Kontrowersje wokół premiery Get Even, flagowej gry The Farm 51

Omawiane walory:

Get Even, długo wyczekiwana produkcja The Farm 51 w środę zadebiutowała na platformie Steam i wywindowała notowania o ponad 20 proc. Problem w tym, że spółka nie uprzedziła inwestorów o zmianie planu, który przewidywał premierę gry 23 czerwca. Ta wpadka może słono kosztować gliwickie studio.

Aktualizacja: Na końcu dodano treść stanowiska spółki The Farm 51 przesłanego do redakcji StockWatch.pl

Środowa sesja na akcjach The Farm 51 była wyjątkowo gorąca. Notowania gliwickiego studia momentami drożały o blisko 28 proc. Tak dynamiczny ruch był sporą niespodzianką, szczególnie że zgodnie z terminarzem flagowy produkt – długo wyczekiwana gra Get Even – miała zadebiutować dopiero w piątek (23 czerwca). Tymczasem ku zdziwieniu inwestorów, tytuł już w środę pojawił się na platformie Steam. Tego dnia Bandai Namco Entertainment Europe (wydawca gry) wypuścił trailer gry oraz udostępnił grę w „wersji STEAM„. Jednocześnie spółka podała, że cyfrowe i fizyczne wersje Get Even na PlayStation 4 oraz Xbox One będą dostępne 23 czerwca.

Przypomnijmy, że po uzyskaniu certyfikacji Sony i Microsoftu studio i wydawca wyznaczyli datę premiery na 23 maja 2017 r. Niestety, na ostatniej prostej termin przesunięto. Oficjalnym powodem były tragiczne wydarzenia w Manchesterze. Twórcy uznali, że niektóre elementy fabuły gry – w kontekście zamachu terrorystycznego – mogłaby zostać uznane za obraźliwe lub nieodpowiednie.

– 23 maja zarząd powziął od globalnego wydawcy gry Get Even, Bandai Namco, informację o przesunięciu daty premiery gry z dnia 26 maja 2017 roku (zgodnie z raportem bieżącym emitenta nr 15/2017) na dzień 23 czerwca 2017 roku. Decyzja o przesunięciu daty premiery wynika z elementów fabuły gry, które w związku z wydarzeniami w Manchesterze, mogłaby zostać uznane za obraźliwe lub nieodpowiednie. (…) Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia i okazując nasz szacunek, zdecydowaliśmy się przełożyć premierę Get Even na dzień 23 czerwca. – czytamy w majowym komunikacie.

Gra Get Even zadebiutowała na platformie Steam 21 czerwca, jednak spółka twierdzi, że to nie premiera, a jedynie „rozpoczęcie sprzedaży gry na jednym z kanałów dystrybucji”. Fot. Steam.com

Wcześniejsza premiera budzi kontrowersje, ponieważ spółka słowem nie zająknęła się na temat planów wypuszczenia gry wcześniej w wersji Steam. Można domyślać się tylko, że wcześniejsza premiera to efekt nerwowej reakcji na komunikat właściciela platformy cyfrowej o rozpoczęciu letniej wyprzedaży. Środową decyzję można uznać zatem za wpadkę, która w świetle obowiązków informacyjnych określonych w MAR może słono kosztować spółkę. Co prawda, studio w opublikowanej na swojej stronie internetowej notce prasowej wspomniało wczoraj o dostępnej już teraz wersji Steam, ale nie opublikowało stosownej informacji w kanale ESPI/EBI, mimo iż zdawało sobie sprawę, że termin premiery gry jest informacją cenotwórczą. W tym kontekście należałoby oczekiwać także informacji o zmianie daty premiery w tym samym kanale, a nic takiego nie miało miejsca. Pół biedy gdyby takie zdarzenie miało miejsce przed 3 lipca 2016 r., czyli zanim w życie weszło unijne rozporządzenie MAR. W obecnym stanie prawnym rynek alternatywny (NewConnect) jest znacznie mocniej regulowany, o czym jego uczestników informował KNF.

– W przypadku emitentów papierów wartościowych notowanych wyłącznie na regulowanym rynku giełdowym niebędącym rynkiem oficjalnych notowań giełdowych lub na regulowanym rynku pozagiełdowym, zakres informacji bieżących i okresowych nadal będą określały regulaminy tych rynków. Należy jednak podkreślić, iż zarówno na regulowanym rynku giełdowym niebędącym rynkiem oficjalnych notowań giełdowych, jak i na regulowanym rynku pozagiełdowym obowiązują zasady przekazywania informacji poufnych określone rozporządzeniem MAR – napisano w komunikacie regulatora.

W świetle faktycznego debiutu kluczowej gry przed dniem wskazanym w komunikacie bieżącym spółka staje w bardzo nieciekawej sytuacji. Według reguł MAR i dyrektywy MFD, premiera gry przed terminem przekazanym w oficjalnym raporcie bieżącym może zostać potraktowana jako manipulacja instrumentem finansowym. Do grona tak kwalifikowanych wykroczeń zalicza się także rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Sankcje za naruszenie rozporządzenia mogą być naprawdę srogie.

– Za manipulacje uważa się również rozpowszechnianie fałszywych lub nierzetelnych informacji o instrumentach finansowych, a także inne czynności zaburzające transparentność rynku. Za stosowanie manipulacji grozi obecnie grzywna do pięciu milionów złotych, kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat, lub obie te sankcje łącznie. W świetle nowych regulacji maksymalną karą administracyjną w odniesieniu do manipulacji rynkowej jest pięć milionów euro dla osoby fizycznej. W przypadku osoby prawnej to 15 milionów euro lub 15 proc. całkowitych rocznych obrotów na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego – informuje Ernst & Young.

To właśnie błąd spółki może w znacznie większym stopniu spędzać sen z oczu inwestorom, a nie słaby debiut Get Even. W dniu premiery tytuł nie załapał się nawet na pierwszą stronę globalnych bestsellerów Steam (TOP 25).

Oczywiście, promocja gry była dość ograniczona, ale informowały o niej kluczowe polskie i zagraniczne portale gamingowe. Gra została dość ciepło przyjęta przez krytyków – w serwisie Metacriric średnia ocen recenzentów dla platformy PC wynosi 70/100 pkt., natomiast dla PlayStation 4 nawet 75 punktów na 100 możliwych. W tym kontekście słaba sprzedaż jest sporym zaskoczeniem.

— — — — — — — — — — — 

Otrzymaliśmy oświadczenie spółki The Farm 51 dotyczące artykułu StockWatch.pl na temat możliwych skutków cichego przyspieszenia daty premiery Get Even.

– Odnosząc się do tez postawionych w artykule pt. „Kontrowersje wokół premiery Get Even, flagowej gry The Farm 51”, informujemy, że oficjalna data premiery GET EVEN to nadal 23.06.2017 rok. Taka data widnieje na wszystkich oficjalnych kanałach – począwszy od oficjalnej strony gry, poprzez stronę Wydawcy, na stronie internetowej Spółki kończąc. Decyzja o wcześniejszym rozpoczęciu sprzedaży na jednym z kanałów dystrybucji gry nie zmienia w naszej i naszego Wydawcy opinii globalnego terminu premiery.

Jesteśmy mocno zaniepokojeni stylem artykułu i twardością postawionych w nim tez, zwłaszcza w kontekście braku możliwości konfrontacji ich z rzeczywistością – prośbę o komentarz spółka otrzymała w dniu dzisiejszym o godzinie 11:02, a artykuł został opublikowany o godzinie 11:17.

W odniesieniu do kolejnych tez postawionych w artykule – tj. do zdania „To właśnie błąd spółki może w znacznie większym stopniu spędzać sen z oczu inwestorom, a nie słaby debiut Get Even. W dniu premiery tytuł nie załapał się nawet na pierwszą stronę globalnych bestsellerów Steam (TOP 25)”, nie widzimy podstaw stwierdzeń dziennikarza o słabej sprzedaży, w sytuacji gdy nie ma żadnego oficjalnego źródła tego typu informacji. Spółka nie posiada obecnie informacji co do sprzedaży gry na Steam, jak również nie wie czy obecna 17 pozycja w Bestsellerach Steam (stan na godzinę 14:09) to 1 000, 10 000 czy 100 000 itd. sprzedanych sztuk, ponieważ nie ma punktu odniesienia co do sprzedaży innych gier. W opinii Zarządu sen z powiek inwestorom bardziej spędzają obecnie pierwsze recenzje gry, a nie czynniki wspomniane w artykule. W naszej bazie recenzji znajduje się obecnie 90 recenzji, z czego średnia ocena to 77/100, a mediana to 80. Większej ilości recenzji i wiarygodnych informacji o sprzedaży gry w naszej opinii należy się spodziewać minimum na kwartał po oficjalnej premierze gry, po otrzymaniu przez Spółkę takowych informacji od Wydawcy. [pisownia oryginalna]

Redakcja StockWatch.pl twierdzi, że premiera gry Get Even miała miejsce 21 czerwca. Od tego dnia użytkownicy platformy Steam z całego świata mogli kupić i uruchomić grę. Jak mówi słownik języka polskiego PWN, premiera to „pierwszy publiczny pokaz sztuki teatralnej, opery, filmu itp.”.

Staraliśmy się skontaktować ze spółką różnymi kanałami: mailowo i przez social media. Po 12 godzinach oczekiwania uznaliśmy, że temat z uwagi na interes inwestorów i przejrzystość rynku kapitałowego nie może czekać. Powyższą odpowiedź otrzymaliśmy już po opublikowaniu tekstu. Publikujemy ją w całości, mimo że nie odnosi się do meritum sprawy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o farm51)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR