Kruk miał szacunkowo 81 mln zł zysku w 2020 r. Zarząd rekomenduje wypłatę 8 zł dywidendy na akcję

Omawiane walory:

Według szacunkowych danych, grupa Kruk miała w 2020 r. 81 mln zł zysku netto i 1.236 mln zł EBITDA gotówkowej. Jednocześnie zarząd zarekomendował, aby na tegoroczną dywidendę trafiło 152 mln zł, czyli 8 zł na akcję.

kruk,wyniki,2020,dywidenda

Kruk na tegoroczną dywidendę chce przeznaczyć 152 mln zł

– Biorąc pod uwagę wybuch pandemii i jej konsekwencji w 2020 roku, to nasz wstępny szacunkowy wynik netto będącym zyskiem, a nie stratą, traktuję jako pozytywną wiadomość. Niestety zysk ten jest istotnie poniżej naszych wyników za 2019, czyli o prawie 200 mln zł mniej, jednak z uwagi na wyjątkowość roku minionego uważam, że obecnie bazą do porównania powinien zostać poziom z 2019. Trzeba podkreślić, że nasza sytuacja płynnościowa jest bardzo dobra, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom spłat, które w całym ubiegłym roku wyniosły 1,8 mld oraz ze względu na konserwatywną politykę niskiego zadłużenia. Według naszych szacunków osiągnęliśmy rekordową EBITDA gotówkową w kwocie 1,3 mld zł. Było to możliwe dzięki wysiłkom całej Grupy Kapitałowej, która bardzo sprawnie przeorganizowała sposób pracy w dynamicznie zmieniających się warunkach pandemii, ale także dzięki wdrożonym oszczędnościom. – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Zarząd zarekomendował radzie nadzorczej wypłatę dochodu akcjonariuszom już po raz siódmy z rzędu. Kruk jest obecnie jedną z najmniej zadłużonych spółek na świecie w sektorze zarządzania wierzytelnościami i jedną z najlepszych pod względem historii wyników spółek giełdowych w Polsce.

– W tym roku będziemy obchodzić 10-lecie obecności Kruka na Giełdzie Papierów Wartościowych, jak również 10-lecie obecności na rynku Catalyst. Jestem dumny patrząc na naszą historię i na fakt, że Kruk jest jedną z tych spółek, które mocno przyczyniły się do rozwoju rynków kapitałowych w Polsce. Mnie jednak interesuje przyszłość i to co jeszcze przed nami. Cieszy mnie duże zainteresowanie inwestorów, zarówno jako akcjonariuszy jak i obligatariuszy. Konsekwentnie pracujemy nad tym, aby Kruk podnosił swoją wartość i się rozwijał, a jednocześnie mógł wypłacać dochód przynależny akcjonariuszom. Rok 2020 był trudny wynikowo, jednak Grupa posiada stabilną sytuację płynnościową i gotówkową, ma dobry dostęp do finansowania i nasza rekomendacja co do wypłaty dywidendy dotyczy skumulowanych zysków z lat wcześniejszych oraz pozwala niezagrożenie realizować inwestycje w portfele wierzytelności w przyszłości – mówi  Piotr Krupa.

Ostateczne i szczegółowe wyniki za 2020 rok Kruk poda w raporcie rocznym 25 marca.

Rok Dywidenda  Stopa
2020 Skup akcji
2019 5,00 zł 2,64 proc.
2018 5,00 zł 2,09 proc.
2017 2,00 zł 0,62 proc.
2016 2,00 zł 1,01 proc.
2015 1,50 zł 0,96 proc.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Kruk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR