Na parkiecie przy Książęcej prym wiedzie indeks skupiający największe spółki. WIG20 zyskuje dziś około 1,6 proc. Najlepiej radzą sobie koncerny energetyczne – Enea rośnie o ponad 5 proc., a Energa o około 4,7 proc. Obie te firmy mają we współpracy dokonać inwestycji w elektrowni w Ostrołęce. W tej sprawie wypowiadał się dziś prezes Energi, który stwierdził, iż projekt zostanie ukończony w przeciągu siedmiu lat. Również sporymi wzrostami może się pochwalić Tauron, co pokazuje, że mamy do czynienia z odbiciem notowań sektora energetycznego, który w ostatnim czasie znajdował się pod presją. Również w górę pnie się LPP korzystające ze względu na zawieszenia podatku detalicznego oraz dzięki ostatnio lepszym wynikom. W efekcie WIG20 uciekł z okolic poziomu 1.700 pkt. i jest coraz bliżej psychologicznej bariery 1.800 pkt.
Poprawa sentymentu zarówno na polskim rynku, jak i ogólnie w Europie jest zasługą lepszych wskazań indeksów PMI za październik. Wstępne dane z Niemiec dla przemysłu pokazały na wzrost wskaźnika do 55,1 pkt. Bardzo pozytywnie wypadły także figury dla sektora usług – tutaj odnotowano ekspansję do 54,1 pkt. Natomiast we Francji, która jest drugą gospodarką strefy euro, PMI dla przemysłu w końcu przebił barierę 50 pkt., co wskazuje na poprawę sytuacji w sektorze. Pośród europejskich indeksów bardzo dobrze radzi sobie hiszpański IBEX 35, który zyskuje około 1,5 proc. Lepsze nastroje w Hiszpanii są napędzane nadziejami na wyłonienie nowego rządu po 10 miesiącach politycznego impasu. Ponadto rozpoczął się właśnie bardzo ważny tydzień dla europejskich spółek. W ciągu najbliższych kilku dni poznamy sprawozdania finansowe takich firm jak Deutsche Bank, Barclays, GlaxoSmithKline oraz Heineken. Analitycy oczekują, podobnie jak w przypadku amerykańskich spółek, spadku zysków.
Weekend w Stanach Zjednoczonych był bardzo ciekawy i nie chodzi tu o emocje związane z kampanią prezydencką. AT&T, jeden z największych amerykańskich telekomów ogłosił, że uzgodnił warunki przejęcia koncernu medialnego Time Warner. Podana kwota transakcji jest elektryzująca, ponieważ wynosi aż 85,4 mld dolarów, co czyni ją jedną z większych w historii. W poniedziałkowe popołudnie poznaliśmy również wstępny wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu, który podobnie jak w przypadku europejskich gospodarek również zaskoczył in plus. Indeks pokazał 53,2 pkt. Po kilku kwadransach od rozpoczęcia sesji na Wall Street, S&P 500 rośnie o 0,5 proc., podobnie jak Dow Jones. Z kolei technologiczny Nasdaq zyskuje ponad 0,9 proc.
Komentarz przygotował: Michał Dąbrowski, młodszy analityk rynków finansowych XTB