KGHM wypracował ponad 550 mln zł zysku netto w I kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

KGHM odnotował 552 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 439 mln zł zysku rok wcześniej. Pozytywną niespodzianką jest skorygowana EBITDA (1,454 mld zł), która nie tylko okazała wyższa niż przed rokiem (1,174 mld zł), ale także od konsensusu rynkowego (1,336 mld zł). W czwartek kurs akcji miedziowej spółki rośnie o 1,7 proc.

(Fot. spółka)

Zysk netto ze sprzedaży wyniósł 739 mln zł wobec 659 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody z umów z klientami sięgnęły 5.488 mln zł w I kw. 2019 r. wobec 4.266 mln zł rok wcześniej.

KGHM podał, że segment KGHM Polska Miedź w okresie 3 miesięcy 2019 r. odnotował zmniejszenie o 1,3 proc. wydobycia rudy (w wadze suchej) w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zawartość Cu w urobku zmniejszyła się nieznacznie z 1,505 do 1,500 proc.

– Mniejsze wydobycie urobku jest skutkiem wstrząsu, który nastąpił 29 stycznia w Zakładach Górniczych Rudna. W efekcie powyższych czynników produkcja miedzi w koncentracie jest niższa o 3,4 proc. niż w okresie pierwszych 3 miesięcy 2018 roku. Produkcja miedzi elektrolitycznej i srebra metalicznego jest większa od analogicznego okresu roku ubiegłego dzięki uruchomieniu instalacji do prażenia koncentratu miedzi (co zwiększyło dyspozycyjność instalacji hutniczych) oraz przerobowi koncentratów własnych z zapasu – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jednostkowe przychody po 3 miesiącach 2019 r. wyniosły 4.316 mln zł i były o 35 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Głównymi przyczynami wzrostu przychodów był wyższy wolumen sprzedaży miedzi i srebra odpowiednio o 32 i 57 proc., korzystniejszy kurs walutowy przy pogorszeniu notowań miedzi o 11 proc. i srebra o 7 proc.

Produkcja miedzi w segmencie KGHM International LTD. w I kwartale 2019 r. wyniosła 16,3 tys. t, co oznacza zmniejszenie o 3,8 tys. t (-19 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Do obniżenia produkcji miedzi przyczyniła się kopalnia Robinson.

– Eksploatacja gorszej jakościowo rudy (spadek zawartości miedzi o 42 proc.) w tej kopalni przełożyła się na zmniejszenie produkcji Cu o 5,1 tys. t (-37 proc.). Powyższy czynnik został częściowo zrekompensowany przez zwiększenie uzysków miedzi. Dodatkowo, wydobywaną rudę cechowały niższe zawartości złota (-11 proc.), co w połączeniu z osiągnięciem niższych uzysków tego metalu doprowadziło do zmniejszenia produkcji TPM o 1,8 tys. troz. (-19 proc.). Zwiększenie produkcji miedzi w kopalniach Zagłębia Sudbury o 0,1 tys. t (+6 proc.) oraz metali szlachetnych o 3,9 tys. troz. (+64 proc.) jest konsekwencją zwiększenia wydobycia rudy w kopalni McCreedy West – czytamy dalej.

Przychody segmentu KGHM International LTD. w I kwartale 2019 r. utrzymały się na zbliżonym poziomie w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniosły 179 mln USD.

– Obniżenie przychodów ze sprzedaży miedzi o 4 mln USD (-4 proc.) wynika z osiągnięcia niższej zrealizowanej ceny sprzedaży tego metalu o 6 proc. (6.361 USD/t w I kwartale 2019 r. w porównaniu do 6.789 USD/t w I kwartale 2018 r.), co zostało częściowo zrekompensowane przez zwiększenie wolumenu sprzedaży o 0,7 tys. t (+4 proc.). Wzrost przychodów ze sprzedaży metali szlachetnych o 7 mln USD (+35 proc.) jest pochodną m.in. zwiększenia produkcji a tym samym sprzedaży TPM w kopalni McCreedy West w Zagłębiu Sudbury – czytamy także.

W I kwartale 2019 r. segment Sierra Gorda S.C.M. wyprodukował 26,8 tys. t miedzi i 5,5 mln funtów molibdenu, co w stosunku do analogicznego kwartału 2018 r., oznacza wzrost produkcji Cu o 23 proc. oraz spadek w zakresie Mo o 24 proc.

– Poprawa wyników w zakresie produkcji miedzi płatnej jest efektem większego wydobycia i przerobu rudy niż miało to miejsce w I kwartale 2018 r. Ponadto na początku 2018 r. eksploatacji podlegała relatywnie uboga i niższej jakości ruda, pochodząca ze strefy przejściowej, stąd na przestrzeni roku zanotowano istotny wzrost zawartości miedzi w przerabianej rudzie (+6 proc.) oraz wzrost uzysku (+2 proc.). Spadek produkcji molibdenu bezpośrednio wynikał z charakterystyki złoża i planowanej sekwencji wydobycia, zakładającej wydobycie ze stref zwierających mniejszą ilość molibdenu w stosunku do rudy eksploatowanej w poprzednich latach. W związku z tym, pomimo wzrostu ilości przerobionej rudy oraz zwiększenia uzysku Mo o 2 proc., produkcja molibdenu płatnego była niższa o 1,7 mln funtów (-24 proc.) w relacji do I kwartału 2018 r. Znaczny wzrost produkcji złota jest również efektem zwiększenia wydobycia i przerobu rudy – czytamy w raporcie.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2019 r. wyniósł 695 mln zł wobec 521 mln zł zysku rok wcześniej.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR