Jak wybrać rachunek maklerski?

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych i rynku obligacji Catalyst jest dziś dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Nie trzeba dysponować wysokimi środkami finansowymi, aby móc to zrobić.

Artykuł sponsorowany

fot. XTB

Natomiast obowiązkowo należy mieć otwarty rachunek maklerski, nazywany również rachunkiem inwestycyjnym, aby mieć szansę na obracanie papierami wartościowymi. Przy wyborze oferty rachunku tego rodzaju inwestorzy powinni brać pod uwagę wiele kryteriów, które okazują się istotne zwłaszcza dla finansowych kwestii związanych z takim przedsięwzięciem. Sprawdźmy zatem, jaka oferta na otwarcie rachunku inwestycyjnego w wybranym domu maklerskim będzie rzeczywiście godna uwagi.

Obowiązkowe narzędzie pracy dla inwestora

Tylko posiadacze rachunku maklerskiego mają możliwość dokonywania obrotu, czyli sprzedaży i kupna papierów wartościowych, takich jak akcje, obligacje, ETF-y i inne. Można kupować i sprzedawać papiery wartościowe wyłącznie za pośrednictwem wykwalifikowanych maklerów, którzy są zatrudnieni w domach i biurach maklerskich.

Rachunek maklerski jest dla gracza giełdowego narzędziem otwierającym przed nim zupełnie nowe możliwości związane z inwestowaniem w papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe. Nie ma jednego, uniwersalnego rachunku, który spełniłby oczekiwania różnych grup inwestorów. Każdy ma bowiem inne preferencje, inne cele inwestycyjne, inny poziom akceptowalnego przez siebie ryzyka i inne wymagania związane ze wsparciem technicznym i merytorycznym.

W związku z tym to inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytania, jakie są jego oczekiwania względem wybieranego rachunku maklerskiego. Niezmiennie najważniejsze pozostaje to, aby założyć rachunek w domu maklerskim, który posiada licencję na swoją działalność wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że prowadzi legalnie swoją działalność maklerską i warto powierzyć mu pośredniczenie w zawieraniu transakcji na giełdzie.

Kryteria wyboru rachunku maklerskiego w praktyce

Istnieje wiele kwestii, jakie trzeba brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla inwestora rachunku maklerskiego. Koszty związane z jego otwarciem i prowadzeniem nie powinny być najważniejsze, ale w wielu przypadkach wybór konta inwestycyjnego sprowadza się właśnie do oszacowania kosztów ponoszonych przez inwestora.

Normą w domach maklerskich działających na polskim rynku jest to, że nie pobierają one opłat za otwarcie konta maklerskiego, ale opłata może być naliczana miesięcznie lub w skali roku za prowadzenie rachunku. Nie jest ona wysoka i zwykle nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Czasem inwestor może uniknąć opłacania takiej opłaty, jeśli będzie aktywnie działał na rynku papierów wartościowych.

Sprawdź: Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Makler może naliczać opłaty za przelewy środków pieniężnych z konta inwestycyjnego na konto osobiste gracza. Przelew na rachunek w innym banku może wynieść nawet kilka złotych.

Domy maklerskie za pośrednictwem rachunków maklerskich dają dostęp do notowań w czasie rzeczywistym, ale odpłatnie. Każdy aktywny inwestor potrzebuje takich informacji. W zależności od typu rachunku oraz aktywności inwestora, może on otrzymać w niektórych przypadkach darmowy dostęp do pełnego arkusza zleceń, pięciu czy jednej najlepszej oferty.

fot. XTB

Przy wyborze konta maklerskiego powinniśmy sprawdzić, czy dom maklerski nie dokonuje wstępnej selekcji potencjalnych klientów, co jest możliwe poprzez ustanowienie wymogu minimalnej kwoty środków pieniężnych utrzymywanych na rachunku przez klienta. Minimalny depozyt wcale nie musi być mały – czasami wynosi on kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Opłaty są też naliczane za przechowywanie papierów wartościowych kupionych na giełdzie. Jeśli taka opłata istnieje dla danego rachunku maklerskiego, to podawana jest ona w ujęciu procentowym, w zależności od wartości posiadanych przez inwestora papierów wartościowych. Opłata ta może być niestety dużym obciążeniem finansowym dla gracza.

Podczas wyboru rachunku maklerskiego powinniśmy sprawdzić, jaką platformę inwestycyjną zaoferuje nam dom maklerski i w jakie opcje będzie ona wyposażona.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Seemore chce pozyskać 1,3 mln zł z crowdinvestingu Start-up pracujący nad systemem wyświetlania informacji na wizjerze kasku, tzw. Head-Up Display, chce pozyskać 1,3 mln zł w ramach crowdinvestingu. Zapisy na akcje trwają do 17 stycznia 2021 r.
 • PCF Group sprzeda akcje inwestorom indywidualnym po 46 zł, a instytucjom po 50 zł PCF Group gładko uplasowało całą ofertę publiczną akcji. Spółka z uwagi na olbrzymie zainteresowanie spodziewa się wysokiej redukcji zapisów i to nie tylko w części detalicznej. Co ciekawe, cena w transzy dla instytucji została ustalona powyżej ceny maksymalnej. To trzeci taki przypadek w historii polskiego rynku kapitałowego.
 • Raport, który narobił zamieszania. All in! Games tłumaczy, skąd tak niski wolumen Ghostrunnera

  Dobry odbiór gry na targach i ogromna wishlista rozbudziły oczekiwania sprzedażowe dotyczące Ghostrunnera. Tytuł przebywał w TOP3 Steam Global Top Sellers przez 3 dni, po czym zaczął się stopniowo osuwać, podobnie jak notowania spółki. W ostatnich dniach dynamika spadków wyhamowała, ale oliwy do ognia dolał ostatni raport bieżący, który był mocno niezrozumiały dla inwestorów. Sprawdziliśmy, co operator ESPI miał na myśli i o co kryje się za podana liczbą.

 • ‚Minutes’ RPP: Inflacja w 2021 r. może być wyższa niż przewidywana w projekcji

  Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej 6 listopada br. część członków RPP oceniła, że inflacja w 2021 r. może być wyższa niż przewidywana w listopadowej projekcji, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski.

 • WIG20 coraz bliżej 2.000 pkt., w grze KGHM, Orlen i CD Projekt

  Warszawska giełda jest dziś najmocniejszym parkietem w Europie. Wszystko za sprawą dużych spółek, z CD Projektem i KGHM-em na czele, które mocno ciągną indeksy w górę. Do końca roku może to być stały obrazek na GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR