Jak grać na giełdzie?

Chciałbyś rozpocząć grę na giełdzie? Dobry krok. Pamiętaj jednak, aby się odpowiednio do niego przygotować. Sukces w inwestycji zapewnia Ci przestrzeganie trzech reguł. Jakich? Oto one! Sprawdź, jak rozpocząć grę na giełdzie i osiągać zyski.

Artykuł sponsorowany

  • Wybranie odpowiedniej waluty
  • Określenie kapitału
  • Wybór akcji

Wybór rynków inwestycji

Na polskim rynku finansowym zdecydowanie najpopularniejsze są inwestycje w akcje i obligacje. Inwestorzy chętnie zawierają transakcje odbywające się w rodzimej walucie. To sposób na lokatę posiadanych środków i zarabianie, ale bardziej doświadczeni brokerzy widzą też minusy takiego postępowania. Związany jest on z wahaniami wartości polskiego złotego. Jego siła nabywcza w stosunku do innych walut w każdym momencie może wzrosnąć, ale też znacznie spaść. Zysk uzyskany w złotówkach może więc w niektórych sytuacjach być jedynie prowizoryczny. O ile nominalnie inwestor dostanie wyższą kwotę od zainwestowanej, o tyle jej siła nabywcza będzie niższa. Co to oznacza? De facto – stratę. Rozpoczynając inwestycje na giełdzie warto więc wybrać kilka rynków walutowych. Z punktu widzenia młodego inwestora najbardziej bezpieczne są długotrwałe inwestycje. Warto oprzeć je na portfelu zbudowanym z kilku rynków zagranicznych.

W jakiej walucie inwestować?

Dobre przedsięwzięcie opiera się na dwóch trafnych wyborach: giełdy oraz waluty. O ile pierwszy jest oczywisty dla wszystkich o tyle drugi często jest niedoceniany. Wybór odpowiedniej waluty może mieć bowiem kluczowe znaczenie.

Najbardziej opłacalne biznesy opierają się o waluty mające tendencje wzrostowe. Pamiętaj, że ważny jest ich długotrwały wzrost wartości, a nie dzienne wahania. Waluty też muszą być pewne. Tu rynek sprowadza się praktycznie do kilku jednostek pieniężnych, z czego najważniejsze to dolar i euro. Dzięki temu inwestując na giełdzie możesz zarabiać podwójnie – wybierając odpowiedni rynek i zyskując na wymianie walut.

Złote zasady inwestycji

Niezależnie od tego, jaką wybierzesz giełdę i walutę, warto abyś przestrzegał podstawowych zasad. Zawsze sprawdzaj aktualne trendy. Te trwałe pozwalają na podejmowanie długofalowych decyzji. Opłacalne jest kierowanie się zasadą stawiania zawsze z trendem, nigdy pod prąd. Przy rekordowo wysokich wynikach czekaj, aż akcje osiągną swój maksymalny pułap. Moment maksymalnego spadku zaś jest idealnym momentem na inwestowanie. Ten jednak również musi być przemyślany, a nie podjęty pod wpływem emocji. Często chwilowe zamieszanie na rynku i szybki spadek akcji o kilka procent oznacza w konsekwencji znaczne dalsze spadki. Mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt procent. To, co ma być szybką inwestycją przynoszącą zysk, może więc w takim przypadku zakończyć się kompletną porażką.

Przestrzegaj też zasad, które pozwolą na zabezpieczenie się przed ryzykiem straty. Jedną z nich jest stawianie wyłącznie na pewne spółki, które charakteryzują się dużą płynnością. Co to oznacza w praktyce? W każdym momencie bez większych problemów znajdziesz chętnych kupców na akcje. Pieniądze dostaniesz więc praktycznie od ręki. W każdej inwestycji możesz też ustawić stop loss, czyli zlecenie sprzedaży po osiągnięciu przez akcje określonej niskiej wartości. Dzięki temu możesz ponieść wyłącznie taką stratę, która jest w pełni akceptowalna dla Twojego budżetu. Podczas gry na giełdzie musisz się liczyć również z takimi sytuacjami.

Zainteresowany? Chcesz dowiedzieć się, jak grać na giełdzie? Więcej informacji znajdziesz na portalu admiralmarkets.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR