KIG obniżył prognozę PKB Polski na 2020 rok do -1,4 proc. oraz do -6,2 proc. w II kwartale

Gospodarka skurczy się realnie o 1,4 proc. w 2020 roku, zaś w przyszłym roku odbije do ok. wzrostu 5 proc. z uwagi na efekt bazy, wynika z prognoz Krajowej Izby Gospodarczej. Miesiąc temu Izba prognozowała spadek tegorocznego PKB na 1 proc. Według Izby, gospodarka skurczy się w II kw. o 6,2 proc., w kolejnym o 1,9 proc. i zanotuje wzrost o 1,2 proc. w IV kw. br.

kig,prognoza,wzrostu,PKB,Polski,2020

KIG obniżył prognozę PKB Polski na 2020 rok do -1,4 proc. oraz do -6,2 proc. w II kwartale

– Pierwszy kwartał 2020 prezentował się nieco lepiej, niż można było oczekiwać. Kwartały drugi i trzeci przyniosą jednak spadek PKB w ujęciu rocznym, szczególnie głęboki w kwartale drugim. Kwartał czwarty powinien być już lepszy. W całym roku 2020 PKB w ujęciu realnym skurczy się o 1,4 proc. Wzrost w roku 2021 może okazać się wysoki (ze względu na efekty bazowe) i zbliżyć się do 5 proc. – czytamy w „Comiesięcznym przeglądzie Makroekonomicznym”.

Obecnie KIG prognozuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 7,2 proc. w grudniu, a liczba bezrobotnych zwiększy się prawdopodobnie do 1,21 mln.

– Szczyt bezrobocia powinien przypaść na luty 2021, po którym sytuacja na rynku pracy zacznie ulegać stopniowej poprawie – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

KIG prognozuje, że w lipcu wyniki produkcji przemysłowej okażą się słabsze od wyników czerwcowych i spadek sięgnie poziomu -6,9 proc. r/r, -3,4 proc. w sierpniu br.

KIG oczekuje spadku sprzedaży detalicznej (nominalnie) w lipcu o 0,6 proc. r/r, w sierpniu spadku o 0,2 proc., we wrześniu wyniku pozytywnego – wzrostu o 1,8 proc.

– W kolejnych miesiącach roku oczekiwane jest zmniejszanie rocznego wskaźnika inflacji. Należy mieć jednak na uwadze ryzyka w prognozowaniu inflacji. Szczególna jest tu kwestia kursu walutowego, ale również głębokich zmian w strukturze wytwarzanego przez gospodarkę produktu oraz sytuacji na rynku pracy i zmiany preferencji klientów – czytamy dalej.

Poziom inflacji – zdaniem KIG – utrzyma się lekko powyżej 3 proc. r/r do listopada i spowolni do 2,5 proc. r/r grudniu.

KIG prognozuje realną dynamikę PKB na poziomie 3,3 proc. r/r wzrostu w I kw. 2021 roku.

– Wpływ koronawirusa ujawnia się istotnie redukując obroty towarowe oraz nadwyżkę wypracowywaną w usługach. Osiągane wyniki są jednak znacznie lepsze niż w prognozach sprzed trzech miesięcy. Eksport towarów porównywalny jest obecnie z 42 proc. PKB. Jest to wartość wysoka jak dla kraju o ludności i powierzchni Polski. Eksport usług porównywalny jest z 12 proc. PKB co również należy uznać za bardzo dobry wynik. Wskaźniki te są jedynie nieznacznie niższe niż przed początkiem kryzysu” – czytamy w raporcie.

Zadłużenie zagraniczne spada. Stosunek zadłużenia zagranicznego do PKB (obecnie 57 proc.) i eksportu towarów (obecnie 129 proc.) spada. Aktualny stosunek zadłużenia zagranicznego do PKB i eksportu jest niski.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • Relacja z otwarcia IX edycji Akademii Energii – New Energy Forum

  Europejski Zielony Ład (EZŁ) to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również spore wyzwanie. 16 września podczas New Energy Forum – wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, w gronie ekspertów rozmawialiśmy o różnych perspektywach spojrzenia na szanse i zagrożenia dla regionu CEE wynikające z planu zbudowania bardziej ekologicznej, integracyjnej, cyfrowej i zrównoważonej Europy, a także pomocy w wzmocnieniu jej odporności na przyszłe kryzysy.

 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR