Irański atak na GPW i udany debiut Plantwear

Omawiane walory: , ,

Ostrzelanie przez Iran amerykańskich baz w Iraku popsuło nastroje na GPW i wielu innych rynkach akcji. Mocno na wartości traci nie tylko WIG20, tradycyjnie najbardziej wrażliwy na impulsy płynące z rynków globalnych, ale również sWIG80, który jeszcze rano poprawił swoje wczorajsze 16-miesięczne maksima. Nie mniej jednak jest jeszcze cień szansy, że indeksom uda się odrobić straty.

BoomBit, Ten Square Games, Plantwear, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem spadków upłynęła pierwsza połowa środowych notowań na giełdzie w Warszawie, co wpisuje się w podobną tendencję obserwowaną na większości europejskich parkietów. Sygnałem do wyprzedaży akcji był nocny atak rakietowy z terytorium Iranu na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, co było odwetem za zabicie przez USA w ubiegłym tygodniu wysokiego irańskiego generała na lotnisku w Bagdadzie. Ta eskalacja napięcia na Bliskich Wschodzie powoduje ucieczkę kapitałów z rynków akcji.

O godzinie 11:45 na wartości traciły wszystkie warszawskie indeksy, w tym nawet sWIG80, który jeszcze rano wyznaczył swoje nowe 16-miesięczne maksimum, zyskując od końca października 9,5 proc. Indeks WIG20 spadał o 1 proc. do 2.123 pkt., tracąc dziś trzecią kolejną sesję, WIG spadał o 0,89 proc. do 57.767 pkt., mWIG40 o 0,75 proc. do 4.022 pkt., a sWIG80 o 0,33 proc. do 12.332 pkt. Łącznie taniały akcje 52,6 proc. wszystkich notowanych akcji, podczas gdy drożały walory jedynie 26,5 proc. z nich.

Przed południem taniały akcje wszystkich 20. spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Najmocniej, bo o 2,1 proc., taniały akcje PZU, w największym stopniu przyczyniając się do spadku całego indeksu. Za jedną akcję ubezpieczeniowej spółki trzeba było zapłacić 39,66 zł. Blisko dwuprocentowe spadki były też udziałem akcji Santander Bank Polska i CD Projektu. W zdecydowanej większości przypadków przecena była efektem pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych i ucieczki inwestorów od ryzyka. Tylko w przypadku Santander Bank Polska i LPP dodatkowym bodźcem do sprzedaży mogły być informacje o tym, że rezerwy związane z wyrokiem TSUE obniżą w IV kwartale wyniki Santandera o 357 mln zł, a grupa LPP w tym samym okresie odnotowała (wg wstępnych szacunków) 2,747 mld zł przychodów i 483 mln zł zysku operacyjnego, co mogło być nieco rozczarowującym wynikiem.

Na szerokim rynku natomiast pozytywnie wyróżniają się dziś spółki gamingowe. Akcje BoomBit wystrzeliły w górę o 24,7 proc. do 9,73 zł i są najdroższe od ponad 2 miesięcy, po tym jak producent gier poinformował, że w grudniu odnotował wzrost przychodów o 48 proc. w skali miesiąca do 5,48 mln zł.

Wyraźnie, bo o 5,8 proc. do 226,50 zł, wyznaczając przy okazji nowy historyczny rekord, drożeją również akcje Ten Square Games. Inwestorzy zignorowali informację o tym, że OFE Nationale-Nederlanden zmniejszył swoje zaangażowanie poniżej 5 proc. i rzucili się na akcje po informacji, że w IV kwartale spółka miała 78,4 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 15,1 proc. w stosunku do III kwartału.

Inną gwiazdą sesji, która wyróżnia się na tle w większości spadającego rynku, jest debiutująca dziś na NewConnect spółka Plantwear. Kurs akcji na debiucie wzrósł o 51,5 proc. do poziomu 10 zł. Później nieco popyt spuścił z tonu i przed południem kurs obniżył się do 9,20 zł, co oznaczało zysk na poziomie 39,4 proc.

Do końca środowych notowań GPW pozostanie zakładnikiem rynków globalnych. Dalsze pogorszenie nastrojów na świecie, szczególnie jeżeli będzie połączone z perspektywą mocnych spadków na Wall Street, może jeszcze pogłębić spadki w Warszawie. Jeżeli jednak Wall Street zignoruje nocny ostrzał amerykańskich baz w Iraku, a także katastrofę Boeinga w Iranie, to jest duża szansa na to, że warszawskie indeksy do końca notowań odrobią znaczą część strat.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BoomBit, Plantwear, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR