Jak wybrać rachunek maklerski?

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych i rynku obligacji Catalyst jest dziś dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Nie trzeba dysponować wysokimi środkami finansowymi, aby móc to zrobić.

Artykuł sponsorowany

fot. XTB

Natomiast obowiązkowo należy mieć otwarty rachunek maklerski, nazywany również rachunkiem inwestycyjnym, aby mieć szansę na obracanie papierami wartościowymi. Przy wyborze oferty rachunku tego rodzaju inwestorzy powinni brać pod uwagę wiele kryteriów, które okazują się istotne zwłaszcza dla finansowych kwestii związanych z takim przedsięwzięciem. Sprawdźmy zatem, jaka oferta na otwarcie rachunku inwestycyjnego w wybranym domu maklerskim będzie rzeczywiście godna uwagi.

Obowiązkowe narzędzie pracy dla inwestora

Tylko posiadacze rachunku maklerskiego mają możliwość dokonywania obrotu, czyli sprzedaży i kupna papierów wartościowych, takich jak akcje, obligacje, ETF-y i inne. Można kupować i sprzedawać papiery wartościowe wyłącznie za pośrednictwem wykwalifikowanych maklerów, którzy są zatrudnieni w domach i biurach maklerskich.

Rachunek maklerski jest dla gracza giełdowego narzędziem otwierającym przed nim zupełnie nowe możliwości związane z inwestowaniem w papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe. Nie ma jednego, uniwersalnego rachunku, który spełniłby oczekiwania różnych grup inwestorów. Każdy ma bowiem inne preferencje, inne cele inwestycyjne, inny poziom akceptowalnego przez siebie ryzyka i inne wymagania związane ze wsparciem technicznym i merytorycznym.

W związku z tym to inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytania, jakie są jego oczekiwania względem wybieranego rachunku maklerskiego. Niezmiennie najważniejsze pozostaje to, aby założyć rachunek w domu maklerskim, który posiada licencję na swoją działalność wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że prowadzi legalnie swoją działalność maklerską i warto powierzyć mu pośredniczenie w zawieraniu transakcji na giełdzie.

Kryteria wyboru rachunku maklerskiego w praktyce

Istnieje wiele kwestii, jakie trzeba brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla inwestora rachunku maklerskiego. Koszty związane z jego otwarciem i prowadzeniem nie powinny być najważniejsze, ale w wielu przypadkach wybór konta inwestycyjnego sprowadza się właśnie do oszacowania kosztów ponoszonych przez inwestora.

Normą w domach maklerskich działających na polskim rynku jest to, że nie pobierają one opłat za otwarcie konta maklerskiego, ale opłata może być naliczana miesięcznie lub w skali roku za prowadzenie rachunku. Nie jest ona wysoka i zwykle nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Czasem inwestor może uniknąć opłacania takiej opłaty, jeśli będzie aktywnie działał na rynku papierów wartościowych.

Sprawdź: Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Makler może naliczać opłaty za przelewy środków pieniężnych z konta inwestycyjnego na konto osobiste gracza. Przelew na rachunek w innym banku może wynieść nawet kilka złotych.

Domy maklerskie za pośrednictwem rachunków maklerskich dają dostęp do notowań w czasie rzeczywistym, ale odpłatnie. Każdy aktywny inwestor potrzebuje takich informacji. W zależności od typu rachunku oraz aktywności inwestora, może on otrzymać w niektórych przypadkach darmowy dostęp do pełnego arkusza zleceń, pięciu czy jednej najlepszej oferty.

fot. XTB

Przy wyborze konta maklerskiego powinniśmy sprawdzić, czy dom maklerski nie dokonuje wstępnej selekcji potencjalnych klientów, co jest możliwe poprzez ustanowienie wymogu minimalnej kwoty środków pieniężnych utrzymywanych na rachunku przez klienta. Minimalny depozyt wcale nie musi być mały – czasami wynosi on kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Opłaty są też naliczane za przechowywanie papierów wartościowych kupionych na giełdzie. Jeśli taka opłata istnieje dla danego rachunku maklerskiego, to podawana jest ona w ujęciu procentowym, w zależności od wartości posiadanych przez inwestora papierów wartościowych. Opłata ta może być niestety dużym obciążeniem finansowym dla gracza.

Podczas wyboru rachunku maklerskiego powinniśmy sprawdzić, jaką platformę inwestycyjną zaoferuje nam dom maklerski i w jakie opcje będzie ona wyposażona.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • FFiL Śnieżka wstępnie zadowolona z sytuacji w II kwartale; kontynuuje inwestycje

  Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka odnotowała wzrost sprzedaży r/r na wszystkich czterech kluczowych rynkach grupy (Polska, Węgry, Ukraina i Białoruś) w I kw. 2020 r. i również w II kw. jest "zadowolona z sytuacji", poinformował prezes Piotr Mikrut. Zarząd spodziewa się, że także inwestycje spółki będą kontynuowane i podtrzymał, że mogą zamknąć się w 2020 r. kwotą nieco mniejszą niż 95 mln zł.

 • Szumowski: Ewentualna decyzja ws. noszenia maseczek w przestrzeni publicznej dziś lub jutro

  Dzisiaj lub jutro podana zostanie decyzja w sprawie ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w województwach.

 • „Trader Vic – Metody Mistrza Wall Street” Victora Sperandeo W księgarni Maklerska.pl jest już dostępny "Trader Vic" Victora Sperandeo, bestseller uznany w Stanach Zjednoczonych za najlepszą książkę dotyczącą inwestowania w 1992 r.
 • Pandemia przewartościuje układ sił w globalnej gospodarce. Spadnie znaczenie Chin jako globalnej fabryki świata

  Światowy PKB spadnie w 2020 roku o 3 proc. – przewidywał w połowie kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mocniej ucierpią kraje rozwinięte, a spośród rynków rozwijających się te europejskie i południowoamerykańskie stracą bardziej niż azjatyckie. Nakładająca się na to wojna handlowa oraz poszukiwanie nowych relacji biznesowych spowodują, że świat może nie wrócić już do kształtu sprzed pandemii koronawirusa. Zdaniem Radosława Pyffela z Akademii Leona Koźmińskiego Polska będzie musiała odnaleźć się w tym nowym świecie nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale też społecznym i psychologicznym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR