KGHM miał 472 mln zł zysku netto w III kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Lubiński kombinat wypracował 472 mln zł zysku netto w III kwartale. To wynik o 1/3 słabszy niż przed rokiem i o 1/4 niższy od oczekiwań rynkowych ekspertów.

kghm,wyniki,2020

Fot. KGHM

KGHM Polska Miedź odnotował 472 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 695 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk netto ze sprzedaży wyniósł 966 mln zł wobec 823 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody z umów z klientami sięgnęły 5.632 mln zł w III kw. 2020 r. wobec 5.641 mln zł rok wcześniej.

W I-III kw. 2020 r. spółka miała 1.174 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1.664 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach z umów z klientami w wysokości 16.580 mln zł w porównaniu z 16.869 mln zł rok wcześniej. Skorygowana EBITDA grupy w I-III kw. 2020 r. wyniosła 4.418 mln zł wobec 4.112 mln zł rok wcześniej.

W jednostce dominującej w okresie 9 miesięcy 2020 r. odnotowano spadek wydobycia rudy (w wadze suchej) w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zawartość Cu w urobku obniżyła się do 1,5 proc., co wynika z mniejszej zasobności i miąższości eksploatowanego złoża. Produkcja miedzi w koncentracie była niższa o około 8,1 tys. t w stosunku do 9 miesięcy 2019 r., co wynikało z przerobu mniejszej ilości nadawy o słabszej jakości.

– W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego nastąpił spadek produkcji miedzi elektrolitycznej o 15,7 tys. t. Mniejsza produkcja katod wynika z ograniczonej podaży złomów miedzi w I półroczu oraz budowaniu zapasu anod, który był niezbędny do zapewnienia ciągłości produkcji w trakcie trwania postoju remontowego HM Głogów I. Mniejsza produkcja srebra metalicznego jest pochodną niższej produkcji katod – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przychody jednostkowe po trzech kwartałach 2020 r. wyniosły 13.360 mln zł i były wyższe o 2 proc. r/r. Głównymi przyczynami wzrostu przychodów były wyższa o 160 mln zł korekta przychodów z tytułu transakcji zabezpieczających, korzystniejszy kurs walutowy USD/PLN (+3 proc.) oraz wyższe notowania srebra (+22 proc.) i złota (+27 proc.).

Produkcja miedzi w segmencie KGHM International LTD. w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. wyniosła 49,2 tys. t, a tym samym uległa obniżeniu o 8,3 tys. t (-14 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, w wyniku zmniejszenia produkcji w kopalni Franke, Robinson oraz w kopalniach Zagłębia Sudbury.

– Spadek produkcji Cu w kopalni Franke z poziomu 14,3 tys. t w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. do 9,2 tys. t w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. jest konsekwencją wydobycia gorszej jakościowo rudy, osiągnięcia niższych uzysków oraz strajku, który miał miejsce w tej kopalni w maju br. – czytamy w raporcie.

Kopalnia Robinson odnotowała zmniejszenie produkcji miedzi o 1,9 tys. t (-5 proc.) oraz złota o 8,2 tys. troz (-22 proc.) w wyniku eksploatacji rudy o niższych zawartościach metali oraz spadku uzysków przerobowych (zarówno Cu jak i Au). Negatywny wpływ powyższych czynników na poziom produkcji został częściowo ograniczony przez zwiększenie wolumenu przerobionej rudy.

Produkcja miedzi w kopalniach Zagłębia Sudbury uległa zmniejszeniu o 1,8 tys. t (-53 proc.), co jest pochodną obniżenia wolumenu wydobycia rudy wskutek wstrzymania wydobycia ze złoża Morrison po I kwartale 2019 r. oraz spadku zwartości Cu w rudzie. Produkcja metali szlachetnych utrzymała się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w pierwszych 9 miesiącach 2019 r.

– Przychody segmentu KGHM International LTD. w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wyniosły 515 mln USD, a tym samym uległy zmniejszeniu o 86 mln USD (-14 proc.), głównie w wyniku obniżenia przychodów z tytułu sprzedaży usług spółek działających pod marką DMC Mining Services (DMC) o 101 mln USD. Czynnik ten został częściowo ograniczony przez wzrost przychodów ze sprzedaży metali szlachetnych – napisano także.

Przychody ze sprzedaży miedzi w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. wyniosły 293 mln USD, a tym samym utrzymały się na poziomie zbliżonym do odnotowanego w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sprzedaż tego metalu uległa zwiększeniu o 0,8 tys. t (+2 proc.), jednak jej wpływ na przychody został ograniczony przez obniżenie efektywnej ceny sprzedaży o 2 proc. (5.871 USD/t w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. w porównaniu do 5.982 USD/t w pierwszych trzech kwartałach 2019 r.).

Segment Sierra Gorda S.C.M. stanowi wspólne przedsięwzięcie (w ramach spółki JV Sierra Gorda S.C.M.), którego właścicielami są KGHM International LTD. (55 proc.) oraz Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corporation (45 proc.).

– Zamieszczone poniżej dane produkcyjne i finansowe zaprezentowano w oparciu o pełny udział własnościowy we wspólnym przedsięwzięciu (100 proc.) oraz proporcjonalnie do udziałów w spółce Sierra Gorda S.C.M. (55 proc.).
Wzrost produkcji miedzi wyniósł 28,4 tys. t (+35 proc.) w relacji do pierwszych trzech kwartałów 2019 r., co jest konsekwencją:
− wyższej zawartości miedzi w przerabianym urobku o 26 proc.
− zwiększenia wolumenu przerabianej rudy o 7 proc.
− wyższego uzysku o 1 proc.
W zakresie molibdenu wystąpił spadek produkcji o 2,5 mln funtów (-17 proc.) w relacji do trzech kwartałów 2019 r., co jest przede wszystkim skutkiem niższej zawartości metalu w rudzie oraz niższego uzysku – czytamy w raporcie.

Przychody ze sprzedaży za trzy kwartały 2020 r. wyniosły 774 mln USD (dla 100 proc. udziału), czyli 1.674 mln zł odpowiednio do udziału własnościowego KGHM Polska Miedź w wysokości 55 proc.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W środę na zamknięciu sesji za jeden walor KGHM płacono 141 zł. Kapitalizacja całej spółki wynosi 28,2 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o kghm)

 • Obiecujący początek maja na GPW, w grze KGHM i Biomed-Lublin

  Pierwsza majowa sesja na GPW rozpoczęła się od lekkiego cofnięcia rynku. "Sell in may and go away"? Raczej nie tym razem! Warszawski parkiet może ostatnio nie zachwyca, ale perspektywy wciąż wyglądają dobrze, przez co obstawianie spadkowego scenariusza jest wysoce ryzykowne.

 • Na giełdach cisza przed burzą, w grze KGHM i Mercator

  Najwyższe od 10 lat ceny miedzi to za mało, żeby mocno w górę pociągnąć kurs akcji KGHM-u, a wraz z nimi cały WIG20. Nie pomagają też wczorajsze rekordy na Wall Street i lepsze od prognoz wyniki Tesli. Warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Na szczęście ciekawie wyglądają niektóre spółki z drugiej linii.

 • KGHM największą kopalnią srebra na świecie wg World Silver Survey 2021

  KGHM Polska Miedź zajął pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2021. Z kolei w kategorii "największych producentów srebra" grupa znalazła się na drugiej pozycji. Grupa KGHM wyprodukowała 1 352 ton srebra w 2020 r.

 • WIG20 najwyżej od stycznia, w grze KGHM, CD Projekt i PGE

  Indeks WIG0 przełamał lutowo-marcowe maksima i ma otwartą drogę do 2.100 pkt., a później do 2.200 pkt. Wzrosty napędza drożejący KGHM, odbijający CD Projekt i kontynuująca wzrosty PGE.

 • WIG20 walczy o dużą stawkę, w grze Asbis, KGHM i Orlen

  Poranny atak WIG20 na strefę oporu 2.022-2.029 pkt. się nie powiódł. Ale nic straconego. Dobre nastroje na rynkach akcji, w połączeniu z sezonem wyników na Wall Street i serią popołudniowych danych makro z USA, tworzą szansę na kolejny atak.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR