KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do 4,1 proc. (wobec 4,4 proc. prognozy z lipca), podała Komisja w jesiennej prognozie. Prognoza na 2020 r. została obniżona do 3,3 proc. z 3,6 proc.

Polska,gospodarka,pkb

KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski.

– Prognozowany wzrost PKB pozostanie solidny w 2019 na poziomie 4,1 proc. Stopniowe spowolnienie jest oczekiwane w 2020 roku i ustabilizuje się w 2021 roku. Konsumpcja prywatna pozostanie kluczowym motorem wzrostu, wspieranym przez korzystne trendy na rynku pracy i stymulację fiskalną. Wzrost inwestycji będzie umiarkowany z uwagi na słabsze oczekiwania popytowe w sektorze prywatnym, zaś inwestycje publiczne będą kontynuowały wzrost dzięki funduszom UE, ale w wolniejszym tempie – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według Komisji, inflacja wzrośnie stopniowo pod koniec 2019 roku i na początku 2020 roku, sięgając szczytu ponad 3 proc. w I kw. Następnie spadnie do ok. 2,5 proc. i pozostanie na tym poziomie do końca 2021 roku.

KE zaktualizowała też prognozy dot. deficytu w sektorze rządowym i samorządowym (tzw. general government). Według raportu, wyniesie on 1 proc. PKB w tym roku i 0,2 proc. PKB przyszłym roku. Deficyt w tym ujęciu w 2021 r. ma wynieść 0,9 proc. PKB.

W majowych prognozach Komisja spodziewała się deficytu w tym ujęciu w wysokości 1,6 proc. PKB w 2019 r. i 1,4 proc. w 2020 r.

– Po dużych spadkach deficytu fiskalnego w ostatnich lat oczekuje się odwrócenia trendu. Deficyt wzrośnie do 1 proc. PKB w 2019 roku z uwagi na wysoki wzrost transferów dla emerytów oraz gospodarstw domowych o średnich i wyższych dochodach z dziećmi – czytamy w publikacji „Autumn Economic Forecast. Spring 2019”.

Według jesiennych prognoz Komisji, zadłużenie sektora „general government” spadnie do 47,4 proc. PKB w 2019 r. (z 48,9 proc. rok wcześniej), a następnie do 45,5 proc. w 2020 r. i 44,3% w 2021 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wzrost akcyzy na piwo o 10 proc. spowoduje większe podwyżki cen, niż szacuje resort finansów

  Eksperci alarmują - projekt jest wprowadzany wbrew zasadom, bez konsultacji i rzetelnej oceny skutków. Podniesienie akcyzy na piwo o 10 proc. niesie bardzo poważne konsekwencje dla branży piwowarskiej. – Wzrost cen będzie kilkukrotnie większy, niż szacuje Ministerstwo Finansów – ocenia Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPP – Browary Polskie. To może wpłynąć na spadek sprzedaży, a co za tym idzie – zmniejszenie produkcji i problemy osób zatrudnionych w branży piwowarskiej, handlu i rolnictwie. Pracodawcy RP zwracają też uwagę na sposób procedowania ustawy bez konsultacji społecznych. – To sygnał dla inwestorów zagranicznych, że otoczenie regulacyjne nie jest stabilne – przekonują.

 • Debata: Etyka na rynku kapitałowym. Czy tylko w teorii?

  Codziennie wielu profesjonalistów związanych z sektorem finansowym spotyka się z sytuacjami, które z pewnością można uznać za budzące kontrowersje pod kątem etycznym. Większość z nich pozostaje niezauważona, ale zaufanie do branży finansowej i zawodu finansisty spada. Czy sami jesteśmy sobie winni? Co możemy zrobić, aby to zmienić? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty "Etyka. Czy tylko w teorii?" organizowanej przez CFA Society Poland.

 • Przychody Unimotu w październiku wzrosły wstępnie o 34 proc.

  Unimot ma za sobą udany początek IV kwartału. Według wstępnych danych, przychody w październiku wyniosły 485,68 mln zł w ujęciu jednostkowym, co oznacza wzrost o ponad 34 proc. r/r.

 • WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

  Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

 • Jak duży jest przemysł bukmacherski w Polsce?

  Gracze coraz częściej wybierają polskich bukmacherów. Związane jest to nowelizacją ustawy hazardowej  z 2017 roku, która zablokowała nielegalną działalność spółek spoza granic naszego kraju (aktualnie jest to ponad 7,5 tysiąca adresów internetowych), a także z licznymi zmianami w ofertach – pojawiają się nowe promocje i lepsze kursy, a internetowi bukmacherzy dosłownie prześcigają się w walce o klienta.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR