Komentarz giełdowy: WIG20 broni się przed 1.800 punktów

Omawiane walory: ,

Obecny tydzień rozpoczyna się bardzo mieszanie na światowych parkietach. W Chinach zanotowane były dzisiaj umiarkowane wzrosty, co częściowo wspierało nastroje inwestorów w Europie. Jednak ci zachowywali się dzisiaj bardzo nieprzewidywalnie i do końca nie wiadomo jak zakończy się dzisiejsza sesja.

Niemiecki DAX zachowuje się dzisiaj trochę jak roller coster. Na początek handlu silne spadki, lecz godzinę później solidne odbicie, które kończy się niecałe dwie godziny później wkraczając na negatywne terytorium. Na świecie w dalszym ciągu nastroje będą kreowane poprzez oczekiwania, co do prowadzenia polityki monetarnej w głównych światowych gospodarkach. W Europie nie oczekujemy w tym momencie żądnych zmian, gdyż tak naprawdę Mario Draghi wraz z pozostałymi członkami EBC pozostaje bez amunicji. Z drugiej strony mamy powrót oczekiwań, co do podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Seria świetnych danych oraz jastrzębie uwagi ze strony amerykańskich bankierów spowodowały, że inwestorzy oczekują teraz ruchu ze strony Rezerwy Federalnej już podczas czerwcowego posiedzenia. Wzrost oczekiwań, co do podwyżki stóp w USA negatywnie oddziałuje na europejskie parkiety, choć już w ostatnich dwóch godzinach handlu widać niewielką poprawę nastrojów. Na godzinę przed zamknięciem sytuacja wygląda następująco, DAX traci 0,33 proc., co w dużej mierze spowodowane jest przez spółkę Bayer, która poinformowała o chęci przejęcia amerykańskiej spółki Monsanto. Francuski CAC 40 traci 0,43 proc., natomiast brytyjski FTSE traci zaledwie 0,12 proc., pomimo mocnego cofnięcia na rynku surowców. Prawdziwa wyprzedaż ma miejsce na włoskich FTSE MIB. Tam w dalszym ciągu obawy o sektor bankowy ciążą na inwestorach.

Początkowo wydawało się, że sesja w USA rozpocznie się słabo. Najpierw słaby nastrój z Europy, spadające ceny surowców, w tym ropy naftowej po informacjach o chęci wznowienia produkcji w Kanadzie po stabilizacji ostatnich pożarów lasów, a na końcu publikacja słabszych danych. Indeks PMI dla przemysłu spada do poziomu 50,5 pkt. z poziomu 50,8 pkt. i jest to najniższy poziom od momentu ostatniego kryzysu w 2009 roku. Indeks może pokazywać, że słabość gospodarcza z pierwszego kwartału niekoniecznie może być tymczasowa. Po godzinie 16:30 S&P 500 wzrasta o 0,03 proc., DJIA rośnie o 0,20 proc., natomiast Nasdaq zyskuje 0,37 proc.

xtb-online-trading-logo-(1)

WIG20 sprawia dzisiaj sporą niespodziankę polskim inwestorom. Silne napięcia na linii polski rząd-Komisja Europejska mają spory wpływ na słabość polskiego złotego. Przez pierwszą część dnia WIG20 tracił razem ze złotym, spadając na moment nawet poniżej 1.800 punktów. Jednak na koniec sesji widać wyraźne odbicie i poprawę nastrojów inwestorów. Traci jedynie 6 spółek, natomiast najlepsze z nich pochodzą z sektora bankowego oraz energetycznego. Na pół godziny przed zamknięciem WIG20 zyskuje 0,85 proc. utrzymując się na poziomie 1.821 punktów.

Komentarz przygotował: Michał Stajniak, analityk XTB

Mapa rynku – stan na godzinę 16:30. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 16:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Cięcia kadrowe w Pekao. W tym roku pracę straci 1.200 osób

  Bank PEKAO przeprowadzi restrukturyzację zatrudnienia, w ramach której pracę straci 1.200 osób. Kolejnym 1.350 pracownikom firma zaproponuje zmianę warunków zatrudnienia. Cały proces ma potrwać do końca października 2020 r.

 • PKN Orlen i PZU powołały wspólną agencję mediową Sigma BIS

  PKN Orlen i Powszechny Zakład Ubezpieczeń powołały wspólnie agencję mediową Sigma BIS, która realizuje już projekty komunikacji marketingowej, a także pozyskała zleceniodawców zewnętrznych. PKN Orlen ma w projekcie 66 proc. udziałów, a PZU 34 proc.

 • Wall Street idzie po nowe rekordy, mBank rośnie po wynikach

  Pod znakiem niewielkiej realizacji zysków upłynęła pierwsza połowa czwartkowej sesji na GPW. Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji dają jednak nadzieję na wzrostowe zamknięcie. Gwiazdą sesji jest mBank, który mocno drożeje po wynikach.

 • W drugiej połowie dnia WIG20 może spróbować odrobić straty

  Od spadków indeksów rozpoczęła się środowa sesja na GPW, co wpisywało się w podobne zachowanie dużej grupy europejskich parkietów. Druga połowa dnia może jednak przynieść poprawę nastrojów, wspieraną m.in. oczekiwaniem na podpisanie przez USA i Chiny umowy handlowej.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR