Jak duży jest przemysł bukmacherski w Polsce?

Gracze coraz częściej wybierają polskich bukmacherów. Związane jest to nowelizacją ustawy hazardowej  z 2017 roku, która zablokowała nielegalną działalność spółek spoza granic naszego kraju (aktualnie jest to ponad 7,5 tysiąca adresów internetowych), a także z licznymi zmianami w ofertach – pojawiają się nowe promocje i lepsze kursy, a internetowi bukmacherzy dosłownie prześcigają się w walce o klienta.

Artykuł sponsorowany

Zakłady online z największym wzrostem w branży

Według Ministerstwa Finansów wartość całego rynku bukmacherskiego online (legalnego i nielegalnego) wyniosła w 2018 r. ok. 7,9 mld zł – aż o 4,5 mld zł więcej niż w roku 2015. Zdecydowanie szybciej rośnie jednak wartość rynku legalnych zakładów online. W ubiegłym roku obroty legalnie działających bukmacherów internetowych w Polsce wyniosły niemal 5,2 mld zł, a cała branża odnotowała w 2018 roku wzrost o ponad 60 proc. W pierwszym kwartale 2019 roku obroty operatorów z zezwoleniem Ministra Finansów wzrosły o ponad 32 proc., czyli do kwoty 1,6 mld zł.

Dwóch liderów

47% ogólnego wzrostu rynek bukmacherski zawdzięcza firmie STS. Na drugim miejscu plasuje się Fortuna Zakłady Bukmacherskie, ze wzrostem na poziomie 32% w porównaniu z ubiegłym rokiem 2018. Kolejną firmą w rankingu jest Totolotek. Spółka odnotowała wzrost przychodów jedynie o 8%, a stratę netto zadeklarowano na poziomie 4 mln zł. Na czwartym miejscu uplasował się Forbet. Istniejąca od 2016 roku firma znajduje się w rankingu wyżej niż w LV Bet oraz Milenium. Forbet.

Pozostali legalni bukmacherzy w Polsce odnotowują straty, a największe z nich wykazało E-Toto. Większość firm nie chce jednak informować o swoich obrotach. Są też podmioty, które prowadzą działalność zbyt krótko, aby dokonać takich porównań.

Liczba bukmacherów stale rośnie

Potwierdzeniem dobrej kondycji rynku bukmacherskiego w Polsce jest fakt, że lista firm oczekujących na licencję Ministerstwa Finansów stale rośnie. Do dnia 11.10.2019 r. wydano zezwolenie na działalność już 17 spółkom, a 16 z nich może przyjmować zakłady przez internet. Co ciekawe, wśród nich znalazła m.in. zagraniczna firma Betclic. której działalność na polskim rynku jeszcze do niedawna była nielegalna. W tym roku na rynek wszedł także Betfan oraz Traf Zakłady Wzajemne (spółka należąca do Totalizatora Sportowego).

W 2018 roku Polacy zostawili w zakładach wzajemnych na pewno ok. 1 mld zł. Jednak na wszystkie firmy bukmacherskie w naszym kraju tylko dwie były rentowne i to one przyniosły zysk. Reszta generuje stratę, walcząc o swoje miejsce na rynku i płacąc ustanowione podatki. Jak się wszystko podliczy, to około 80 groszy od każdej złotówki trafia do Skarbu Państwa z przychodów spółek.

Co najchętniej obstawiają Polacy?

Według danych Polska Times Polacy najczęściej typują piłkę nożną. Zakłady na tę dyscyplinę to ponad 60 proc. obrotu na rynku bukmacherskim. Zainteresowanie rozgrywkami można uszeregować następująco: Ekstraklasa, Premier League, LaLiga, Serie A i Bundesliga. Niemniej jednak różnice te nie są duże, a wszystkie ligi są chętnie wybierane. Innymi chętnie wybieranymi sportami jest również tenis, a w sezonie zimowym także skoki narciarskie. Coraz większą popularnością cieszą się również zakłady e-sportowe. Jest to zdecydowanie najszybciej rozwijająca się dziedzina pod tym względem. To tutaj bukmacherzy upatrują swoich szans rozwoju w niedalekiej przyszłości.

Kwoty wygranych będą rosły

2,4 mln zł to najwyższa wygrana wypłacona graczowi w ciągu jednego dnia. Klienci najczęściej walczą o wartości z przedziału od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ale są też osoby grające o kwoty sięgające 600 tysięcy złotych na jednym kuponie. Rekord został ustanowiony w marcu tego roku. Wówczas jeden z typujących postawił 76 zł, a wygrał ok. 1,25 mln zł. Na swoich kuponach miał m.in. spotkania FC Barcelona-Olympique Lyon, Manchester City-Schalke 04 Gelsenkirchen, czy Juventus Turyn-Atletico Madryt.

Należy jednak pamiętać, że średnia wygranych nie jest miarodajna, bo klientów należy podzielić na tych, którzy grają za niskie i wysokie stawki. Jest także cała masa innych czynników wpływających na bilans gracza. Prognozuje się jednak, że kwoty wygranych będą rosły. Na rynku panuje trend, aby zakłady były coraz prostsze i bardziej przyjazne, a wygrane większe. W przyszłym roku mamy piłkarskie EURO, które powinno pozytywnie wpłynąć na wzrost obrotów firm bukmacherskich. Mistrzostwa Świata i Europy w piłce nożnej to zawsze jest najlepszy czas dla branży. Wydaje się, że rynek legalnych zakładów wzajemnych będzie cały czas rósł, wiele jednak zależy od skuteczności walki z szarą strefą. Niestety nadal dużo osób, często nieświadomie, gra u nielegalnych bukmacherów – stwierdza Paweł Majewski, dyrektor ds. marketingu w forBET Zakłady Bukmacherskie.

Skuteczna walka z szarą strefą warunkiem dalszego rozwoju

Obroty nielegalnych bukmacherów w roku 2018 nadal były wyższe od obrotów firm bukmacherskich działających w sposób legalny. Jednak z prowadzonych przez resort finansów analiz wynika, że systematycznie zmniejsza się szara strefa na rynku zakładów wzajemnych online, z poziomu 83,9 proc. w 2015 r. do 47,2 proc. w pierwszym kwartale 2019 r. Z kolei prognoza dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od gier za 2019 r. zawarta jest w ustawie budżetowej. W tym przypadku mowa jest o kwocie prawie 2,1 mld zł. Jednak te rachuby przygotowywane są zbiorczo, a więc bez podziału na poszczególne rodzaje gier, w tym zakłady wzajemne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR