KNF uchyliła zakaz wykonywania przez Getin Noble Bank prawa głosu z części akcji Idea Banku

Omawiane walory: ,

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie uchyliła zakaz wykonywania przez Getin Noble Bank prawa głosu z akcji Idea Banku, stanowiących 3,74 proc. kapitału zakładowego Idea Banku, nabytych z naruszeniem przepisu art. 25 ust. 1 ustawy Prawo bankowe. Tym samym Komisja przychyliła się do wniosku Getin Noble Banku złożonego w związku z przekroczeniem przez spółkę progu 10 proc. bezpośredniego udziału w kapitale zakładowym Idea Banku.

Idea,bank,getin, noble, bank, akcje, prawo, głosu

KNF uchyliła zakaz wykonywania przez Getin Noble Bank prawa głosu z 3,74 proc. akcji Idea Banku

– W związku z faktem, że nabycie akcji powodujące przekroczenie ww. progu nastąpiło bez wymaganego, uprzedniego zawiadomienia KNF, a więc z naruszeniem art. 25 ust. 1 Prawo bankowe, zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo bankowe, z akcji tych nie mogło być wykonywane prawo głosu. Komisja, na podstawie analizy zgromadzonego materiału przyjęła, że nie zachodzą określone w art. 25h ust. 3 ustawy Prawo bankowe przesłanki dla utrzymania w mocy zakazu wykonywania przez GNB prawa głosu z akcji IB nabytych z naruszeniem art. 25 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, a opisaną sytuację należy uznać za szczególnie uzasadniony przypadek, o którym mowa w art. 25m ustawy Prawo bankowe – czytamy w komunikacie.

Komisja uznała, że nie ma podstaw do stwierdzenia, że zakaz wykonywania prawa głosu jest uzasadniony potrzebą ostrożnego i stabilnego zarządzania Idea Bankiem, z uwagi na możliwy wpływ wnioskodawcy na bank lub z uwagi na ocenę sytuacji finansowej wnioskodawcy.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla mikro, małych i średnich firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Aktywa razem banku wyniosły 20,47 mld zł na koniec 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Getinoble, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Getin Noble Bank miał blisko 600 mln zł straty netto w 2019 r.

  Getin Noble Bank odnotował 591,55 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I- IV kw. 2019 r. wobec 460,21 mln zł straty rok wcześniej.

 • Getin Noble Bank wprowadza pakiet ułatwień dla kredytobiorców

  W związku z panującą obecnie sytuacją epidemiczną Getin Noble Bank wprowadził dla swoich klientów pakiet rozwiązań umożliwiających trzymiesięczne ułatwienia w regulowaniu zobowiązań kredytowych. Propozycja skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak firm i dotyczy kredytów hipotecznych, samochodowych i gotówkowych.

 • Co banki proponują kredytobiorcom w okresie pandemii koronawirusa [LISTA]

  Zdecydowana większość dużych banków komercyjnych już przedstawiła "pakiety antykryzysowe". W praktyce sprowadzają się one do płatnej prolongaty kredytu, z tą różnicą, że mają być one przyznawane łatwiej, a za samo rozpatrzenie wniosku nie będzie pobierana opłata, jak to miało miejsce dotychczas. Każdy pakiet jest inny i nie zawsze się opłaca, dlatego przed decyzją o udaniu się na ewentualne wakacje kredytowe warto uważnie wczytać się warunki.

 • Idea Bank wprowadza odroczenie spłaty rat kapitałowych kredytu do 6 miesięcy

  Idea Bank - z uwagi na pandemię COVID-19 oraz zaistniałe w związku z nią nadzwyczajne okoliczności mające wpływ na działalność i sytuację finansową klientów - umożliwia osobom, które regularnie obsługują swoje kredyty, odroczenie spłaty rat kapitałowych na okres od 1 do 6 miesięcy.

 • Idea Bank nie ma problemów z płynnością, oczekuje od BFG pomocy dla sektora

  We wsparcie banków w sytuacji pandemii koronawirusa powinien włączyć się także Bankowy Fundusz Gwarancyjny, uważa prezes Idea Banku Jerzy Pruski. Według niego, obecnie nie ma żadnych podstaw, by nie odłożyć pobierania składki na fundusz resolution i nie nakładać kolejnych składek na fundusz świadczeń gwarantowanych w kolejnych kwartałach. Bank radzi sobie płynnościowo, nie potrzebuje wsparcia NBP, dodał prezes.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR