KGHM wypracował ponad 550 mln zł zysku netto w I kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

KGHM odnotował 552 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 439 mln zł zysku rok wcześniej. Pozytywną niespodzianką jest skorygowana EBITDA (1,454 mld zł), która nie tylko okazała wyższa niż przed rokiem (1,174 mld zł), ale także od konsensusu rynkowego (1,336 mld zł). W czwartek kurs akcji miedziowej spółki rośnie o 1,7 proc.

(Fot. spółka)

Zysk netto ze sprzedaży wyniósł 739 mln zł wobec 659 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody z umów z klientami sięgnęły 5.488 mln zł w I kw. 2019 r. wobec 4.266 mln zł rok wcześniej.

KGHM podał, że segment KGHM Polska Miedź w okresie 3 miesięcy 2019 r. odnotował zmniejszenie o 1,3 proc. wydobycia rudy (w wadze suchej) w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zawartość Cu w urobku zmniejszyła się nieznacznie z 1,505 do 1,500 proc.

– Mniejsze wydobycie urobku jest skutkiem wstrząsu, który nastąpił 29 stycznia w Zakładach Górniczych Rudna. W efekcie powyższych czynników produkcja miedzi w koncentracie jest niższa o 3,4 proc. niż w okresie pierwszych 3 miesięcy 2018 roku. Produkcja miedzi elektrolitycznej i srebra metalicznego jest większa od analogicznego okresu roku ubiegłego dzięki uruchomieniu instalacji do prażenia koncentratu miedzi (co zwiększyło dyspozycyjność instalacji hutniczych) oraz przerobowi koncentratów własnych z zapasu – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jednostkowe przychody po 3 miesiącach 2019 r. wyniosły 4.316 mln zł i były o 35 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Głównymi przyczynami wzrostu przychodów był wyższy wolumen sprzedaży miedzi i srebra odpowiednio o 32 i 57 proc., korzystniejszy kurs walutowy przy pogorszeniu notowań miedzi o 11 proc. i srebra o 7 proc.

Produkcja miedzi w segmencie KGHM International LTD. w I kwartale 2019 r. wyniosła 16,3 tys. t, co oznacza zmniejszenie o 3,8 tys. t (-19 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Do obniżenia produkcji miedzi przyczyniła się kopalnia Robinson.

– Eksploatacja gorszej jakościowo rudy (spadek zawartości miedzi o 42 proc.) w tej kopalni przełożyła się na zmniejszenie produkcji Cu o 5,1 tys. t (-37 proc.). Powyższy czynnik został częściowo zrekompensowany przez zwiększenie uzysków miedzi. Dodatkowo, wydobywaną rudę cechowały niższe zawartości złota (-11 proc.), co w połączeniu z osiągnięciem niższych uzysków tego metalu doprowadziło do zmniejszenia produkcji TPM o 1,8 tys. troz. (-19 proc.). Zwiększenie produkcji miedzi w kopalniach Zagłębia Sudbury o 0,1 tys. t (+6 proc.) oraz metali szlachetnych o 3,9 tys. troz. (+64 proc.) jest konsekwencją zwiększenia wydobycia rudy w kopalni McCreedy West – czytamy dalej.

Przychody segmentu KGHM International LTD. w I kwartale 2019 r. utrzymały się na zbliżonym poziomie w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniosły 179 mln USD.

– Obniżenie przychodów ze sprzedaży miedzi o 4 mln USD (-4 proc.) wynika z osiągnięcia niższej zrealizowanej ceny sprzedaży tego metalu o 6 proc. (6.361 USD/t w I kwartale 2019 r. w porównaniu do 6.789 USD/t w I kwartale 2018 r.), co zostało częściowo zrekompensowane przez zwiększenie wolumenu sprzedaży o 0,7 tys. t (+4 proc.). Wzrost przychodów ze sprzedaży metali szlachetnych o 7 mln USD (+35 proc.) jest pochodną m.in. zwiększenia produkcji a tym samym sprzedaży TPM w kopalni McCreedy West w Zagłębiu Sudbury – czytamy także.

W I kwartale 2019 r. segment Sierra Gorda S.C.M. wyprodukował 26,8 tys. t miedzi i 5,5 mln funtów molibdenu, co w stosunku do analogicznego kwartału 2018 r., oznacza wzrost produkcji Cu o 23 proc. oraz spadek w zakresie Mo o 24 proc.

– Poprawa wyników w zakresie produkcji miedzi płatnej jest efektem większego wydobycia i przerobu rudy niż miało to miejsce w I kwartale 2018 r. Ponadto na początku 2018 r. eksploatacji podlegała relatywnie uboga i niższej jakości ruda, pochodząca ze strefy przejściowej, stąd na przestrzeni roku zanotowano istotny wzrost zawartości miedzi w przerabianej rudzie (+6 proc.) oraz wzrost uzysku (+2 proc.). Spadek produkcji molibdenu bezpośrednio wynikał z charakterystyki złoża i planowanej sekwencji wydobycia, zakładającej wydobycie ze stref zwierających mniejszą ilość molibdenu w stosunku do rudy eksploatowanej w poprzednich latach. W związku z tym, pomimo wzrostu ilości przerobionej rudy oraz zwiększenia uzysku Mo o 2 proc., produkcja molibdenu płatnego była niższa o 1,7 mln funtów (-24 proc.) w relacji do I kwartału 2018 r. Znaczny wzrost produkcji złota jest również efektem zwiększenia wydobycia i przerobu rudy – czytamy w raporcie.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2019 r. wyniósł 695 mln zł wobec 521 mln zł zysku rok wcześniej.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zielono w Europie, JSW i KGHM ciągną w górę WIG20

  Temat brexitu przestał zajmować europejskich inwestorów, którzy powoli kierują swą uwagę ku ruszającemu sezonowi wyników za III kwartał. Podobnie jest na GPW, gdzie sezon na dobre ruszy za tydzień.

 • DM mBanku podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 90 zł

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w raporcie z 14 października podniósł zalecenie z trzymaj do akumuluj oraz podwyższył cenę docelową z 77,51 zł do 90,21 zł. Względem bieżącego kursu na GPW wycena jest wyższa o blisko 15 proc.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

 • Vestor DM ściął cenę docelową akcji KGHM do 85 zł

  Marcin Górnik w raporcie z 30 sierpnia obniżył cenę docelową akcji KGHM-u o 1/4 do 85 zł za sztukę. Z uwagi na lipcowo-sierpniową przecenę, która sprowadził kurs w okolice 70 zł, biuro podtrzymało rekomendację akumuluj.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR