Kruk i PRESCO podpisały umowę przejęcia udziałów w spółce Presco Investments S.à r.l

Omawiane walory:

Kruk na mocy podpisanego dokumentu przejmuje 100 proc. udziałów w spółce Presco Investments S. à.r.L., posiadającej wraz z funduszem PRESCO Investment I NS FIZ portfel wierzytelności na rynku polskim. Portfel zawiera 2 miliony spraw o łącznej wartości nominalnej 2,7 mld zł.

Komunikat prasowy z dn. 23 grudnia 2015 r. Źródło: Spółka

Cena za przejęcie udziałów Presco Investments wynosi 216,8 mln zł i zostanie pomniejszona o korekty uzgodnione w umowie, obejmujące między innymi spłaty z portfela w ustalonym okresie. Przed podpisaniem umowy inwestycyjnej Kruk uzyskał zgodę Rady Nadzorczej na przeprowadzenie transakcji, a także dwie zgody Prezesa UOKiK na przejęcie kontroli nad Presco Investments S. a r.l. oraz na przejęcie zarządzania funduszem Presco Investments I NS FIZ przez KRUK TFI.

– Podpisanie umowy inwestycyjnej przybliża nas istotnie do finalizacji transakcji, choć do jej ostatecznego zamknięcia, spodziewanego w pierwszej połowie 2016 roku, potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Przez ostatnie trzy miesiące trwały intensywne prace nad umową. To dobry wynik, biorąc pod uwagę złożoność procesu oraz fakt, że to pierwsza tego typu transakcja na rynku polskim. Wycena opierała się o naszą ocenę jakości portfela, który do tej pory był przede wszystkim obsługiwany drogą sądową – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu Kruka.

Nabyte wierzytelności zasilą bazę spraw już posiadanych przez Grupę Kruk, której łączna wartość nominalna na koniec trzeciego kwartału 2015 roku wyniosła 24,6 mld zł. Po transakcji liczba wierzytelności nabytych w sumie przez grupę wzrośnie do ponad 5 mln. Kruk rozważa utrzymanie części struktur operacyjnych PRESCO w Pile, co pozwoli na sprawne przejęcie zarządzania tak dużym portfelem i skorzystanie ze znaczących synergii.

– Liczymy, że powodzenie tej transakcji zachęci inne firmy do sprzedaży swoich portfeli wierzytelności. Chcielibyśmy rozmawiać z każdym, kto rozważa taką możliwość. Trudno oszacować potencjał wtórnego rynku obrotu wierzytelnościami – wiemy, że od 2007 roku do sprzedaży w Polsce trafiły portfele o łącznej wartości nominalnej około 70 mld zł. Koniec roku przynosi dla nas dobre informacje – w ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę nabycia od PKO BP portfela wierzytelności o wartości nominalnej 722 mln zł i nakładach 82 mln zł. Sfinalizowaliśmy także pierwszą, historyczną transakcję na rynku włoskim, nabywając od Unione di Banche Italiane portfel o wartości nominalnej 82 mln euro za cenę 4,6 mln euro. Nie zwalniamy tempa i wciąż pracujemy nad kolejnymi transakcjami. – dodaje Piotr Krupa.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR