Konkurs StockWatch.pl: Portfel uczestników bije rynek o 15 proc.

Po ośmiu miesiącach rywalizacji konkursowy portfel StockWatch.pl urósł o ponad 13 proc. i pod względem stopy zwrotu zostawił daleko w tyle główne indeksy GPW oraz polskie fundusze małych i średnich spółek. Sprawdziliśmy, na jakich akcjach uczestnicy zarobili najwięcej i na jakie spółki obecnie stawiają. 

konkurs, portfel, stockwatch

Konkursowy Portfel StockWatch.pl to przede wszystkim zabawa i rywalizacja z wysoko zawieszoną poprzeczką. Aby załapać się do pierwszej trójki już teraz trzeba wykazać się trzycyfrową stopą zwrotu.

Tegoroczne wakacje dały w kość inwestorom z GPW. Od początku lipca do końca sierpnia WIG spadł o 5,8 proc. Stopa zwrotu od początku roku (YTD) dla indeksu szerokiego rynku wynosi już prawie minus 2 proc. W tak trudnych warunkach uczestnikom VII edycji konkursu StockWatch.pl nie tylko udało się ograniczyć straty, ale też efektywnie zarabiać. Od początku trwania rywalizacji stopa zwrotu z portfela wynosi już 13,3 proc!

Kluczem do sukcesu okazała się cierpliwość, gdyż żaden z graczy w okresie wakacyjnym nie zmienił wytypowanej spółki. Dodatkowo spora ekspozycja na walory z rynku NewConnect pozwoliła pokonać szeroki rynek, na którym najmocniej traciły walory dużych spółek. Indeksy grupujące mniejsze podmioty oparły się przecenie. sWIG80 zyskał 9 proc. od początku roku, a NCIndex aż +22 proc. w tym samym czasie. Dla porównania WIG20 od początku roku traci już przeszło 6 proc., a mWIG40 jest na ponad 2-proc. minusie.

W portfelu konkursowym uczestnicy postawili głównie na małe i średnie spółki

Warto również nadmienić, że stopa zwrotu z portfela konkursowego jest wyższa od wszystkich polskich funduszy MiŚ (małe i średnie spółki). Co ciekawe najlepszy z funduszy zawiera w portfelu tylko 25 spółek, liczbę dość zbliżoną do tej, którą operują uczestnicy rozgrywki, gdyż portfel konkursowy składa się z 40 spółek.

notowania, wyniki, fundusze, analizy, online

Źródło: analizyonline.pl

Pierwsza piątka

Wakacje stały pod znakiem zaciętej walki o najwyższe miejsce. Na pozycję lidera powrócił użytkownik gandalfp. Dzięki mocnym wzrostom Aforti udało mu się wyprzedzić Wojetka (prowadzącego również Portfel Cztery Fazy Rynku). Na trzeciej pozycji umocnił się użytkownik myster77777, dzięki wzrostom na kursie akcji BoomBit. Walka o pozostałe dwie premiowane nagrodami pozycje też jest bardzo zacięta. Różnica między 4. i 5. miejscem wynosi jedynie 10 proc.

Poz. Nick uczestnika Stopa zwrotu Spółki
1 gandalfp +237,95 proc. Aforti Holding
2 Wojetek +141,95 proc. Work Service, Polwax, Work Service, Scope Fluidics, gotówka
3 myster77777 +112,92 proc. Idea Bank, Getin Noble Bank, PKN Orlen, Boombit
4 bankrucik +87,50 proc. PCM, Ceramika Nowa Gala
5 brutalp +77,40 proc. Enter

Uczestnicy wysokich stóp zwrotu szukają przede wszystkim wśród małych spółek. W składzie portfela znalazł się tylko jeden reprezentant indeksu WIG20 (Dino Polska) oraz 7 spółek z zaplecza blue chipów. Co więcej, bardzo dobre stopy zwrotu dały walory pochodzące z okrytego złą sławą rynku NewConnect. Inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę okazały się akcje Aforti Holdingu czy Scope Fluidics.

Skład konkursowego portfela na koniec sierpnia.

Największą inwestycyjną porażką w konkursowym portfelu jak do tej pory okazują się akcje Europejskiego Centrum Odszkodowań (EUCO). Słabo radzą sobie też akcje notowanych na NewConnect: LUG oraz Astro.

Zasady konkursu

Konkursowy Portfel StockWatch.pl to przede wszystkim zabawa i rywalizacja. Wirtualnym portfelem o wartości 200 tys. zł zarządza łącznie 40 graczy. Każdy ma do dyspozycji kwotę 5 tys. zł. Uczestnicy mogą inwestować w spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect, z wyjątkiem tych, których kurs akcji w momencie zakupu jest niższy niż 0,50 zł oraz tych, które w danym momencie znajdują się w portfelu innego uczestnika. W ciągu całej zabawy można dokonać maksymalnie 7 zmian, tj. sprzedać posiadaną spółkę i dać zlecenie zakupu kolejnej. Konkurs trwa do ostatniej sesji giełdowej 2019 roku. Na najlepszych inwestorów czekają nagrody – Roczne abonamenty strefy Premium, dające nieograniczony dostęp do treści i narzędzi inwestycyjnych w StockWatch.pl oraz dla zwycięzcy roczny abonament na Portfel Cztery Fazy Rynku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR