StockWatch.pl

Komentarz giełdowy: WIG20 broni się przed 1.800 punktów

Omawiane walory: ,

Obecny tydzień rozpoczyna się bardzo mieszanie na światowych parkietach. W Chinach zanotowane były dzisiaj umiarkowane wzrosty, co częściowo wspierało nastroje inwestorów w Europie. Jednak ci zachowywali się dzisiaj bardzo nieprzewidywalnie i do końca nie wiadomo jak zakończy się dzisiejsza sesja.

Niemiecki DAX zachowuje się dzisiaj trochę jak roller coster. Na początek handlu silne spadki, lecz godzinę później solidne odbicie, które kończy się niecałe dwie godziny później wkraczając na negatywne terytorium. Na świecie w dalszym ciągu nastroje będą kreowane poprzez oczekiwania, co do prowadzenia polityki monetarnej w głównych światowych gospodarkach. W Europie nie oczekujemy w tym momencie żądnych zmian, gdyż tak naprawdę Mario Draghi wraz z pozostałymi członkami EBC pozostaje bez amunicji. Z drugiej strony mamy powrót oczekiwań, co do podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Seria świetnych danych oraz jastrzębie uwagi ze strony amerykańskich bankierów spowodowały, że inwestorzy oczekują teraz ruchu ze strony Rezerwy Federalnej już podczas czerwcowego posiedzenia. Wzrost oczekiwań, co do podwyżki stóp w USA negatywnie oddziałuje na europejskie parkiety, choć już w ostatnich dwóch godzinach handlu widać niewielką poprawę nastrojów. Na godzinę przed zamknięciem sytuacja wygląda następująco, DAX traci 0,33 proc., co w dużej mierze spowodowane jest przez spółkę Bayer, która poinformowała o chęci przejęcia amerykańskiej spółki Monsanto. Francuski CAC 40 traci 0,43 proc., natomiast brytyjski FTSE traci zaledwie 0,12 proc., pomimo mocnego cofnięcia na rynku surowców. Prawdziwa wyprzedaż ma miejsce na włoskich FTSE MIB. Tam w dalszym ciągu obawy o sektor bankowy ciążą na inwestorach.

Początkowo wydawało się, że sesja w USA rozpocznie się słabo. Najpierw słaby nastrój z Europy, spadające ceny surowców, w tym ropy naftowej po informacjach o chęci wznowienia produkcji w Kanadzie po stabilizacji ostatnich pożarów lasów, a na końcu publikacja słabszych danych. Indeks PMI dla przemysłu spada do poziomu 50,5 pkt. z poziomu 50,8 pkt. i jest to najniższy poziom od momentu ostatniego kryzysu w 2009 roku. Indeks może pokazywać, że słabość gospodarcza z pierwszego kwartału niekoniecznie może być tymczasowa. Po godzinie 16:30 S&P 500 wzrasta o 0,03 proc., DJIA rośnie o 0,20 proc., natomiast Nasdaq zyskuje 0,37 proc.

xtb-online-trading-logo-(1)

WIG20 sprawia dzisiaj sporą niespodziankę polskim inwestorom. Silne napięcia na linii polski rząd-Komisja Europejska mają spory wpływ na słabość polskiego złotego. Przez pierwszą część dnia WIG20 tracił razem ze złotym, spadając na moment nawet poniżej 1.800 punktów. Jednak na koniec sesji widać wyraźne odbicie i poprawę nastrojów inwestorów. Traci jedynie 6 spółek, natomiast najlepsze z nich pochodzą z sektora bankowego oraz energetycznego. Na pół godziny przed zamknięciem WIG20 zyskuje 0,85 proc. utrzymując się na poziomie 1.821 punktów.

Komentarz przygotował: Michał Stajniak, analityk XTB

Mapa rynku – stan na godzinę 16:30. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 16:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prezes Pekao: Polski sektor bankowy skonsoliduje się do 4-6 graczy

  Ze względu na procesy konsolidacyjne w Europie, wysokie obciążenia regulacyjne i nakłady inwestycyjne przekładające się na presję na rentowność, na polskim rynku bankowym docelowo pozostanie około 4-6 najsilniejszych banków, ocenia prezes Banku PEKAO Michał Krupiński w rozmowie z ISBnews. PEKAO koncentruje się obecnie na transformacji operacyjnej i realizacji strategii 2020. Jednocześnie przygląda się trendom konsolidacyjnym na rynku bankowym w Polsce i nie wyklucza swojego udziału w dalszej konsolidacji sektora po zakończeniu transformacji operacyjnej.

 • 4 najciekawsze roszady w akcjonariatach spółek z GPW

  Wrzesień na GPW to nie tylko kolejna porcja wezwań, przymusowych wykupów czy buy backów. W końcówce lata do gry włączyły się grube ryby światowej finansjery. 

 • Haitong Bank podniósł rekomendację dla akcji PZU

  Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku w raporcie z 18 września podniosła zalecenie dla PZU do neutralnie ze sprzedaj oraz cenę docelową akcji o 4 proc. do 38 zł.

 • BlackRock w Pekao, CBŚ u Kani, a CD Projekt na rekordach

  GPW rozpoczęła tydzień z przytupem. WIG20 rośnie dziś o blisko 2 proc. i goni europejskie odpowiedniki, które już odrobiły większość swoich strat z przełomu lipca i sierpnia.

 • BlackRock ujawnił się jako czwarty największy akcjonariusz Pekao

  Jedna z największych na świecie instytucji finansowych zainwestowała w akcje PEKAO i przekroczyła próg 5 proc. ogólnej liczby głosów na walnym banku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR