwrotu. A wraz z rosnącym wpływem czynników ESG na osiągane stopy zwrotu, takie podejście do inwestycji będzie mieć fundamentalne znaczenie dla portfeli naszych klientów w przyszłości – wskazuje Ewa Jackson, BlackRock Sustainable Investing Director.

Ewa Jackson dodała, że BlackRock w tym roku zobowiązał się do usunięcia z zarządzanych przez siebie portfeli inwestycyjnych zarówno akcji jak i obligacji, papierów takich spółek które generują ponad 25 proc. swoich przychodów z produkcji węgla energetycznego.

Poprzedni rok był przełomowy dla wzrostu popularności inwestycji zgodnych z ideą ESG. Nie tylko ze względu na powszechny wzrost świadomości dotyczący globalnego ocieplenia czy też z powodu masowych strajków klimatycznych. Byliśmy świadkami pierwszego znaczącego bankructwa spowodowanego ociepleniem klimatu. Firma Pacific Gas & Electric Company ogłosiła upadłość z uwagi na skalę odszkodowań, jaką musiała wypłacić po serii pożarów, do których przyczyniła się długotrwała susza i silne wiatry. W efekcie inwestorzy stracili około 20 miliardów dolarów, gdy notowania akcji spółki spadły o 85 proc. – wskazuje Paweł Chylewski z Investhink.

Rok 2020, ze względu na pandemię, jest dobrym testem dla różnych strategii inwestycyjnych. Inwestowanie ESG okazało się zaskakująco odporne na zawirowania rynkowe. Co ciekawe, nawet w marcu, najgorszym miesiącu dla rynków finansowych od dekad, tego typu strategie notowały napływy, co pokazuje siłę tego trendu – uważają autorzy raportu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • 29 października zapraszamy na webinar „Kapitał na rozwój – #IPO”

  Webinar "Kapitał na rozwój - #IPO" poświęcony będzie tematyce rynku IPO na warszawskim parkiecie. Eksperci z rynku opowiedzą o obecnym klimacie inwestycyjnym w obszarze transakcji IPO, a także o perspektywach rozwoju tego rynku w najbliższej przyszłości. StockWatch.pl objął webinar patronatem medialnym.

 • Produkcja stali w Polsce spadła o 20,1 proc. r/r do 0,49 mln ton we wrześniu

  Produkcja stali w Polsce wyniosła 490 tys. ton we wrześniu 2020 roku, co oznacza spadek o 20,1 proc. r/r, wynika z szacunkowych wyliczeń stowarzyszenia World Steel Association. Narastająco w okresie styczeń-wrzesień produkcja stali wyniosła 5,74 mln ton, tj. o 17 proc. mniej niż rok wcześniej.

 • Tauron wyemituje obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy

  Tauron wyemituje na polskim rynku obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy. Jest to pierwsza w Polsce emisja obligacji zrównoważonego rozwoju. Środki pozyskane z tej operacji zostaną przeznaczone na przyspieszenie realizacji Zielonego Zwrotu Taurona, w ramach którego firma zakłada, że do 2030 roku będzie produkować ponad 65 proc. energii w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE).

 • Morawiecki: Cały kraj zostaje objęty strefą czerwoną, wchodzą nowe obostrzenia

  Ze względu na wzrost liczy zakażeń i sytuację epidemiczną czerwona strefa obejmie cały kraj, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, których efekty - jak zaznaczył - mogą przyjść po 10-14 dniach.

 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AmRest, LPP i CCC.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR