Kropiwnicki z RPP: Nie widzę powodu do dalszego obniżania stóp procentowych

Nie istnieją przesłanki do dalszego obniżania stóp procentowych, gdyż nie już takiego zapasu, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki. W przyszłym roku według Kropiwnickiego kryzysowi będą towarzyszyły napięcia inflacyjne m.in. z powodu odłożonego popytu.

stopy, procentowe, kropiwnicki, rpp,

Kropiwnicki z RPP: Nie widzę powodu do dalszego obniżania stóp procentowych

– Nie sądzę, by był powód, okazja do dalszego obniżania stóp procentowych. Tym bardziej, że dotychczasowe ich obniżenie dało wprawdzie pozytywny skutek w tzw. psychologii społecznej, przyczyniło się do poprawy nastrojów przedsiębiorców i w społeczeństwie – powiedział Kropiwnicki w wywiadzie dla telewizji Biznes24.

Oceniając wpływ dotychczasowych obniżek stóp procentowych, powiedział, że po obniżce stóp procentowych NBP zrobią banki komercyjne nie zwiększyły akcji kredytowej.

– W sumie trudno powiedzieć, by był bardzo pozytywny skutek [obniżki stóp procentowych]. W warunkach recesji banki dbają, by nie ponieść strat, co jest zrozumiałe – powiedział członek RPP.

Przypomniał, że podwyżkę referencyjnej stopy procentowej z 0,1 proc. obecnie do 1,5 proc. w 2021 roku należy przeprowadzić stopniowo. W czerwcu br. w materiale przesłanym ISBnews stwierdził, że w ciągu następnego roku kalendarzowego RPP będzie musiała „ostrożnie, stopniowo, delikatnie” wracać do poziomów stóp procentowych z 2019 r., które prze wiele lat dobrze służyły koniunkturze gospodarczej.

– Nie należy robić tego w jednym pociągnięciu – tylko łagodnie – w kilku, by powrócić do poziomu, który dobrze nam służył przez ostatnie kilka lat i jak się okazało stanowił dobry zapas na wypadek potrzeby obniżki stopy procentowej – podtrzymał Kropiwnicki.

– Jeśli stopę procentową będziemy łagodnie podnosili – nie ma obawy o skutki negatywne dla gospodarki – podsumował Kropiwnicki.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku – łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie 0,1 proc.

W 2021 r. kryzysowi będą towarzyszyć napięcia inflacyjne

– Będziemy mieli rzadko spotykaną sytuację, gdy w warunkach kryzysu – bo w przyszłym roku nie zostanie odbudowany poziom gospodarki z 2019 – będą tej sytuacji towarzyszyły napięcia inflacyjne – powiedział Kropiwnicki w wywiadzie dla telewizji Biznes24.

– Obawiam się wciąż inflacji z wielu powodów, głównie z narosłej buli odłożonego popytu, co zostanie w końcu uruchomione – zaznaczył.

Dodał, że spodziewany wzrost opłat administrowanych w 2021 roku stojących po stronie kosztowej inflacji – tj. m.in. opłaty mocowe, środowiskowe, podatek cukrowy oraz potężny impuls popytowy związany z różnego rodzaju wzrostem dochodów, świadczeń i inwestycji też będzie miał znaczący wpływ na dynamikę cen.

– W przyszłym roku nastąpi wzrost płacy minimalnej – ruszą dochody w całej strukturze i uruchamiane są olbrzymie wydatki infrastrukturalne w 2021 roku nabiorą jeszcze większej dynamiki – Centralny Port Komunikacyjny, inwestycje w komunikację północ-południe tj. Via Carpatia, przekop Mierzei Wiślanej. Wiąże się to z ogromnymi wydatkami budżetu państwa i tworzy się popyt na dobra konsumpcyjne, co będzie silnym impulsem popytowym obok wydatków socjalnych, które będą oddziaływały na ceny na rynku – ocenia Kropiwnicki.

Podkreślił, że powyższa sytuacja będzie miała dobry wpływ na dynamikę PKB, ale również będzie rodziła napięcia inflacyjne.

Oceniając wpływ siły złotego na gospodarkę powiedział: „Jeśli złoty jest nieco słabszy, to dobrze wpływa na nasze możliwości eksportowe. Wiadomości z rynku niemieckiego są lekko optymistyczne, jeśli chodzi o Czechy i Wlk. Byt. – wieści też nie są najgorsze – więc gdyby to miało wsparcie w jeszcze słabszym kursie złotego, to byłoby dobrze dla polskiego eksportu”.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w szybkim szacunku tych danych inflacja wyniosła 3,1 proc. w ujęciu rocznym w lipcu br. (wobec 3,3 proc. r/r w czerwcu).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • Relacja z otwarcia IX edycji Akademii Energii – New Energy Forum

  Europejski Zielony Ład (EZŁ) to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również spore wyzwanie. 16 września podczas New Energy Forum – wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, w gronie ekspertów rozmawialiśmy o różnych perspektywach spojrzenia na szanse i zagrożenia dla regionu CEE wynikające z planu zbudowania bardziej ekologicznej, integracyjnej, cyfrowej i zrównoważonej Europy, a także pomocy w wzmocnieniu jej odporności na przyszłe kryzysy.

 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR