Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję

W bieżącym tygodniu najwięcej emocji budzi sytuacja na rynku ropy naftowej. Jednak ciekawe ruchy cenowe obserwowane są także na rynkach metali szlachetnych. Nastroje na tych rynkach nie są jednak jednolite.

złoto,srebro,inwestycje,kurs

Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję. (Fot. Pexels)

Na rynku złota w środę dominowała strona popytowa: kontrakty na ten kruszec zwyżkowały o 3 proc. i dotarły już prawie do poziomu 1.740 USD za uncję. Kupujący są silni już od początku bieżącego tygodnia, a niepewność dotycząca sytuacji w globalnej gospodarce, dodatkowo podsycana wydarzeniami na rynku ropy, jedynie zwiększa szanse na dalsze wzrosty cen tego kruszcu. Ciekawym akcentem na rynku złota były informacje o tym, że w marcu rekordowa ilość kruszcu została eksportowana do Nowego Jorku ze Szwajcarii. To pokazało, że nie tylko popyt ze strony Indii czy Chin może mieć duże znaczenie na rynku złota.

Pozostałe metale szlachetne nie powróciły jednak do istotnych wzrostów. Notowania srebra na razie są na drodze do neutralnego zakończenia bieżącego tygodnia ze względu na sporą przecenę we wtorek. Cena srebra nieustannie porusza się analogicznie do notowań złota, jednak wykazuje mniejszą siłę strony popytowej ze względu na mniej korzystne dla niej fundamenty rynkowe.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Srebro, podobnie jak platyna i pallad, to metal głównie przemysłowy, więc tegoroczna recesja wyraźnie uderza w popyt na niego. O ile srebro wykorzystywane jest przede wszystkim w elektronice, to popyt na pallad i platynę generuje przede wszystkim sektor motoryzacyjny, a to sprawia, że również ceny platyny i palladu mogą pozostawać pod presją podaży.

Największe zniżki w tym tygodniu odnotowuje na razie właśnie pallad, który we wtorek został przeceniony o ponad 10 proc., a jego cena spadła znów poniżej 2.000 USD za uncję. Pallad przez ostatnie dwa lata wyraźnie pozytywnie wyróżniał się na tle pozostałych metali szlachetnych, jednak obecnie potencjał wzrostowy cen tego kruszcu został wyhamowany ze względu na oczekiwania dużo mniejszego popytu.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR