Koronawirus wykrwawia giełdy, mocne spadki JSW, CCC i CD Projektu

Omawiane walory: , , , ,

Pierwsza połowa piątkowej sesji na GPW przynosi mocną wyprzedaż akcji. Główny powód to strach przed epidemią koronawirusa. Oliwy do ognia dolewają słabsze od oczekiwań wyniki finansowe CCC oraz realizacja zysków na akcjach CD Projektu.

jsw, cd projekt, ccc, kruk, dom development, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader

Koronawirus rozdaje karty na światowych giełdach. Inwestorzy w obawie przed ekonomicznymi konsekwencjami epidemii ponownie gwałtownie wyprzedają akcje. Nie pomagają już nadzieje na obniżki stóp procentowych przez banki centralne, czy pakiety fiskalne uruchamiane przez rządy.

Rynki boją się globalnej recesji. I jest to strach uzasadniony. Według prognoz, w I kwartale br. wzrost gospodarczy w Chinach wyhamował do 3,5 proc. z 6 proc. odnotowanych w ostatnim kwartale 2019 roku. W Europie natomiast część państw doświadczy recesji (przede wszystkim Włochy), a w opinii ekonomistów ryzyko recesji w całej gospodarce strefy euro wzrosło w ostatnich tygodniach do 40 proc. z 20 proc. szacowanych wcześniej.

Fala wyprzedaży nie omija GPW. Polska giełda jest dziś w czołówce najmocniej tracących europejskich parkietów. O godzinie 10:31 indeks WIG20 spadał aż o 3 proc. do 1.768 pkt., WIG tracił 2,71 proc. i cofnął się do 49.376 pkt., mWIG40 spadał o 2,49 proc. do 3.598 pkt., a sWIG80 o 1,2 proc. do 11.819 pkt. Na wartości traciły akcje ponad 2/3 wszystkich notowanych spółek, a gorzej niż giełda w Warszawie radziły sobie tylko parkiety w Atenach, Moskwie i Budapeszcie.

W indeksie WIG20 traciły wszystkie spółki. Najmocniej spada JSW, bo aż o 5 proc. do 13,44 zł. Indeksowi ciąży też blisko 4-proc. przecena akcji CD Projektu. W obu wypadkach była to zwykła ucieczka inwestorów, którzy jeszcze na początku tygodnia spekulacyjnie kupowali przecenione akcje, grając pod odbicie.

Obecnie niewiele wskazuje na to, aby w drugiej połowie dnia nastroje na globalnych rynkach akcji mogły się znacząco poprawić. Wprawdzie o godzinie 14:30 zostaną opublikowane miesięczne dane z rynku pracy w USA za miesiąc luty oraz styczniowy raport nt. bilansu handlowego, jednak w obliczu strachu przed koronawirusem, publikacje te odgrywać będą jedynie drugoplanową rolę. Szczególnie, że zbliża się weekend, który nie wiadomo co przyniesie na froncie walki z epidemią.

Złą wiadomością dla rodzimych inwestorów jest również to, że globalny strach dziś łączy się z rozczarowującymi wynikami spółek. W 2019 roku grupa CCC zanotowała 27,4 mln zł straty netto, wobec 59,3 mln zł zysku rok wcześniej, a jej zysk operacyjny obniżył się o 64 proc. w skali roku do 133,1 mln zł. Akcje obuwniczej spółki tanieją o 1,95 proc. do 72,95 zł, tracąc od początku roku już 33,7 proc.

Kurs akcji Kruka spada o 6,3 proc. do 127,30 zł i jest najniżej od października. Paradoksalnie spadki mają miejsce po publikacji raportu finansowego za 2019 rok, w którym spółka potwierdziła wcześniej opublikowane wyniki o spadku zysku netto 16 proc. do 277 mln zł. To pokazuje, jak aktualnie zły jest sentyment na giełdzie.

Zdarzają się jednak i pozytywne zaskoczenia. Dom Development wypracował w ostatnim kwartale 85,7 mln zł zysku netto, co wprawdzie oznacza jego spadek o 33,5 proc., ale jest wynikiem lepszym od oczekiwań (82,3 mln zł). Spółka rekomenduje również wypłatę dywidendy w wysokości 9,50 zł na jedną akcję. Kurs akcji dewelopera rośnie dziś o 3,35 proc. do 108 zł i wyznacza nowe rekordy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, CDPROJEKT, domdev, jsw, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez Allegro, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LiveChat i Benefit Systems.

 • CD Projekt: Cyberpunk 2077 zadebiutuje na platformie Stadia 19 listopada

  Gra "Cyberpunk 2077" zadebiutuje na platformie Stadia 19 listopada 2020 roku, równocześnie z pozostałymi wersjami gry na Xbox One, PC oraz PlayStation 4, podał CD Projekt. Studio poinformowało również o rozpoczęciu przedsprzedaży tytułu za pośrednictwem Stadia Store.

 • JSW zdecydowała o rozwiązaniu umowy z EBI na 58,5 mln euro kredytu

  Jastrzębska Spółka Węglowa zdecydowała o rozwiązaniu, na mocy porozumienia stron, umowy na 58,5 mln euro finansowania zawartej pomiędzy JSW, jej spółką zależną JSW Koks i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Decyzja związana jest z wnioskiem JSW o wsparcie z tarczy antykryzysowej.

 • Druga fala pandemii uderza w giełdy, mocna przecena CCC i LPP Pandemia w Polsce przyspiesza i napędza spadki na warszawskiej giełdzie. WIG20 przełamał wrześniowe minima i jest najniżej od końca maja. Indeks największych spółek ma otwartą drogę do dalszych spadków.
 • WIG20 balansuje na krawędzi, w grze Allegro, Mercator i CD Projekt Indeks WIG20 rano zrobił zwrot z wrześniowego dołka, mocno wspierany przez CD Projekt. Na szerokim rynku błyszczało Allegro wespół z Mercatorem. Jednak w miarę upływu czasu nastroje na warszawskim giełdzie zaczęły się pogarszać, co rodzi ryzyko mocniejszej przeceny na zamknięciu sesji.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR