Kruche wzrosty na WIG20, koronahossa na akcjach Mercatora

Omawiane walory: ,

Indeks dużych spółek ma poważny problem z odreagowaniem poniedziałkowego tąpnięcia, wywołanego strachem przed epidemią koronawirusa. Nastroje pozostają złe, a prawdopodobieństwo spadków na koniec dnia jest wysokie. Szczególnie, że inwestorzy kontynuują realizację zysków na małych i średnich spółkach.

mercator, cda, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Od próby odreagowania wczorajszej, ponad 3-proc. przeceny indeksu WIG20, rozpoczęła się wtorkowa sesja na GPW. Popyt dość szybko został jednak spacyfikowany. W efekcie po dwóch godzinach handlu indeks dużych spółek, który krótko po otwarciu wrócił powyżej 2.100 pkt., miał wartość 2.087 pkt., rosnąc jedynie o 0,15 proc.

Spadki kontynuowały natomiast, znacznie lepiej spisujące się od WIG20 w ostatnich trzech miesiącach, indeksy spółek średnich i małych. Inwestorzy najwyraźniej wolą dmuchać na zimne. O godzinie 11:00 indeks sWIG80 spadał o 0,15 proc. do 12.515 pkt., a mWIG40 o 0,64 proc. do 3.998 pkt., po tym jak poniedziałkową sesję zamknęły one spadkami odpowiednio o 1,61 proc. i 1,03 proc. 

Na rynkach światowych niezmiennie tematem numer jeden jest koronawirus 2019-nCoV, zbierający śmiertelne żniwo w Chinach. Na tę chwilę jest już 107 przypadków śmiertelnych wobec 81 wczoraj rano, a liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do prawie 4,5 tys. z około 2,8 tys. w poniedziałek. Dopóki liczby te będą rosły, dopóty nastroje na globalnych giełdach będą się pogarszać. Szczególnie, że inwestorzy boją się nie tylko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, ale już teraz można założyć spory negatywny wpływ tego na chińską, a co za tym idzie globalną gospodarkę.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Obawy związane z koronawirusem, spychają na dalszy plan inne czynniki, które w normalnej sytuacji miałyby istotny wpływ na nastroje na giełdach. Dlatego publikowane dziś po południu amerykańskie indeksy Conference Board (prognoza: 128 pkt.), Fed z Richmond (prognoza: -3 pkt.) i S&P/Case-Shiller (prognoza: 2,5 proc. r/r), a także grudniowy raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku (prognoza: 0,5 proc. m/m), przejdą bez echa.

To samo dotyczy też wyników spółek z Wall Street. Dziś przed sesją opublikuje je m.in. Lockheed Martin, Pfizer i United Technologies, a po sesji Apple i eBay. Szczególnie, jeżeli okażą się one lepsze od prognoz. Gorsze bowiem, a zwłaszcza potencjalne ostrzeżenie przed gorszymi wynikami w przyszłości w związku z epidemią w Chinach, wpiszą się w fatalne nastroje rynkowe i dodatkowo zdołują indeksy.

Nie wszystkie spółki na GPW jednak tracą przez koronawirusa. Drugą kolejną sesję bardzo silnie drożeją akcje Mercatora. Kurs akcji spółki wystrzelił o 17,9 proc. do 12 zł, testując poziomy nieoglądane od końca marca ub.r. Wczoraj podrożały one o 21,8 proc. Mercator to producent i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku, jak rękawice medyczne, opatrunki i odzież jednorazowego użytku. Inwestorzy najwyraźniej liczą, że strach przed koronawirusem zwiększy popyt na te produkty. Szczególnie, że spółka zależna Mercatora działa w Tajlandii. Podobne wzrosty notują azjatyccy producenci maseczek oraz ubrań ochronnych. Akcje takich firm jak Kawamoto Corporation, Monalisa czy Azearth szybują codziennie po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent.

Dziś gorąco jest również na kilku innych spółkach. Jedną z nich jest CDA. Jej akcje drożeją o 6,8 proc. do 16 zł. Impulsem do wzrostów była informacja, że według wstępnych szacunków, sprzedaż CDA w ubiegłym roku wzrosła o 53 proc. rok do roku do 42,9 mln zł, a tylko w samym IV kwartale wzrosła ona o 32 proc. w skali roku do 12,3 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDA, mercator, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 zaczyna się urządzać poniżej 2.000 pkt., w grze Rainbow Tours i Wirtualna Polska

  Epidemia koronawirusa spędza sen z powiek inwestorom z GPW. Na warszawskim parkiecie jest czerwono, a indeks WIG20 urządza się poniżej 2.000 pkt. i jest jednym z najsłabszych w Europie. W dalszym ciągu gorąco jest na Rainbow Tours, Enter Air i MERCATORze, do których dołączyła Wirtualna Polska, R22 i Asseco SEE.

 • WIG20 najniżej od ponad 3 lat, Enter Air i Rainbow Tours tracą przez koronawirusa

  Strach przed epidemią wrócił. Akcje w Europie gwałtownie tracą na wartości. Przodują linie lotnicze i touroperatorzy. Podobnie jest na GPW, gdzie Enter Air tanieje o 9 proc., a Rainbow Tours spada o ponad 10 proc. Mocno zyskuje za to MERCATOR.

 • Koronawirus paraliżuje rynki, w grze Millennium i PlayWay

  Koronawirus psuje nastroje na GPW, ale kredyty frankowe i niskie ceny ropy jeszcze bardziej. Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem spadków akcji banków. Najsłabiej wypada Millennium, który rozczarował wynikami kwartalnymi.

 • WIG20 choruje na wirus przeceny, w grze Mercator i PGE W piątek z godziny na godzinę warszawskie indeksy pogłębiają przecenę. Pogorszenie nastrojów ma też miejsce na innych europejskich parkietach. Wspólnym mianownikiem są nowe przypadki zachorowań na koronawirusa w Wielkiej Brytanii i słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne.
 • Strach znów zagląda na giełdy, Orlen traci po wynikach

  W dobie wzrostu zachorowań i zgonów na koronawirusa było kwestią czasu aż wahadło giełdowych emocji odchyli się w stronę spadków. W Warszawie oliwy do ognia dolał Orlen, który pokazał dużo słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Co gorsza, do końca dnia spadki na GPW mogą jeszcze przybrać na sile.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR