Jest decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Orzeł Opony

Omawiane walory:

Według ustaleń redakcji StockWatch.pl, we wtorek sąd w Świdniku przychylił się do wniosku spółki handlującej oponami i granulatem gumowym i ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu. Wcześniej sąd zabezpieczył majątek Orzeł Opony i uwolnił od postępowań egzekucyjnych. We wtorek około południa Giełda wznowiła obrót papierami spółki.

We wtorek sąd w Świdniku na krótkim posiedzeniu ogłosił decyzję w sprawie upadłości Orzeł Opony. Upadłość giełdowego dystrybutora opon i granulatu gumowego będzie przeprowadzona w oparciu o procedurę układową. Spółka ze względu na brak porozumienia z największymi wierzycielami (głównie z dostawcami opon) w lutym bieżącego roku złożyła do sądu wniosek. W decyzji sąd ustanowił dwumiesięczny termin na zgłaszanie wierzytelności od daty ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wierzytelności należy zgłaszać sędziemu komisarzowi. W treści pojawiła się także wzmianka o ustanowieniu kuratora do reprezentowania interesów obligatariuszy w osobie Jerzego Sławka.

Według wstępnych propozycji, Orzeł Opony chce umorzenia wszystkich odsetek od zaległego długu. Dla wierzytelności z obligacji serii B, spółka zaproponowała wykup poprzez emisję nowych papierów dłużnych (serii C) o odpowiadającej im wartości nominalnej i z niższym kuponem. Obligacje serii C byłyby obejmowane według wartości nominalnej (stosunek wymiany 1:1) i oprocentowane w wysokości 5 proc. w skali roku.>> Pozostałe parametry obligacji serii B (ORL0814) sprawdzisz tutaj.

W ubiegłym tygodniu spółka poinformowała, że komornik na podstawie nakazów zapłaty wydanych przez lubelski sąd, dokonał zajęcia rachunków bankowych w Alior Banku. Postępowanie egzekucyjne było prowadzone na wniosek Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o. oraz Firmy Oponiarskiej Dębica SA. Dodatkowo w ramach postępowania został zajęty rachunek przeznaczony do wypłat wynagrodzeń pracowników oraz rozliczeń zaliczek na poczet dotacji otrzymanej z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z ubiegłotygodniowego komunikatu wynika, że sąd przychylił się do wniosków spółki o anulowanie zajęć i udzielenie zabezpieczenia poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

We wtorek do godziny 11:50 notowania akcji Orzeł Opony były zawieszone. Na zamknięciu poniedziałkowej sesji jeden walor wyceniono na 0,42 zł. Z kolei obligacje ORL0814 podrożały wczoraj o 3,33 proc. do 31 proc. w. nom. Wartość nominalna papierów serii B to 10 mln zł. Termin ich wykupu przypada 22 sierpnia 2014 r. Obligacje są zabezpieczone zastawem na linii technologicznej do recyklingu opon samochodowych oraz opon do innych pojazdów.

wykres_orzel_opony

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orzlopony, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Decyzja w sprawie upadłości Orzeł Opony odłożona do 15 kwietnia

    Obligatariusze i akcjonariusze spółki handlującej oponami i granulatem gumowym muszą uzbroić się w cierpliwość. W czwartek sąd w Świdniku zdecydował, że werdykt w sprawie upadłości ogłosi 15 kwietnia. Plusem dla spółki jest decyzja o uwolnieniu od postępowań egzekucyjnych i zabezpieczeniu majątku. O upadłość układową zarząd Orzeł Opony wnioskował w połowie lutego.

  • Orzeł Opony korzysta z niskiej wyceny i skupuje własne obligacje

    Spółka handlująca oponami i granulatem gumowym wykorzystała rekordowo niską wycenę obligacji notowanych na Catalyst i rozpoczęła ich skup. W piątek kurs ORL0814 zyskuje ponad 2,5-proc. Entuzjazm inwestorów gasi wzmianka o możliwej sprzedaży nabytych papierów dłużnych przed dniem ich wykupu.

  • Inwestorzy indywidualni niechętni warunkom emisji w Orzeł Opony

    Akcjonariusze spółki handlującej oponami i granulatem gumowym pod koniec czerwca zdecydują o dużej emisji akcji. Na walnym stanie projekt uchwały, która ma umożliwić pozyskanie środków na kapitał obrotowy oraz spłatę obligacji notowanych na Catalyst.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR